Toshkentda qush va hayvonlar noqonuniy sotilayotgani ma'lum bo‘ldi
Tabiat resurslari vazirligi Toshkent shahar boshqarmasi tomonidan Olmazor tumani Qoraqamish dahasida reyd tadbiri o‘tkazildi.
Tadbir davomida fuqarolar S.M. hamda O.H. hududdagi qush bozorida O‘zbekiston Qizil kitobiga kiritilgan 32 dona O‘rta Osiyo cho‘l toshbaqasi, 6 dona uzun ignali tipratikan va 5 dona saʼva qushini noqonuniy sotishayotgani aniqlandi. Jonivorlar olib qo‘yilib, hayvonot bog‘iga topshirildi.
Mazkur holat yuzasidan qonunbuzarlarga nisbatan MJtKning 90-moddasi  (https://lex.uz/acts/97664)bilan tegishli tartibda jarima jazosi qo‘llanildi.

В Ташкенте выявлена незаконная продажа животных
Управлением Министерства природных ресурсов города Ташкент проведен очередной рейдовый экологический контроль в Каракамыше Алмазарского района.
В ходе рейда было обнаружено, что на птичьем рынке, гражданами С.M. и О.H. незаконно продавались животные. Торговле подверглись –  6 длиннохвостых ежей и 5 щеглов,  а также занесённых в красную книгу 32 голов среднеазиатских степных черепах. Животные были изъяты и переданы в Ташкентский зоопарк.
По данному факту, в отношении к правонарушителям в соответствующем порядке была применена статья 90 УПК.