Chilonzor tumani Gagarin ko‘chasidagi daraxt kesilishi holati yuzasidan
Ayni kunlarda ijtimoiy tarmoqlar orqali poytaxtimizning Chilonzor tumani Gagarin ko‘chasida noqonuniy daraxt kesilishi bilan bog‘liq xabarlar joylashtirildi.
Toshkent shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasi tomonidan holat o‘rganilganda, Chilonzor tuman obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan aholining ko‘p sonli murojaatlariga asosan yuqorida bayon etilgan manzilda qurigan daraxtlarni sanitar kesish yuzasidan xulosa taqdim etish to‘g‘risida murojaat qilingan. Mazkur murojaat joyiga chiqib o‘rganilgan hamda fuqarolarning sog‘lig‘i hamda yuridik va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga zarar yetkazilishining oldini olish maqsadida qonun hujjatlarida belgilangan tartibda tegishli hujjatlar rasmiylashtirilgan,oltita qurigan hamda kasallangan daraxtlarga xulosa berilgan.
2020 yil 18 noyabr kuni Davlat ekologiya qo‘mitasi, Toshkent shahar ekologiya va atrof muhitni muhofaza qilish boshqarmasi, Chilonzor tumani Obodonlashtirish boshqarmasi hamda jamoatchilik vakillaridan iborat guruh holat joyiga chiqib, bayon etilgan masalani joyida o‘rgandi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi o‘rganish yakunlariga muvofiq oltita daraxt tabiiy omillar ta’sirida zararlanib, qurigan daraxtlar qonuniy kesilganligini, shuningdek, bir dona chinor daraxti Chilonzor tumani Obodonlashtirish boshqarmasi xodimlari tomonidan noqonuniy kesilganligini ma’lum qiladi.
Ayni damda noqonuniy kesilgan daraxt yuzasidan hujjatlarni rasmiylashtirish ishlari olib borilmoqda. O‘simlik dunyosiga keltirilgan zarar 42,9 mln sumni tashkil etdi. Ushbu zararni undirish uchun hujjatlar huquqni muhofaza qilish organlariga taqdim etish uchun tayyorlanmoqda.

О вырубке деревьев на улице Гагарина в Чиланзарском районе столицы
В настоящее время в социальных сетях сообщается о незаконной вырубке деревьев на ул. Гагарина в Чиланзарском районе столицы.
Ташкентское управление экологии и охраны окружающей среды провело расследование, в ходе которого установлено, что Чиланзарское районное управление благоустройства на основании многочисленных запросов со стороны населения, запросило заключение на проведение санитарной рубки высохших деревьев по вышеуказанному адресу, в целях устранения опасности причинения ущерба здоровью граждан и имуществу юридических и физических лиц. В установленном законодательством порядке были составлены соответствующие документы на шесть высохших и больных деревьев, на которые дано заключение на рубку.
18 ноября 2020 года рабочая группа во главе с председателем Госкомэкологии, представителями Ташкентского городского управления экологии и охраны окружающей среды, Чиланзарского районного управления благоустройства и представителями общественности посетили место происшествия и на месте изучили вопрос.
По данным Госкомэкологии, шесть деревьев были повреждены природными факторами и являлись засохшими, соответственно были вырублены на законных основаниях. Вместе с этим, установлено, что одно дерево чинары было срублено Чиланзарским районным управлением благоустройства – незаконно.
В настоящее время ведутся работы по оформлению документов на незаконно срубленное дерево. Причиненный ущерб растительному миру составил 42,9 млн сум. Для взыскания причиненного ущерба подготавливаются документы для последующей передачи в правоохранительные органы.