Biolaboratoriya tufayli 10 ming gektar o‘rmon saqlanib qoladi
O‘zbekiston o‘rmonlari Sibirning tayga butazorlari va Rossiya siyrak o‘rmonlariga o‘xshamaydi. O‘rmonlarimizning daraxtlari asosan baland tog‘ yonbag‘irlarida va tog‘ daryolari vodiylarida joylashgan. Ayrim joylardagina u tekisliklarga yoyiladi, dushman sanaladi.
Toshkent viloyati Burchmulla o‘rmon xo‘jaligi G‘arbiy Tyan-Shan tizmalarida joylashgan bo‘lib, undagi iqlim sharoitlari 70 dan ziyod turdagi daraxtlar va taqriban 80 turdagi butalarning tabiiy o‘sishi uchun qulaydir. Ammo, o‘rmon xilma-xilligini saqlash uchun tezkor choralar ko‘rilmasa, uni zararkunanda hasharotlar halok qilishlari mumkin. Zero ba’zi yillarda, ekspertlar hisoblariga ko‘ra, ular hosilning 40-45 foizigacha zarar yetkazadi.
Oqsarsoy daryosi havzasidagi yong‘oq o‘rmonlarining umumiy ko‘rinishi
Avvallari daraxtlar zararkunandalari va o‘rmon kasalliklariga qarshi dustli tutun portlatgichlar yordamida kurashilardi. Bunday uslub yaxshi samara berardi. Lekin ekologik sabablarga ko‘ra qo‘llashga nomaqbul bo‘lib chiqdi, chunki bunda nafaqat zararkunandalar, balki foydali hasharotlar ham qirilib ketardi. O‘rmon «dushman»lariga qarshi kurash tizimini samarali yo‘lga qo‘yish uchun BMTTDning «Global ahamiyatga ega bioxilma-xillik uchun muhim asosiy tog‘ mintaqalarida tabiiy resurslardan barqaror foydalanish va o‘rmonlarni boshqarish» loyihasi bilan hamkorlik qilishga qaror qilindi.
Toshkent davlat agrar universiteti olimlari bilan birgalikda bo‘lajak laboratoriyaning jihozlarga ehtiyojini o‘rganish ishlari o‘tkazildi, xodimlar uchun o‘quv seminarlari tashkil etildi. Loyiha doirasida, tender asosida, jihozlar va inventar sotib olindi, bu daraxt va buta ekinlarining zararkunandalariga qarshi kurashish uchun entomofaglar (daraxtlarni himoya qilishning biologik vositalari) ishlab chiqarish bo‘yicha 10 ming gektarga mo‘ljallangan namunaviy biolaboratoriyani yaratish imkonini berdi.
O‘rmon xo‘jaligi korxonasining o‘rmonni muhofaza qilish va muhofaza qilish bo‘yicha muhandisi tomonidan o‘rmon patologik tekshiruvi paytida zararlangan yong‘oq o‘rmonlarini tekshirish.
Butalar va yong‘oq daraxtlaridan zararkunandalarga tuxum qo‘yishni yig‘ish
Ushbu bosqichda biolaboratoriya uchun G‘azalkent shahrida umumiy maydoni 303 kv. metrli ikki qavatli bino ajratilgan. Laboratoriyada tabiiy muhitda o‘rmonlarda mavjud zararkunandalarni yeb bitiruvchi va bu bilan ular sonini qisqartiruvchi entomofaglarni ko‘paytirish boshlandi. Bunday «qotillar»ni o‘rmonlarga, o‘rmon xo‘jaligi bog‘lariga, fermer xo‘jaliklariga va mahalliy aholi tomorqalariga tarqatadilar, bu baland tog‘ hududlarida mavjud tabiiy o‘rmonlarni sog‘lomlashtirish imkonini beradi. Mutaxassislar hisoblashlaricha, namunaviy biologik laboratoriyani tashkil etish ham o‘rmon uchun foydali hasharotlar, ham zararkunandalar sonini nazorat qilib borishga yordam beradi.
Eslatib o‘tamiz, Bo‘stonliq tumani o‘rmonlari 44,2 ming gektardan ziyod maydonni egallaydi, unda bog‘lar va mevali o‘rmon ekinlari o‘sadi. Biolaboratoriya tashkil etilishidan o‘rmon, fermer va dehqon xo‘jaliklari yutadilar, shuningdek, zararkunandalarga qarshi entomofaglar qo‘llanishi talab etiladigan uy ekinlariga ham foydali bo‘ladi. Bo‘lajak biolaboratoriya tajribasi boshqa o‘rmon xo‘jaliklarida ham qo‘llaniladi.
Davlat ekologiya qo‘mitasi/GEF/BMTTDning keng ko‘lamli «Global ahamiyatga ega bioxilma-xillik uchun muhim asosiy tog‘ mintaqalarida tabiiy resurslardan barqaror foydalanish va o‘rmonlarni boshqarish» loyihasi 2017 yildan buyon faoliyat yuritadi va O‘zbekistonning bioxilma-xillikka boy baland tog‘lardagi ekotizimlarida tabiiy resurslarni saqlash va ulardan barqaror foydalanishda yordam beradi.

10 тысяч лесных гектаров будут сохранены благодаря биолаборатории
Леса Узбекистана не похожи на таежные заросли Сибири и российские перелески. Древесная растительность наших лесов в основном расположена по высокогорным склонам и долинам горных рек. Лишь местами она выступает на равнины, где регулярно выдерживает «пленения» в битвах с человеком за территорию. Однако причиной сокращения лесных массивов является не только человек, наиболее опасными врагами становятся – насекомые-вредители, постоянно пожинающие листву и кору зеленых насаждений лесных хозяйств Бурчмуллинского лесного хозяйства.
Рис.1. Общий вид орехоплодовых лесов в басс. р. Аксарсай
Бурчмуллинское лесное хозяйство Ташкентской области расположено на отрогах Западного Тянь-Шаня, природные условия в нем благоприятны для произрастания более 70 видов деревьев и около 80 видов кустарников естественного произрастания. Но, если не применять оперативные меры по сохранению лесного многообразия, его могут погубить насекомые-вредители, которые в отдельные годы, по оценкам экспертов, наносят ущерб до 40-45% потери урожая.
Ранее для борьбы с вредителями деревьев и болезнями леса боролись при помощи дымовых шашек с дустом. Такой метод показывал хорошую эффективность, но оказался неприменимым по экологическим причинам, так как при этом уничтожались не только вредители, но и полезные насекомые. Чтобы эффективно наладить систему борьбы с «врагами» леса, было принято решение о совместной работе с проектом ПРООН «Устойчивое использование природных ресурсов и управление лесами в ключевых горных регионах, важных для глобально значимого биоразнообразия».
Рис. 2 Осмотр инженером по охране и защите леса лесхоза поврежденных орехоплодовых лесов во время лесопатологического обследования.
Рис. 3 Сбор яйцекладок вредителей с кустарников и орехоплодовых деревьев
С учеными Ташкентского Государственного Аграрного Университета была проведена работа по изучению потребностей будущей лаборатории в оборудовании, проводились учебные семинары для персонала. В рамках Проекта, на основании тендера, было закуплено оборудование и инвентарь, что позволило создать типовую биолабораторию на 10 тыс. га по производству энтомофагов (биологические средства защиты деревьев) для борьбы с вредителями древесных и кустарниковых насаждений.
На данном этапе под биолабораторию выделено двухэтажное здание в городе Газалкенте общей площадью 303 кв. метров. В лаборатории начато разведение энтомофагов, пожирающих в естественной среде существующих в лесах вредителей, тем самым сокращая их численность. Таких «киллеров» закинут в леса, сады лесхоза, фермерские хозяйства и в огороды местных жителей, что позволит оздоровить существующие природные леса в высокогорьях, фруктовые, ореховые сады и лесные насаждения. Специалисты считают, что создание типовой биологической лаборатории поможет контролировать численность как полезных для леса насекомых, так и его вредителей.
Напомним, что леса Бостанлыкского района занимают более 44,2 тыс. га земли, на которой расположились сады и плодовые лесные культуры. Совершенно очевидно, что от создания биолаборатории выиграют предприятия лесхоза, фермерские, дехканские и домашние угодья, где также требуется применение энтомофагов против вредителей. Опыт будущей биолаборатории будет применяться и в других лесхозах.
Крупномасштабный проект Госкомэкологии/ГЭФ/ПРОООН «Устойчивое использование природных ресурсов и управление лесами в ключевых горных регионах, важных для глобально значимого биоразнообразия», ведя свою деятельность с 2017 года, оказывает содействие в сохранении и устойчивом использовании природных ресурсов в богатых биоразнообразием высокогорных экосистемах Узбекистана.