Toshkent viloyatidagi ekologik reyd
Joriy yilning 8 fevralida. Davlat ekologiya qo'mitasining inspektorlari o’tkazgan reyd tadbirlari Toshkent viloyatining Yangiyo'l tumanidagi Gulbahor, Samarqand ko'chasi, D-41, Gulbaxor ko'chasida joylashgan Qishloq xo'jaligini mexanizatsiyalashtirish ilmiy-tadqiqot instituti hududida daraxtlarni noqonuniy kesilish hollarini aniqladi.
Institut hududini tekshirish vaqtida davlat inspektorlari 2 ta daraxt kesilganini aniqlashdi (Chinor - 1 ta, Tol - 1 ta). Institut xodimlari daraxt kesish uchun tegishli ruxsatnomalarni taqdim etmadilar.
Shu munosabat bilan institut xodimlari tomonidan institut inspektorlari o'simlik dunyosini muhofaza qilish va ulardan foydalanish sohasidagi qonun hujjatlarini buzganlik to'g'risida qonun loyihasini ishlab chiqdilar. Dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, ekologik zarar 62,94 mln. so'mni tashkil etdi.
Hozirgi vaqtda ushbu holatlar bo'yicha materiallar amaldagi qonun hujjatlarida nazarda tutilgan chora-tadbirlarni qabul qilish uchun huquqni muhofaza qilish organlariga topshirildi.

Экологический рейд в Ташкентской области
В ходе проведенных 8 февраля т.г. рейдовых мероприятий государственными инспекторами Госкомэкологии выявлен факт незаконной рубки деревьев на территории «Научно-исследовательского института механизации сельского хозяйства» расположенного по адресу г.Гулбахор, ул.Самарканд, д-41 в Янгиюльском районе Ташкентской области.
В ходе осмотра территории института, государственными инспекторами обнаружена рубка 2 деревьев (чинара – 1 ед., ясень – 1 ед.). Представить соответствующие документы разрешительного характера на рубку деревьев сотрудники института не смогли.
В связи с чем, государственными инспекторами с участием сотрудников института был составлен акт о правонарушении законодательства в области охраны и использования растительного мира. По предварительным расчетам, ущерб окружающей среде составил 62,94 млн.сум.
В настоящее время материалы по данному правонарушению преданы в правоохранительные органы для принятия мер, предусмотренных действующим законодательством.