Joriy yilning 27 iyun kuni Facebook ijtimoiy tarmog‘ining «Potribitel.uz» guruhiga
Toshkent viloyati, Ohangaron shahar Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat bo‘yicha inspektsiyasi hodimlari voqea joyiga chiqgan holda, Ohangaron shahri, 2-daha “Umid” MFYga qarashli 9, 10, 11 uylar atrofida amalga oshirilayotgan ishlar to‘liq o‘rganib chiqildi. O‘rganish natijasiga ko‘ra Ohangaron shahar hokimining 2019 yil 24 may kuni 82-F-son Farmoyishiga asosan obodonlashtirish boshqarmasi tomonidan 25 tup manzarali daraxtlarga shakl berish maqsadida sanitar tartibda ularning shox-shabbalarini kesish ishlari amalga oshirilib ushbu hududda joylashgan daraxtlar tag qismidan kesilmaganligi aniqlandi.
O‘rganish davomida xech qanday qonunbuzarlik holati aniqlanmadi.
Bundan tashqari, Toshkent viloyati Ohangaron shahar Obodonlashtirish boshqarmasiga qurigan daraxtlarni kesish yuzasidan  inspektsiya xodimlari ishtirokida xatlovdan o‘tkazib Qonunchilikda belgilangan tartibda hulosa va tegili ruxsatnoma olishi bo‘yicha ogohlantirish berildi.

Информация по поводу сообщения, опубликованного 27 июня 2019 года в социальной сети Facebook, о массовой вырубке деревьев на 2-ом массиве в городе Ахангаран
8624
По поводу сообщения, опубликованного 27 июня 2019 года
в социальной сети Facebook в группе «Потребитель.Уз»,
о массовой вырубке деревьев на 2-ом массиве в городе Ахангаран
Сотрудники Инспекции по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды г.Ахангаран произвели выезд на место, о котором сообщалось, и выполнили осмотр территории около домов № 9, 10, 11 в  расположении махаллинского схода граждан «Умид», на 2-ом массиве г.Ахангаран.
Согласно результатам обследования выяснено, что отделом благоустройства г.Ахангаран  были выполнены работы в соответствии с выданым Распоряжением хокима г.Ахангаран, от 24 мая 2019 года, №82-Ф  о санитарной обрезке 25 декоративных деревьев, согласно которому и произведена обрезка деревьев с целью формовки кроны.
По итогу обследования сделано заключение, что нарушений законодательства не имеется.
Кроме того, Управление по благоустройству г.Ахангаран Ташкентской области было предупреждено, что при вырубке сухих деревьев  необходимо обязательное информирование инспекторов и оформление соответствующего разрешения, в установленном законодательством порядке.