Ozon qatlami himoyasiga qaratilgan yangi qo‘shma loyihaning taqdimoti
2019 yil 24 iyul kuni Toshkent shahrida «Radisson Blu» mehmonxonasida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi hamda Global ekologik jamg‘armasining «O‘zbekistonda global isish salohiyati past va ozonni yemirish salohiyati bo‘lmagan energiya samarador texnologiyalarni joriy etish orqali GXFUni butunlay iste’moldan chiqarish» qo‘shma loyihasining taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda tashkilotchilar, vazirliklar va idoralar vakillari hamda loyihaning hamkorlari ishtirok etdilar.
Ozon qatlami  – stratosferaning bir qismi bo‘lib, unda juda ham katta miqdorda ozon mavjud (ozon – uchta kislorod atomidan tashkil topgan molekula, O3). Ozon quyosh ultrabinafsha nurlarining molekulyar kislorodga (O2) ta’siri natijasida vujudga keladi.
90% ga yaqin atmosfera ozoni stratosferada, ya’ni yer sathidan 10-50 km balandlikda joylashgan. Atmosferada ozonning miqdori shunaqangi ozki, u tekkislikka joylangan taqdirda qalinligi 3 mm ga teng bo‘lardi.
Shunga qaramasdan uning ahamiyati juda ham katta. Agarda bizni ozon qatlami himoya qilmaganida, hozir biz qo‘rib turayotgan Yerdagi hayot umuman boshqacha bo‘lardi.
Gap shundaki, ozon qatlami ancha xavfli bo‘lgan qisqa to‘lqinli ultrabinafsha nurlarini o‘ziga singdiradi va shu orqali yer yuzasidagi barcha tirik organizmlarni zarardan himoyalaydi. Shu bilan birga ozon qatlami yemirilishi ham mumkin.
Bu tabiiy va antropogenik sabablar tufayli ro‘y beradi. Tabiiy sabablarga vulqon faoliyatini kiritish mumkin. Vulqon sababli tarkibida ftor bo‘lgan moddalar atmosferaga otilib chiqadi. Antropogenik sabablar – bu inson faoliyati tufayli ozon qatlamini yemirilishiga olib keladigan harakatlardir. Bunga asosan xlor va bromni o‘z ichiga olgan kimyoviy moddalarni xalq hujaligida qo‘llash kiradi. Bu kabi moddalar asosan qishloq hujaligida pestitsidlar sifatida (metil bromid) yoki sovutish va havoni konditsionerlashda (masalan xlorftoruglerod (XFU) yoki gidroxlorftoruglerod (GXFU) freonlari) qo‘llaniladi. Freonlar atmosferaning yuqori qatlamlariga ko‘tarilganda, ultrabinafsha nurlari ta’sirida ulardan xlor (yoki brom) atomi ajralib chiqadi va ozon molekulalarini birma-bir yo‘q qiladi.
Ozon qatlamini himoya qilish bo‘yicha dastlabki qadamlar o‘tgan asrning 70-yillarida qo‘yilgan edi. Shunga qaramasdan bu yo‘nalishdagi muhim voqea ozon qatlamini himoya qilish bo‘yicha Vena konventsiyasi (1985 yil) va ozon qatlamini yemiruvchi moddalar bo‘yicha Monreal bayonnomasining (1987 yil) qabul qilinishi hisoblanadi. Monreal bayonnomasi xalqaro kelishuv bo‘lib, unga a’zo davlatlar ozon qatlamini yemiruvchi kimyoviy moddalarni ishlab chiqarish va qo‘llashni bosqichma-bosqich qisqartirishlari, keyinchalik esa ulardan batamom voz kechishlari lozim. Hozirgi kunga kelib Monreal bayonnomasini 197 ta davlat ratifikatsiya qilgan.
O‘zbekiston Vena konventsiyasi va Monreal bayonnomasini 1993 yilda ratifikatsiya qilgan. Keyingi yillarda u Bayonnomaning to‘rtta qo‘shimchasini (London, Kopengagen, Monreal va Pekin qo‘shimchalarini) ham qabul qildi.
Seminarni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari Ibratjon Karimov ochib berdi. Uning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda Monreal bayonnomasi doirasida olingan majburiyatlarni bajarish bo‘yicha strategik, qonunchilikka oid, institutsional va texnologik chora-tadbirlar izchillik bilan amalga oshirib kelinmoqda, ozonni yemiruvchi moddalarni, jumladan GXFUni qo‘llashdan bosqichma-bosqich voz kechilmoqda. Bu yo‘nalishdagi yaqqol tashabbuslardan biri GXFUlardan foydalanishni jadal qisqartirishga qaratilgan va 2013-2018 yillarda Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi ko‘magida va Global ekologik jamg‘armasining moliyaviy yordamida amalga oshirilgan qo‘shma loyiha hisoblanadi. Loyihaning bajarilishi natijasida ozon qatlamini himoya qilish hamda Monreal bayonnomasining talablarini bajarish bo‘yicha muhim natijalarga erishildi.
Yangi loyihaning mazmun-mohiyati hamda spetsifikasi loyiha rahbari Abror Xodjaev tomonidan taqdim etildi. Ta’kidlanganidek, loyihaning maqsadi 2020 yilga qadar Monreal bayonnomasida belgilangan maqsadli ko‘rsatkichlarga erishish uchun GXFUlardan bosqichma-bosqish voz kechishni jadallashtirish hamda 2030 yilgacha xizmat ko‘rsatish sohasida GXFUlarni barqaror qisqartirish uchun milliy salohiyatni oshirish hisoblanadi.
Proekt-menedjer, Abror Xodjaev
Loyihaning asosiy hamkor tashkilotlari:
– O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi;
– O‘zbekiston Respublikasi Davlat bojxona qo‘mitasi;
– O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi;
– O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi;
– O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi;
– Xotin-qizlar qo‘mitasi;
– «O‘zstandart» agentligi;
– havoni sovutish va konditsionerlash sohasidagi davlat va xususiy korxonalaridir.
Loyiha bir-biriga o‘zaro bog‘liq bo‘lgan 4 ta komponentdan iborat:
– milliy qonunchilikni mustahkamlash hamda uning talablariga rioya etilishi hamda bojxona va tabiatni muhofaza qilish organlari hodimlarining GXFU va ozonni yemiruvchi moddalarga muqobil bo‘lgan moddalarning importi/eksporti bo‘yicha salohiyatini mustahkamlashga ko‘maklashish (1 komponent);
– GXFUlardan qayta foydalanish tizimini mustahkamlash hamda GXFUlarni global isish salohiyati past va ozonni yemirish salohiyati bo‘lmagan energiya samarador texnologiyalar bilan almashtirish bo‘yicha namoyish loyihalari amalga oshirish (2 komponent);
– axborot-targ‘ibot faoliyatini tashkil etish va havoni sovutish va konditsionerlash sohasida ilg‘or texnologiyalarni amaliyotda qo‘llashni kengaytirish uchun resurslarni jalb qilish (3 komponent);
– havoni sovutish va konditsionerlash sohasida xotin-qizlar ishtiroki va rolini oshirish hamda loyihaning doimiy monitoringini o‘tkazish va baholash (4 komponent).
Loyihani amalga oshirilishi nafaqat ozonni yemiruvi moddalarni nazorat qilish sohasidagi keng qamrovli milliy qonunchilikni joriy etish, balki ozon qatlamini muhofaza qilish sohasida tabiatni muhofaza qilish va bojxona organlari xodimlarining salohiyatini mustahkamlash imkonini beradi. Shuningdek, mazkur loyiha havoni sovutish va konditsionerlash uskunalarida, shu jumladan ularni yig‘ishda va ishlab chiqarishda qo‘llaniladigan GXFUlar iste’molini qisqartirish, GXFUlarni global isish salohiyati past va ozonni yemirish salohiyati bo‘lmagan energiya samarador texnologiyalar bilan almashtirish bo‘yicha namoyish loyihalarni amalga oshirish, shu bilan birga havoni sovutish va konditsionerlash sohasida jamoatchilikni keng xabardor qilish bo‘yicha ishlarni tashkil etish va qo‘shimcha resurslarni safarbar etish imkoniyatini yaratadi.
Seminar davomida ishtirokchilar loyihaning yaqin bir ichidagi rejalari, tashkiliy tuzilmasi to‘g‘risida batafsil ma’lumotlar oldilar. Shuningdek, loyihani amalga oshirishda hamkor tashkilotlarning o‘rni masalalari keng muhokama qilindi.

Презентация нового проекта по полному выводу из потребления гидрохлорфторуглеродов (ГФХУ) в Узбекистане
13468
24 июля 2019 года, в Ташкенте прошла презентация нового совместного проекта Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Программы Развития ООН в Узбекистане (ПРООН) и Глобального экологического фонда (ГЭФ) – «Полное завершение вывода из потребления ГХФУ (гидрохлорфторуглеродов) в Узбекистане, путем продвижения энергоэффективных технологий с нулевой озоноразрушающей способностью и с низким потенциалом глобального потепления», целью которого является оказание содействия Узбекистану в обеспечении ускорения поэтапного отказа от ГХФУ, для достижения целевых показателей, установленных в рамках Монреальского протокола, к 2020 году и в подготовке национального потенциала устойчивого сокращения зависимости страны от ГХФУ, в секторе обслуживания и промышленного производства, к 2030 году.
На мероприятии, которое прошло в формате вводного семинара, приняли участие организаторы нового проекта, представители министерств и ведомств, а также партнеры.
Озоновый слой – часть стратосферы, с наибольшим содержанием озона (вещества, молекула которого состоит из трёх атомов кислорода, O3). Озон образуется в результате воздействия ультрафиолетового излучения Солнца на молекулярный кислород (O2).
Около 90% атмосферного озона находится в стратосфере, главным образом на высоте от 10 до 50 км над поверхностью Земли. Общее количество озона в атмосфере таково, что, если бы можно было его разместить на плоскости, то он занял бы слой высотой всего 3 мм.
Несмотря на довольно малое содержание озона в атмосфере, значение его поистине огромно. Жизнь на Земле, какой мы ее наблюдаем в настоящее время, была бы совсем другой, если бы ее не защищал естественный экран земли – озоновый слой.
Озоновый слой поглощает особенно губительные коротковолновые ультрафиолетовые лучи солнечного излучения, тем самым препятствуя повреждению ими живых организмов на земле. Однако озоновый слой способен также истощаться. Это происходит из-за естественных и антропогенных причин.
К естественным причинам можно отнести вулканическую активность земной поверхности, сопровождающуюся выбросом фторсодержащих веществ. Антропогенными причинами считаются действия, из-за которых жизнедеятельность человека становится причиной разрушения озонового слоя. В основном, это использование в народном хозяйстве химических веществ, содержащих хлор и бром. Такие вещества, часто применяются в сельском хозяйстве в качестве пестицидов (бромистый метил) или в охлаждении и кондиционировании воздуха (например, такие фреоны как хлорфторуглерод (ХФУ) и гидрохлорфторуглерод (ГХФУ)). Когда фреоны поднимаются в верхние слои атмосферы, от них, под действием ультрафиолетового излучения, отщепляется атом хлора (или брома), который начинает одну за другой разрушать молекулы озона.
Первые шаги по защите озонового слоя были предприняты еще в 70-х годах прошлого столетия. Тем не менее, реальным шагом в этом направлении стало принятие Венской конвенции по охране озонового слоя (1985 г.) и Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой (1987 г.). Последний является международным соглашением, согласно которому страны-участники должны поэтапно ограничить, а затем полностью прекратить производство и потребление химических веществ, разрушающих озоновый слой. На сегодняшний день Монреальский протокол ратифицирован 197 государствами.
Узбекистан ратифицировал Венскую конвенцию и Монреальский протокол в 1993 году. В последующем он поэтапно принял четыре поправки Протокола из пяти (Лондонская, Копенгагенская, Монреальская, Пекинская), и находится в режиме соблюдения его соответствующих требований и положений.
Вводный семинар открыл Ибратжон Каримов, Первый заместитель председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды. Им было отмечено, что на национальном уровне осуществляются последовательные усилия по выполнению обязательств предусмотренных Монреальским протоколом, включая стратегические, законодательные, институциональные, технические и технологические меры по прекращению потребления озоноразрушающих веществ, в том числе по поэтапному отказу от ГХФУ. Одной из ярких инициатив в этом направлении является проект по ускоренному сокращению вывода из потребления ГХФУ, который был реализован в 2013-2018 гг. при содействии Программы Развития ООН и при финансовой поддержке Глобального экологического фонда, благодаря чему в Узбекистане были достигнуты значительные результаты в деле охраны озонового слоя и выполнения требований Монреальского протокола.
Содержание и специфика нового проекта были представлены Руководителем нового проекта, Аброром Ходжаевым. Как было отмечено, целью проекта является ускорение поэтапного отказа от использования ГХФУ, чтобы достичь целевые показатели, установленные в рамках Монреальского протокола, к 2020 году, а также нарастить национальный потенциал по обеспечению устойчивого сокращения зависимости страны от ГХФУ в секторе обслуживания к 2030 году.
Менеджер проекта, Аброр Ходжаев
Партнерами проекта выступают:
– Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды;
– Государственный таможенный комитет;
– Министерство занятости и трудовых отношений;
– Министерство здравоохранения;
– Министерство высшего и среднего специального образования;
– Комитет женщин;
– Агентство «Узстандарт»;
– государственные и частные предприятия, работающие в сфере охлаждения и кондиционирования воздуха.
Проект состоит из четырех взаимосвязанных компонентов:
– Оказание содействия в совершенствовании и обеспечении соблюдения национального законодательства и укрепления потенциала сотрудников таможенных и природоохранных органов по контролю за импортом/экспортом ГХФУ и альтернатив озоноразрушающих веществ (компонент 1);
– Укрепление системы повторного использования ГХФУ и реализация демонстрационных проектов по замене ГХФУ на энергоэффективные технологии с нулевой озоноразрушающей способностью и низким потенциалом глобального потепления (компонент 2);
– Информационно-разъяснительная деятельность и мобилизация ресурсов для расширения практики применения передовых технологий в секторе охлаждения и кондиционирования воздуха (компонент 3);
– Повышение участия и роли женщин в секторе охлаждения и кондиционирования воздуха, а также проведение постоянного мониторинга и оценки проекта (компонент 4).
Реализация проекта позволит:
– внедрить всеобъемлющее национальное законодательство в области регулирования озоноразрушающих веществ;
– укрепить потенциал персонала таможенных и природоохранных органов в вопросах охраны озонового слоя; сократить потребление ГХФУ, использующихся в оборудовании охлаждения и кондиционирования воздуха, в том числе в секторе его сбора и производства;
– реализовать ряд демонстрационных проектов по замене ГХФУ с использованием технологий с нулевой озоноразрушающей способностью и с низким потенциалом глобального потепления;
– организовать работу по информированию общественности и осуществить мобилизацию дополнительных ресурсов в сектор охлаждения и кондиционирования воздуха.
В ходе семинара участники также получили информацию о рабочем плане проекта на ближайший год, были затронуты вопросы, касающиеся организационной структуры проекта. Кроме этого была обсуждена специфика роли и вклад каждого партнера в успешную реализацию нового проекта.