Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligining O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari bilan uchrashuv
15:32
6980
2019 yilning 10 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Bahrom Qo‘chqorov Turkiya hamkorlik va muvofiqlashtirish agentligining (TICA Turkish Cooperation and Coordination Agency) O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Ali Ixsan Chag‘lar boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida TICA bilan hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda yangi bosqichga olib chiqish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek uchrashuvda, joriy yilning 25 oktyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi Nukus shahrida BMT shafeligi ostida «Orolbo‘yi ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi» mavzusida yuqori darajadagi xalqaro konferentsiyani tashkil etish va o‘tkazish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlarini belgilagan holda aniq loyihalar asosida va tizimli ravishda rivojlantirish zarurligi ta’kidlab o‘tildi.

Встреча с руководителем Турецкого агентства по сотрудничеству и координации в Узбекистане
10 сентября 2019 года в Госкомэкологии Республики Узбекистан состоялась встреча председателя Государственного комитета по экологии и окружающей среде Бахрома Кучкарова с делегацией представительства Турецкого агентства по сотрудничеству и координации (TICATurkish Cooperation and Coordination Agency) в Узбекистане во главе с господином Али Ихсан Чаглар.
В ходе встречи была отмечена важность дальнейшего укрепления сотрудничества с TICA в области окружающей среды и защиты окружающей среды и его выведения на новый уровень.
Так же были обсуждены вопросы, связанные с организацией и проведением международной конференции высокого уровня «Аральское море – зона экологических инноваций и технологий», проводимой под эгидой ООН – 25 октября текущего года в г. Нукус, Каракалпакстан.
В то же время была подчеркнута необходимость разработки конкретных и систематических проектов, определяющих перспективные направления сотрудничества.