Учувчисиз учиш аппаратлари атроф-муҳитнинг радиациявий  ва экологик мониторингини соддалаштиради
ва тегишли бошқарув қарорларни қабул қилишда экологик вазиятнинг ҳолатини мониторинг қилиш ва прогнозлаштириш муҳим аҳамият касб этади. Шу муносабат билан Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси томонидан экологик мониторинги тизимини техник жиҳатдан ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу соҳада, айниқса ифлосланган ҳудудларни аниқлаш ва ўрганиш учун  учувчисиз учиш аппаратларидан (УУA) кенг фойдаланиш истиқболли йўналишлардан бири бўлиб қолмоқда.
Куни кеча Давлат экология қўмитаси Атом энергияси бўйича халқаро агентлик — МAГAТЭ халқаро экспертлари билан биргаликда Ўзбекистон ҳудудида жойлашган махсус полигон ҳудудларини ўрганиш мақсадида УУАни тест режимда синовдан ўтказди. Мазкур синовлар Ўзбекистон ҳудудида жойлашган махсус полигонларни ўрганиш учун УУАдан фойдаланган ҳолда гамма-спектрометрия тизимини самарали ишлатилишига  бағишланган ҳудудий семинар доирасида бўлиб ўтди.
Синовларни ўтказиш жараёни ва  радиациявий вазиятни мониторинг қилиш соҳасидаги тадқиқот семинарида Давлат экология қўмитаси раиси Н.Обломурадов ва МАГАТЭ делегацияси раҳбари С.Алтфелдер иштирок этишди.
Шуни таъкидлаш керакки, сунъий интеллектга эга УАВлардан фойдаланиш радиация мониторинги билан шуғулланувчи шахсларнинг касбий таъсир қилиш даражасини, тадқиқот ва ифлосланган ҳудудларни аниқлаш ва ўрганиш учун молиявий харажатларни камайтиради. Бундай замонавий ускунанинг яна бир асосий афзалликларидан бири – етиб бориш қийин бўлган ҳудудларда, айниқса, тоғли ҳудудларда радиация мониторингини ўтказиш имкониятини яратишда ҳисобланади.
УУАлар Ўзбекистон Республикаси ҳамда Европа тикланиш ва тараққиёт банки ўртасидаги Ўзбекистон Республикасида Марказий Осиё учун Экологик қайта тиклаш ҳисоби бўйича амалиётлар ўтказиш тўғрисидаги Ҳадли битими доирасида  амалга оширилиши кўзда тутилган махсус полигонларни рекультивация қилиш лойиҳасининг вазифаларини бажаришда фойдаланилади. Лойиҳанинг умумий қиймати 9 миллион еврони ташкил қилади.

Беспилотные летательные аппараты упростят радиационно-экологический  мониторинг окружающей среды
Анализ состояния и прогноз развития экологической ситуации  является основанием для управления качеством окружающей среды. В этой связи Госкомэкологии особое внимание уделяет техническому развитию системы экологического мониторинга. Одним из перспективных направлений в данной сфере является применение  беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) для определения и исследования  загрязненных территорий.
На днях Госкомэкологии совместно с международными экспертами Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) провели апробацию (БПЛА) для изучения состояния специальных полигонов,  расположенных на территории Узбекистана. Тестовые испытания БПЛА  проведены в рамках регионального семинара по эффективной эксплуатации системы гамма-спектрометрии с использованием беспилотных летательных аппаратов для изучения специальных полигонов, расположенных на территории Узбекистана.
На презентации данных испытаний и научно-исследовательского семинара в области мониторинга радиационной обстановки приняли участие глава делегации МАГАТЭ  С. Альтфельдер и  председателель Госкомэкологии Н. Обломурадов.
Следует отметить, что использование БПЛА с искусственным интеллектом позволит снизить уровень профессионального облучения лиц, осуществляющих радиационный мониторинг, финансовые затраты на исследование и выявление загрязненных площадей.  Одними из основных преимуществ такого современного оборудования является  расширение возможностей для проведения радиационного мониторинга в труднодоступных участках, особенно в горных районах.
БПЛА будут применены для решения задач проекта по рекультивации специальных полигонов, реализация которого  предусмотрена в рамках Рамочного соглашения между Республикой Узбекистан и Европейским банком реконструкции и развития о проведении операций по Счету экологической реабилитации для Центральной Азии в Республике Узбекистан Общая сумма проекта оценивается в 9 млн.евро.