#WorldCleanUpDay O‘zbekistonda Butunjahon tozalik kuniga bag‘ishlangan aktsiya tashkil etildi
#WorldCleanUpDayButunjahon tozalik kuni – bu insoniyat o‘zi yashab turgan hududda tozalikni o‘rnatish g‘oyasini ifoda etadi. Mazkur kun o‘zining oddiy boshlanish tarixiga ega bo‘lishiga qaramasdan jahonning qator mamlakatlarida ommalashib ketdi. G‘oya dastavval 2008 yil Estoniyada vujudga kelib, 50 000 ko‘ngillilar mamlakatni chiqindilardan xoli etish uchun birlashdilar.
Bugungi kunga kelib mazkur kun ko‘ngillilarning bir kun davomida 150 dan ortiq mamlakatni bir maqsad birlashtiruvchi yirik ijtimoiy harakatiga aylandi.
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi atrof-muhitga befarq bo‘lmagan biznes-tuzilma vakillari, faol fuqarolarning ko‘p sonli takliflariga binoan  hududlarni chiqindilardan holi etish maqsadida xalqaro hamjamiyat bilan bir qatorda 2019 yilning 21 sentyabr kuni respublika miqyosida Butunjahon tozalik kuniga bag‘ishlangan ekologik aktsiyani tashkil etdi.
Mazkur aktsiyada Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri hamda viloyatlardan 3.500 ko‘ngilli fuqarolar ishtirok etdilar.
Foto-otchyot – «2019 yil 21 sentyabr kuni Toshkent viloyati Yangiobod tog‘larida Butunjahon tozalik kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan aktsiya yakunlari tafsilotlari».

#WorldCleanUpDay – В Узбекистане проведена  акция, посвященная Всемирному дню чистоты
#WorldCleanUpDay Всемирный день чистоты — это идея, которая, несмотря на своё скромное начало и простую основу,  меняет окружающий мир. Мысль вместе навести чистоту на своей родине родилась в 2008 году в Эстонии, когда 50.000 волонтеров собрались , чтобы за пять часов избавить страну от мусора.
История успеха эстонского дня уборки стала примером и для других стран, и этот день стал крупным общественным движением  для добровольцев в более чем 150 странах.
Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды совместно с неравнодушными представителями бизнеса и активными гражданами, в этом году так же присоединились к мировому сообществу участников проведения акции посвященной  21 сентября – Всемирному дню чистоты и организовали очистку районов нуждающихся в помощи по уборке.
Мероприятия по уборке местности были организованы и проведены во всех областях республики, в которых приняли участие более 3.500 волонтеров из Республики Каракалпакстан, города Ташкента и областей.
Фото-отчет о проведении мероприятия в Ташкентской области альбоме фото-галереи: «#WorldCleanUpDay – Всемирный день чистоты, 21 сентября – общественная эко-акция Госкоэкологии Республики Узбекистан по очистке местности от бытового мусора в горах Янгиабад».
#WorldCleanUpDay – Всемирный день чистоты, 21 сентября – общественная эко-акция Госкоэкологии Республики Узбекистан по очистке местности от бытового мусора в горах Янгиабад