Ikki tomonlama manfaatli aloqalar mustahkamlanmoqda
2019 yilning 23 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi raisi Bahrom Qo‘chqorov bilan Evropa investitsiya banki vitse-prezidenti Vazil Xudak boshchiligidagi delegatsiya o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida yevropalik mehmonlar ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida EIB tomonidan moliyalashtirilayotgan loyihalar haqida atroflicha ma’mulot berdilar.
V.Xudakning aytishicha, bank umumiy byudjetining 10 foizi ekologik muammolar yechimiga yo‘naltiriladi. 2020–2025 yillarda esa, ekologik masalalarga qaratilgan loyihalarni moliyalashtirish hajmi 20 foizga yetadi. Bu qariyb 40 mlrd. AQSh dollarini tashkil etadi.
Shuningdek, uchrashuvda davomida Evropa investitsiya banki tomonidan respublikada qattiq maishiy chiqindilar sohasidagi investitsiya loyihasini moliyalashtirish masalasi atroflicha muhokama qilindi.
Shuni ma’lumot o‘rnida aytib o‘tish joizki, Evropa investitsiya banki 1958 yilda tashkil etilgan. Uning ustav kapitali ishtirokchi mamlakatlarning badallari hisobiga shakllantiriladi va 232 mlrd. yevroni tashkil etadi. O‘zbekiston – Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston bilan bir qatorda EIB bilan hamkorlik qiluvchi to‘rtinchi davlat hisoblanadi.

Встреча с делегацией Европейского инвестиционного банка
23 сентября 2019 года в Государственном комитете по экологии и охране окружающей среды состоялась встреча председателя Госкомэкологии Республики Узбекистан Бахрома Кучкарова с делегацией Европейского инвестиционного банка во главе с вице-президентом Вазилем Худаком.
В ходе встречи с европейской стороной представлена информация о проектах, финансируемых ЕИБ в области экологии и охраны окружающей среды.
По словам В. Худака на экологические проблемы направляются 10% финансирования из общего бюджета банка. А в 2020-2025 годах объем финансирования проектов направленных на экологические вопросы достигнет 20% и составит около 40 млрд. долл.США.
Также, стороны обсудили детали реализации инвестиционного проекта в республике в области твердых бытовых отходов,  при финансировании Европейского инвестиционного банка.
Следует отметить, что Европейский инвестиционный банк был создан в 1958 году. Его уставный капитал формируется за счет взносов участвующих стран и оценивается в 232 млрд. евро. Узбекистан является четвертой страной, сотрудничающей с ЕИБ, наряду с Казахстаном, Кыргызстаном и Таджикистаном.