Navoiyda ohak pishirish sexlarining noqonuniy faoliyatiga chek qo‘yildi
Natijada noqonuniy faoliyat olib borayotgan bir nechta ohak pishirish sexlari faoliyati to‘xtatildi.
Tabiat resurslari vazirligi Navoiy viloyati boshqarmasiga Navoiy shahrining “Bunyodkor”, “Binokor” MFY, “Ishchilar” qoʻrgʻoni, Sadriddin Ayniy koʻchasi hamda vokzal hududi aholisidan murojaat kelib tushdi.
Murojaatlarni oʻrganish maqsadida viloyat boshqarmasi tomonidan Karmana tumani tabiat resurlari inspeksiyasi, tuman davlat soliq inspeksiyasi, tuman favqulodda vaziyatlar boshqarmasi, tuman qurilish boʻlimi, tuman sanitariya epidemologik osoyishtalik va jamoat salomatligi boʻlimi, Kadastr agentligi tuman boʻlimi, “Yangi ariq” MFY raisi hamda mahalla profilaktika inspektori tomonidan ishchi guruh tuzilib, Karmana tumanidagi “Yangi ariq” MFY hududida faoliyat yuritayotgan  ohak pishirish sexlarining faoliyati oʻrganildi.
Oʻrganish davomida Karmana tumani “Yangi ariq” MFY hududidagi ohak pishirish sexlarida monitoring kuzatuvi oʻtkazilib, tahlil qilindi.
Tahlil natijalariga koʻra, atmosfera havosiga vodorod sulfidi, formaldegid, uglerod oksidi, oltingugurt, qoʻsh oksidlari kabi zaharli moddalar meʼyoridan ortiq chiqarilayotganligi aniqlandi.
Shuningdek, hududlardagi ohak ishlab chiqarish sexlari xatlovdan oʻtkazilganda Karmana tumani “Dehqon” MFYda yashovchi fuqaro B.A. va Qiziltepa tumanida yashovchi fuqaro T.K.larga qarashli ohak ishlab chiqarish sexi ham noqonuniy tarzda faoliyat yuritib kelayotganligi ma’lum bo‘ldi.
Holat yuzasidan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning tegishli moddalariga asosan maʼmuriy ish qoʻzg‘atildi. Shuningdek, sex faoliyati koʻrsatib oʻtilgan holatlar bartaraf etilguniga qadar vaqtincha toʻxtatildi.
Bundan tashqari, Karmana tumani hududida faoliyat yuritayotgan ohak ishlab chiqarish sexlari – “Shaxboz Navoiy”, “Gold Cheken Farm”, “Hamid Akrom Kelajagi Servis”, “Imron Karmana Navoiy” masʼuliyati cheklangan jamiyatlariga hamda fuqarolar D.B, B.A, T.F, K.T.larga tegishli tartibda chang-gaz tozalash uskunalarini oʻrnatish toʻgʻrisida ogohlantirish xatlari berildi.
Shu bilan birga, Navbahor tumani tabiat resurslari inspeksiyasi tomonidan “Qorajon” MFY hududida fuqaro S.Sh. noqonuniy ravishda ohak pishirish sexi ishlatayotganligi aniqlandi. Ushbu holat boʻyicha fuqaroga nisbatan MJtKning 88-moddasi 3-qismi bilan maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtirilib, jarima belgilandi. Ohak pishirish sexi esa joyida buzib tashlandi.

В Навои пресечена незаконная деятельность цехов по изготовлению извести
На основании обращений населения в Навоийской области было проведено исследование, в результате которого была приостановлена деятельность нескольких известковых цехов.
В управление Министерства природных ресурсов Навоийской области поступило обращение от жителей махалли «Бинокор» и «Бунёдкор», улицы Садриддина Айни и вокзальной территории города Навои, о выбросе токсичных веществ в атмосферный воздух, что негативно сказывается на здоровье человека.
В целях изучения обращений и деятельности цехов, областным управлением была создана рабочая группа, состоящая из работников районной государственной налоговой инспекции, управления по чрезвычайным ситуациям, строительного отдела, отдела санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здравоохранения, отдела кадастрового агентства, председателя схода граждан “Янги арык” и инспектора по профилактике махалли, осуществляющего свою деятельность на территории схода граждан “Янги арык” Кармановского района.
В ходе исследования отделом мониторинга загрязнения окружающей среды областного управления был проведен мониторинг и проведен анализ в цехах по изготовлению извести. По результатам анализа образцов установлено, что все концентрации загрязняющих веществ, выбрасываемых в атмосферный воздух, включая сероводород, формальдегид, окись углерода, серу, двуокись углерода, превышают установленные нормы.
Также при проведении инвентаризации цеха, принадлежащего гражданинам Т.К. и Б.А, выяснилось, что они функционировали незаконно. По данному факту было возбуждено административное дело на основании соответствующих статей Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Деятельность цеха была остановлена, до устранения указанных обстоятельств.
Кроме того, цехам по производству извести, действующие на территории Кармановского района, принадлежащие обществам с ограниченной ответственностью “Shaxboz Navoiy”, “Gold Cheken Farm”, “Hamid Akrom Kelajagi Servis”, “ Imron Karmana Navoiy”, а также гражданам Д.B, B.А, Т.Ф, К.T, были выданы предупреждающие письма об установке пылегазоочистного оборудования.
Вместе с тем выяснилось, что гражданин С.Ш незаконно использовал известковую варочную панель. Согласно статье 88 части 3 Гражданского кодекса в отношении гражданина составлен административный протокол и наложен штраф. Печь для обжига извести была снесена на месте.