Surxondaryo viloyatida daraxtlarni har xil zararkunandalar hamda biologik omillardan himoya qilishga doir seminar-trening o‘tkazildi.
Ko‘rgazmali seminar-trening Tabiat resurslari vazirligi hamda "Zamin" Xalqaro jamoat fondi tomonidan tashkil etildi.
Tadbirda ekologlar, Obodonlashtirish boshqarmasi, O‘simliklar karantini va himoyasi boshqarmasi xodimlari, bog‘bonlar hamda o‘rmonchilik sohasi mutaxassislari ishtirok etishdi.
Seminar-treningda “Yashil makon” loyihasi doirasida amalga oshirilgan ishlar, ekilgan daraxtlarni parvarishlash, har xil zararkunandalardan himoya qilish borasida olib borilayotgan  ishlar tahlil qilindi.
Tadbir davomida mutaxassislar tomonidan har bir hudud iqlimiga mos daraxt va buta ko‘chatlari turlarini tanlash, ekish, to‘g‘ri parvarishlash, kasalliklardan himoya qilish yuzasidan zarur ma’lumotlar berildi.
Maʼlumot uchun, shu kunga qadar Surxondaryo viloyatida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 21,5 gektar maydonda “yashil bogʻlar” va 40,8 gektar maydonda “yashil jamoat xiyobonlari” yaratilgan. Shuningdek, oʻtgan kuzgi mavsumda vohada 16 million tupdan ortiq mevali va manzarali koʻchatlar ekilgan.

Обсужден вопрос защиты деревьев от болезней
В Сурхандарьинской области в рамках проекта Yashil zamin Международный общественный фонд Zamin совместно с Министерством природных ресурсов провели семинар-тренинг по защите деревьев от различных вредителей и биологических факторов.
В мероприятии приняли участие экологи, сотрудники департамента ландшафтного дизайна, управления карантина и защиты растений, садоводы и специалисты лесного хозяйства.
На семинаре была проанализирована работа, проводимая в рамках проекта Yashil makon, по уходу за посаженными деревьями и защите от различных вредителей. В ходе мероприятия специалистами была представлена необходимая информация по посадке, правильному выбору, уходу и защите от болезней саженцев деревьев и кустарников, подходящих для климата каждого региона.
На сегодняшний день в Сурхандарьинской области в рамках общенационального проекта Yashil makon на площади 21,5 га были созданы «зеленые сады», на площади 40,8 га – «зеленые общественные парки». Также за прошлый осенний сезон в области было высажено более 16 миллионов плодовых и декоративных деревьев.