O‘zbekiston BMTning o‘rmonlar bo‘yicha forumida qatnashmoqda
AQSHning Nyu-York shahrida BMT o‘rmonlar bo‘yicha forumining 18-sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda. BMTning Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (ECOSOC) tomonidan tashkil etilgan forumda O‘zbekiston salohiyati Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov boshchiligidagi delegatsiya tomonidan yuqori darajada namoyish etilmoqda.
Qayd etish joizki, tadbirda BMTning 2017–2030-yillarga mo‘ljallangan o‘rmonlar bo‘yicha strategik rejasini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, O‘rmonlar bo‘yicha xalqaro bitim kuchga kirganidan keyin 2024-yilda o‘rta muddatli baholashga tayyorgarlik ko‘rildi.
Forum doirasida Oʻzbekiston tomoni raisligida Jahon banki, FAO (Food and Agriculture Organization – Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti), BMT YeIK, Kanada oʻrmon xizmati va Chexiya oʻrmon xoʻjaligi instituti bilan hamkorlikda qoʻshma tadbir tashkil etildi. Tadbirda BMTga aʼzo davlatlarning 100 dan ortiq vakillari, oʻrmonlarni boshqarish sohasidagi maʼmuriy va ilmiy doiralar, shuningdek, xalqaro nodavlat notijorat tashkilotlari rahbarlari ishtirok etdi.
Tadbirda nutq so‘zlagan Aziz Abduhakimov O‘zbekistonda ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish, keng ko‘lamli obodonlashtirish aksiyasi, Orol dengizining qurigan tubida o‘rmon barpo etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Shuningdek, “Yashil makon” aksiyasi natijalariga to‘xtalib o‘tdi. Qolaversa, O‘zbekistonda muhofaza etiladigan tabiiy hududlar maydoni mamlakat hududiga nisbatan 2016 yildagi 4 foizdan bugungi kunda 14 foizga kengaytirilganini alohida ta’kidladi.
Bundan tashqari, Jahon bankining tabiiy resurslar mintaqaviy departamenti direktori P.Agostini Oʻzbekistonda oʻrmonlarni tiklash boʻyicha umumiy qiymati 142 million dollarlik loyihani taqdim etdi.
Yakunda tadbir ishtirokchilari Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan BMTning uchta yirik tadbiri – choʻllanish boʻyicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif etildi.

Узбекистан принимает участие в форуме ООН по лесам
В Нью-Йорке начала свою работу 18-сессия Форума ООН по лесам, организуемая Экономическим и социальным советом ООН (ECOSOC). На мероприятии Республика Узбекистан представлена на высоком уровне во главе с министром природных ресурсов Азизом Абдухакимовым, который находится с официальным визитом в США.
На 18-м совещании Форума ООН по лесам, обсужден ход осуществления Стратегического плана ООН по лесам на 2017–2030 годы и произведен обзор подготовки к среднесрочной оценке в 2024 году после вступления в силу Международного соглашения по лесам.
В рамках Форума при председательстве узбекской стороны совместно со Всемирным банком, ФАО, ЕЭК ООН, Лесной службой Канады и Института управления лесами Чехии организован совместный сайд-ивент. В мероприятии приняли участие более 100 представителей стран-членов ООН, руководителей административных и научных кругов в области управления лесами, а также международных ННО.
Министр Азиз Абдухакимов представил информацию о проводимых работах в Узбекистане в области экологии и охране окружающей среды, подчеркнул результаты проводимой масштабной озеленительной кампании «Яшил макон», лесопосадочных работ на осушенном дне Аральского моря, а также расширение площади охраняемых природных территорий по сравнению с площадью страны с 4% в 2016 года до 14% на сегодняшний день.
Кроме того, директор Регионального департамента Всемирного банка по природным ресурсам П. Агостини презентовала проект по восстановлению лесов в Узбекистане на общую сумму 142 млн долл.
В завершении, участники сайд-ивента были приглашены принять участие на мероприятиях ООН высокого уровня, такие как 21-ое заседание исполнительного органа Конвенции по борьбе с опустыниванием (UNCCD CRIC-21), 25-ая сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристической организации (UNWTO) и 14-ое заседании Конференции сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных (CMS COP-14), которые пройдут в октябре текущего года в г. Самарканде.