BMT Orolbo‘yida ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni yuqori baholadi
17:26
3800
O‘zbekiston delegatsiyasining AQShga rasmiy tashrifi doirasida Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov BMT Bosh kotibi yordamchisi, BMT Taraqqiyot dasturining (BMTTD) Yevropa va MDH boʻyicha byurosi direktori I. Zivkovich va BMTTDning Tabiat, iqlim va energetika boʻyicha direktori P. Kurukulasuriya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar amalga oshirilayotgan qo‘shma dastur va tashabbuslar doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish va ekotizimlarni tiklash sohasida ikki tomonlama hamkorlikka e’tibor qaratdilar.
Shu bilan birga, BMT tomoni Orolbo‘yida ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlarni alohida ta’kidladi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan va Orolbo‘yi hududini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasiga aylantirishga qaratilgan BMT Bosh Assambleyasining Maxsus rezolyutsiyasini yuqori baholadi.
Uchrashuv yakunida Global ekologik jamg‘armasi (GEF) va Yashil iqlim jamg‘armasi (GCF) grant mablag‘lari hisobidan amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar portfelini kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi, hozirda bu portfel umumiy qiymati 20 million dollarlik 7 ta grant loyihasini o‘z ichiga oladi.
Shu bilan birga, BMTTD rahbariyati Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan BMTning uchta yirik tadbiri – choʻllanish boʻyicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif etildi.

ООН высоко оценила проводимую работу по улучшению экологической обстановки в Приаралье
В рамках визита делегации Узбекистана с официальным визитом в США Азиз Абдухакимов провел встречу с ассистентом генерального секретаря ООН, директором бюро по странам Европы и СНГ программы развития ООН И.Зивкович и директором по вопросам природы, климата и энергетики ПРООН П.Курукуласурия.
На встрече сторонами отмечен достигнутый уровень двустороннего сотрудничества в области охраны окружающей среды, рационального природопользования и восстановления экосистем в рамках реализуемых совместных программ и инициатив.
Вместе с тем ООН особо оценила проводимую работу по улучшению экологической обстановки в регионе Приаралья, в частности принятую по инициативе Президента Республики Узбекистан Специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН по превращению региона Приаралья в зону экологических инноваций и технологий.
Сторонами достигнута договоренность по расширению портфеля совместных проектов, реализуемых за счет грантовых средств Глобального экологического фонда и Зеленого климатического фонда, который в настоящий момент насчитывает 7 грантовых проекта на общую сумму 20 млн долл. США.
Вместе с тем, руководство ПРООН было приглашено принять участие на мероприятиях ООН высокого уровня, такие как 21-ое заседание исполнительного органа Конвенции по борьбе с опустыниванием, 25-ая сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристической организации и 14-ое заседании Конференции сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных, которые пройдут в октябре текущего года в Самарканде.