BMT bosh qarorgohida Aziz Abduhakimov va BMT Iqtisodiy va Ijtimoiy kengashi prezidenti Lachezara Stoeva o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi
15:59
3126
Tabiat resurslari vaziri Aziz Abduhakimov Nyu-Yorkda Birlashgan Millatlar Tashkiloti iqtisodiy va ijtimoiy Kengashi (EKOSOC) Prezidenti Lachezara Stoyeva bilan uchrashdi.
Uchrashuvda BMT Kengashi Prezidentiga davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar, qarorlar qabul qilishda faol fuqarolik jamiyati rivojlantirilayotganligi, gender tenglik ta’minlanayotganligi va yoshlarga keng imkoniyatlar yaratilayotganligi borasida ma’lumot berildi. Ta’kidlash joizki, gender tenglik va davlat boshqaruviga yoshlarni jalb qilish BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlariga (2030-yil) erishishda ustuvor yo‘nalish hisoblanadi.
O‘z navbatida Stoyeva xonim Markaziy Osiyo davlatlarining ijtimoiy, ekologik va iqlim muammolarini birgalikda hal etish, shu orqali xalqaro maydonda mintaqaviy yaxlitlikka intilishlarini qo‘llab-quvvatladi.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekistonning EKOSOC Fan va texnologiyalarni rivojlantirish komissiyasiga a’zo etib saylangani ham mamlakat, ham butun mintaqa tashabbuslarini ilgari surish uchun yaxshi imkoniyat bo‘lishi ta’kidlandi.
Uchrashuvda, shuningdek, ijtimoiy, ekologik va iqtisodiy rivojlanishni jadallashtirish bo‘yicha izchil chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun Markaziy Osiyo ekologik tadqiqotlar va iqlim o‘zgarishi universitetining ochilishi ham alohida e’tirof etildi.
Shu bilan birga, amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar bilan yaqindan tanishish maqsadida Stoyeva xonim Samarqand shahrida boʻlib oʻtadigan BMTning uchta yirik tadbiri – choʻllanish boʻyicha global tadbir (UNCCD CRIC-21), Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlab qolishga doir Konvensiyasining 14-Tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14) va Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) Bosh Assambleyasining 25-sessiyasiga taklif etildi.

В штаб квартире ООН состоялась встреча Азиза Абдухакимова и президента Экономического и Cоциального совета ООН Лачезары Стоевой
3130
Министр природных ресурсов Азиз Абдухакимов в ходе визита в Нью-Йорк провел встречу с президентом Экономического и Cоциального совета ООН (ECOSOС) Лачезарой Стоевой.
На встрече президенту Совета ООН была представлена информация о социально-экономических реформах, проводимых в стране под руководством главы государства Шавката Мирзиёева, развитии активного гражданского общества в принятии решений, обеспечении гендерного равенства и вовлечении молодежи в процессы государственного управления, которые являются приоритетными направлениями в достижении целей ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года.
Лачезара Стоева поддержала стремления стран Центральной Азии по консолидации усилий в вопросах совместного решения социальных, экологических и климатических вызовов, тем самым демонстрируя приверженность региональной целостности на международной арене. Было отмечено, что избрание Узбекистана в качестве члена Комиссии по науке и технологиям развития ЭКОСОС, станет хорошей возможностью для продвижения инициатив как страны, так и региона в целом.
Для поддержания последовательных мер по ускорению социального, экологического и экономического развития является своевременным открытие Центрально-Азиатского Университета экологических исследований и изменения климата.
Президент совета ООН была приглашена принять участие на мероприятиях ООН высокого уровня, такие как 21-ое заседание исполнительного органа Конвенции по борьбе с опустыниванием (UNCCD CRIC-21), 25-ая сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристической организации (UNWTO) и 14-ое заседании Конференции сторон Конвенции о сохранении мигрирующих видов диких животных (СMS COP-14), которые пройдут в октябре текущего года в Самарканде.