Qarshida "Ekologik bilimlar kuni" munosabati bilan plogging ekoaksiyasi oʻtkazildi
Tabiat resurslari vazirligi Qashqadaryo viloyati boshqarmasi tomonidan "12-may – Ekologik bilimlar kuni" munosabati bilan plogging ekoaksiyasi oʻtkazildi.
Tadbir Ichki ishlar boshqarmasi, Milliy gvardiya, Qarshi Muhandislik iqtisodiyat instituti, Qarshi davlat universiteti hamda koʻngilli yoshlar bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, Plogging yugurishni chiqindi yigʻish bilan birlashtirgan ekologik harakat hisoblanadi.
Ekoaksiya Qarshi shahrining “Jayhun”, “Olimlar”, “Alisher Navoiy” hamda "Mustaqillik" koʻchalarida 10 km masafoda boʻlib o‘tdi. Unda 100 dan ortiq ishtirokchilar tomonidan 400 kg yaqin chiqindilar toʻplanib, maxsus texnikalarga joylashtirildi.
Tadbir yakunida aksiyada faol ishtirok etgan 10 nafar yosh ishtirokchi tashakkurnoma hamda esdalik sovgʻalari bilan taqdirlandi. Shuningdek, atrof-muhitga katta foyda keltiradigan bu kabi ekoaksiyalarni viloyatimiz boʻylab doimiy oʻtkazish rejalashtirildi.
O‘z hududingizda toza va musaffo havoni saqlab qolish hamda yashil daraxtlarni ko‘paytirishda  faol ishtirok eting! Unutmang! Tabiat uchun har birimiz mas’ulmiz.

В Карши состоялся плоггинг-забег в честь Дня экологических знаний
12 мая 2023 года в Кашкадарьинской области состоялся плоггинг-забег в честь дня Экологического образования. Мероприятие было организовано Управлением Министерства природных ресурсов Кашкадарьинской области в сотрудничестве с Министерством внутренних дел, Национальной гвардией, Институтом экономики Каршинского инженерного института, Каршинским государственным университетом и волонтерами.
Забег в 10 км прошел в городе Карши на таких улицах как, Джайхун, Алишер Навои. В забеге приняли участие более 100 человек, собравшие около 400 кг отходов.
В завершение мероприятия 10 юных участников акции были награждены благодарственными письмами и памятными подарками. Управление министерства запланировало постоянное проведение подобных экоакций по всей области, которые принесут большую пользу окружающей среде.
Напомним, что Plogging – это  экологическое движение, сочетающее бег с сбором отходов.
Принимайте активное участие в поддержании чистоты в вашем районе, а также в посадке деревьев! Не забывайте! Каждый из нас несет ответственность за природу.