Toshkentda bo‘lib o‘tgan ploggingda 300 kilodan ortiq plastik chiqindi yig‘ildi
2023-yil 4-iyun kuni Toshkentdagi Zahiriddin Muhammad Bobur nomidagi markaziy Ekoparkda plogging bo‘lib o‘tdi. Ma’lumot uchun, plogging — bu ekologik harakat bo'lib, unda ishtirokchilar ma'lum masofani yugurib yoki yurib bosib o'tadilar va shu bilan birga chiqindi yig'adilar.
Tadbir Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan “Sanfa”, “Coca Cola” kompaniyalari hamda Sanoat-qurilish bank hamkorligida 5-iyun — Butunjahon atrof-muhit kuniga bag‘ishlab o‘tkazildi.
Ma’lumot o‘rnida 2009-yilda tashkil etilgan “Sanfa” kompaniyasi O‘zbekistonda polimer materiallardan mahsulotlar ishlab chiqaruvchi yirik korxonalardan biri bo‘lib, ishlab chiqarishning barcha bosqichlarida plastmassadan qayta foydalanishga alohida e’tibor qaratmoqda.
“Plastik ifloslanishga qarshi kurash” shiori ilgari surilgan ploggingdan ko‘zlangan asosiy maqsad jamoatchilik e’tiborini atrof-muhitning plastmassa bilan ifloslanishi muammosiga qaratishdir.
Plogging davomida ishtirokchilar kun davomida 1000 km dan ortiq masofani yugurib bosib o‘tishdi va jami 300 kg 513 g plastik chiqindi yig‘ishdi. Eng ko‘p chiqindi yig‘ganlar munosib taqdirlandi.
G‘oliblar ro‘yxati quyidagicha:
1-o‘rin — Muxlisa Yoqubova (40 kg 900 g; 34 km — 9 soat 56 min);
2-o‘rin — Suxrob Ro'zaliyev (22 kg 600 g; 12.02 — 2 soat 31 min);
3-o‘rin — Maqsad Xolmurodova (18 kg 500 g; 13.59 — 5 soat 09 min).
G‘oliblar tadbir hamkori bo‘lgan SQBning pul sertifikatlari bilan taqdirlandilar. 1-o‘ringa 3 000 000, 2-o‘ringa 2 000 000, 3-o‘ringa esa 1 000 000 so‘m pul mukofoti topshirildi.
Shu bilan birga, "Eng katta to‘plam" nominatsiyasida o‘quvchilari 56 kg plastmassa yig‘gan NEWTONE maktabi g'olib bo'ldi. Shuningdek, plastmassa yig‘ib, Markaziy ekoparkda joylashgan yigʻish punktiga topshirgan barcha ishtirokchiga kepka, shopper va futbolka berildi.
Ta’kidlash joizki, plogging tadbirlari birgalikda sayyoramiz uchun toza va sog'lom kelajak sari kichik, ammo muhim qadam bo‘lib xizmat qiladi.
Eslatib o‘tamiz, “Sanfa” kompaniyasi yig‘ilgan plastmassadan Qoraqalpogʻistonda yovvoyi hayvonlarni sugʻorish uchun geomembran ishlab chiqaradi. Ushbu materialdan yovvoyi hayvonlarni toza suv bilan ta’minlaydigan maxsus suv omborlari quriladi. Bu suv omborlari 17-iyun kuni nishonlanadigan Butunjahon cho‘llanish va qurg‘oqchilikka qarshi kurashish kuni munosabati bilan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, “Coca-Cola” va “Sanfa” kompaniyalari hamkorligida amalga oshirilayotgan loyiha doirasida Qoraqalpog‘istondagi qo‘riqxonalardan biriga o‘rnatiladi.

В Ташкенте в рамках плоггинга собрали более 300 кг пластиковых отходов
4 июня 2023 года в Центральном Экопарке в Ташкенте состоялся плоггинг, приуроченный ко Всемирному дню защиты окружающей среды. Мероприятие было организовано Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в партнерстве с компаниями Sanfa, Coca Cola и SQB.
Плоггинг – это экологическое движение, во время которого участники преодолевают определенную дистанцию и одновременно собирают мусор.
Цель мероприятия - привлечь внимание общественности к проблеме загрязнения окружающей среды пластиком. Из собранного пластика в рамках плоггинга, компания Sanfa произведет геомембрану для водопоев диких животных в Каракалпакстане. Этот материал поможет диким животным получить доступ к чистой воде. Геомембрана будет установлена в одном из заповедников Каракалпакстана ко Всемирному дню борьбы с опустыниванием и засухой, отмечаемый 17 июня.
Sanfa является одним из крупнейших в Узбекистане производителей изделий из полимерных материалов, уделяя особое внимание повторному использованию пластика на всех этапах производства.
В плоггинге приняли участие 110 человек, которые пробежали и прошли более 1000 км в течение дня и собрали в общей сложности 300 кг 513 г пластиковых отходов. Участники, собравшие больше всего отходов, были награждены денежными сертификатами в размере 3 000 000, за 2 место-2 000 000, за 3 место-1 000 000 сумов от партнера SQB.
Список победителей:
1 место — Мухлиса Якубова - 40 кг 900 г; 34 км - 9 ч 56 мин.
2 место — Сухроб Рузалиев- 22 кг 600 г.; 12,02 - 2 ч 31 мин.
3 место — Максад Холмуродова - 18 кг 500 г; 13,59 - 5 ч 09 мин.
При этом в номинации «Самый большой сбор» победила школа NEWTONE, ученики которой собрали 56 кг пластика. Всем участникам, которые собирали пластик и сдавали его в пункт сбора, выдавали кепку, шоппера и футболку.
Стоит отметить, что совместная деятельность по ведению такого рода мероприятий служит небольшим, но важным шагом на пути к чистому и здоровому будущему для нашей планеты.