Yer usti metrosi qurilishida daraxtlarni koʻchirib oʻtkazish masalasiga oid jamoatchilik eshituvi boʻlib oʻtdi
01:47
3558
15-iyun kuni Toshkent shahri, Yangihayot tumani, “Qipchoq” koʻchasida qurilayotgan yer usti metrosining 14-bekati hududida jamoatchilik eshituvi boʻlib oʻtdi. Maqsad ushbu qurilishning atrof-muhitga salbiy ta’sirini kamaytirishga qaratildi.
Ma’lumki, bugungi kunda Sergeli va Yangihayot tumanlari hududidagi yer usti halqa metro liniyalari qurilish ishlarining 2-bosqichi amalga oshirilmoqda. Qurilish ostiga umumiy miqdorda 17 ta daraxt tushgan. “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ kapital qurilish direksiyasi bu daraxtlarni saqlab qolish va qonunchilikda belgilangan tartibda boshqa joyga koʻchirib oʻtqazish maqsadida vakolatli organ – Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligining Toshkent shahar boshqarmasiga murojaat qilgan.
Murojaatni oʻrganish jarayonida qurilish ostiga shumtol, chinor, yongʻoq kabi daraxtlar tushgani aniqlandi. Ularni koʻchirish mumkin yoki mumkin emasligini aniqlash maqsadida bu ishga ekologlar, Oʻrmon xoʻjaligi agentligi mutaxassis va olimlari jalb etildi.
Vazirlar Mahkamasining 464-sonli qaroriga muvofiq, agrotexnik qoidalarga rioya qilgan holda har bir koʻchirilgan daraxt oʻrniga metroning obodonlashtirish qismiga 10 tup koʻchat (qimmatligi jihatidan kam boʻlmagan) ekish hamda ularni ikki yil davomida parvarish qilish boʻyicha koʻrsatma berildi. Koʻchirib oʻtqazilgan daraxtlar qurib qolgan taqdirda har bir qurigan daraxt oʻrniga qiymati kam boʻlmagan 100 tup daraxt koʻchatini ekish va uch yil davomida parvarish qilish, shu bilan birga, yetkazilgan zararni qoplash shartlari qoʻyildi.
Tadbirda qurilish kechayotgan hududga tutash manzilda yashovchi mahalliy aholi, ekofaollar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi. Ekologiya vazirining birinchi oʻrinbosari Obidjon Qudratov, Sergeli tumani hokimi Elbek Shukurov va Yangihayot tumani hokimi Hayot Inogʻomov soʻzga chiqishdi. Shundan soʻng “Max Processing” MCHJ vakili Tatyana Yugay “Daraxtlarni koʻchirib oʻtqazish metodikasi” mavzusida taqdimot qildi.
Bundan tashqari, “Oʻzbekiston temir yoʻllari” AJ kapital qurilish direksiyasi boshligʻi oʻrinbosari Aziz Abdiyev metro liniyalari qurilishining ijtimoiy ahamiyati va loyiha haqida batafsil ma’lumot berdi. Uning ma’lumotlariga koʻra, metro yoʻlining ishga tushishi natijasida Qoʻyliq-Sergeli yoʻnalishida kunlik harakatlanayotgan avtomobillar soni 32 mingtaga qisqaradi. Avtomobilda yoqilgʻi sarfi 38,5 ming litrga kamayadi. Muhimi, atrof-muhitga avtomobil transportidan ajraladigan zararli gazlar kunlik 3,7 tonnaga kamayadi. Yoʻlovchilarning ushbu yoʻnalish boʻyicha manzilga yetib olish vaqti 30 daqiqaga tejaladi. Toshkent halqa avtomobil yoʻlining “Qoʻyliq-Sergeli” yoʻnalishida yoʻlovchi transport oqimi 12 foizga kamayadi.
Aholi infratuzilmaviy qulayliklarni inobatga olib, daraxtlarni Toshkent viloyati, Quyi Chirchiq tumani, “Sergeli" mahallasiga ko'chirib o'tkazishga rozi bo'ldi. Shuningdek, “Qipchoq” koʻchasida qurilayotgan yer usti metrosi hududida ham yashil hudud barpo qilinadi.

По случаю строительства надземного метро состоялось общественное слушание по вопросам пересадки деревьев
01:47
3557
15 июня 2023 года состоялось общественное слушание на территории 14-й станции надземного метро, которая строится на улице Кипчак Янгихаётского района в Ташкенте. Слушание было направлено на снижение негативного воздействия строительства новой станции на окружающую среду.
Известно, что на сегодняшний день ведется 2-й этап строительных работ надземных линий метро на территории Сергелийского и Янгихаётского районов. В ходе реализации проекта было обнаружено, что на участке строительства расположено 17деревья. С целью спасения деревьев и их перемещения в другое место, в соответствии с законодательством Управление капитального строительства АО «Узбекистон темир йуллари» обратилось в Управление экологии, охраны окружающей среды и изменения климата города Ташкент.
В процессе рассмотрения заявки было установлено, что под строительство попали такие деревья, как шумтол, клен, грецкий орех. Чтобы определить, можно ли их перемещать или нет, к процессу изучение были привлечены экологи, специалисты и ученые из Агентства лесного хозяйства.
В соответствии с постановлением Кабинета министров № 464, в озеленительной части метро вместо каждого пересаженного дерева следует высадить 10 кустов саженцев (не меньше по стоимости) с соблюдением агротехнических правил, а также уход за ними в течение двух лет. В случае высыхания пересаженных деревьев, вместо каждого засохшего дерева следует компенсировать каждое погибшее дерево 100 саженцами не меньшей ценности, а также сохранить их в течение трех лет.
В общественном слушании приняли участие местные жители, экоактивисты и представители СМИ. На мероприятии выступили первый заместитель министра экологии Обиджон Кудратов, хоким Сергелийского района Эльбек Шукуров, хоким Янгихаётского района Хаёт Иногамов, а также с докладом на тему «Методика пересадки деревьев» выступил представитель ООО «Max Processing» Татьяна Югай.
С подробной информацией о социальной значимости строительства линий метрополитена и самого проекта выступил заместитель начальника управления капитального строительства АО «Узбекистон темир йуллари» Азиз Абдиев. По его информации, в результате запуска линии метро количество автомобилей, ежедневно движущихся по маршруту Куйлюк-Сергели, уменьшится до 32 тысяч, а расход топлива в автомобиле будет снижен на 38 500 литров. Важно отметить, что вредные газы, выбрасываемые в окружающую среду от транспорта, снизятся на 3,7 тонны в сутки. Пассажиры сэкономят 30 минут, чтобы добраться до места назначения. На 12% снизится пассажиропоток по направлению «Куйлюк-Сергели» Ташкентской кольцевой автодороги.
Учитывая инфраструктурные удобства, местные жители района дали согласие на пересадку деревьев в махаллю Сергели, в Куйичирчикский район Ташкентской области. Также, на территории новой станции метро будет создана зеленая зона.