Ekologiya vazirligi tomonidan Toshkent shahri va viloyati hududida ommaviy axborot vositalari xodimlari uchun press tur tashkil qilindi.
Tadbir davomida OAV xodimlari dastlab Toshkent shahri, Yangihayot tumanidagi "Profpack" qog'oz chiqindilarini qayta ishlab chiqarish korxonasida bo'lishdi.
"Aholi sonining oshib borishi va ehtiyojlarning ortishi o‘z navbatida chiqindilarning ko‘payishiga ham sabab bo‘lmoqda, — dedi Ekologiya vazirligining Chiqindilarni boshqarish siyosatini belgilash bo'limi bosh mutaxassisi Umarjon Abdullayev. — Jumladan, respublikamizda yiliga 7 mln tonnadan ortiq maishiy chiqindi hosil bo'ladi. Bu chiqindilar 300 ga yaqin chiqindilarni qayta ishlash korxonalariga yuboriladi. Chiqindilarning 25-30 foizini qayta ishlash imkoni mavjud".
"Profpack" korxonasida dastlab qog'oz chiqindilar qozonda ivitilib, pichoqda maydalab olinadi. Keyin qog‘oz ishlab chiqaruvchi mashinaga solinadi. Shu tarzda bosqichma-bosqich quritilib, tayyor qog'oz ko'rinishiga keltiriladi.
"Bir sutkada 120 tonnagacha chiqindini qayta ishlab chiqaramiz. Talabga qarab har xil ko'rinishda qog'oz qutilar tayyorlab beramiz. Korxonamizda 400 ta ish o'rni mavjud bo‘lib, hozirda 300 nafar xodim ish bilan ta'minlangan, — dedi "Profpack" korxonasi injener-ekologi Farrux Imomaliyev. — Qog'oz chiqindilarni qayta ishlash orqali daraxtlarni ham saqlab qolamiz. Masalan, 1 tonna mahsulotni qayta ishlab chiqarganimizda 17 ta daraxtni kesilishdan asraymiz. Bir kunda o‘rtacha 100 tonna qog'oz chiqindilarni qayta ishlasak, 1700 ta daraxtni kesishga hojat qolmaydi".
Press-tur Yunusobod tumanidagi chiqindilarni tashish stansiyasida davom etdi.
"Yunusobod tumanidagi chiqindilarni tashish stansiyasi to'liq ta'mirlangan va Germaniyadan keltirilgan texnika vositalari bilan ta'minlangan, — dedi Qayta yuklash va chiqindilarni yo‘q qilish bo‘yicha “Maxsustrans” filiali rahbari  Rafael Bekmullin. — Bu yerga chiqindilar saralangan holda olib kelinadi. Ular ochiq holda saqlanmaydi va 24 soat ichida olib chiqib ketiladi".
Toshkent shahar "Maxsustrans" ishlab chiqarish boshqarma boshlig'i o'rinbosari Ismoil Sa'dullayev esa chiqindilarni olib ketish uchun yangi texnika vositalari xarid qilinganini aytib o'tdi.
"Hukumat tomonidan 69 million dollarlik imtiyozli kredit ajratildi. Bu mablag'ga biz 341 tadan ortiq zamonaviy texnika vositalarini xarid qildik. Shuningdek, shahar uchun 18 000 dan ortiq qutilar sotib olindi, — dedi u. —  Toshkent shahrida kuniga 2300-2400 tonna chiqindi chiqadi. Bu chiqindilar kun davomida "Maxsustrans" texnikalari yordamida chiqindi yig'ish stansiyalariga olib boriladi. Belgilanmagan joylarga tashlab ketilgan chiqindilar uchun alohida, qurilish chiqindilari uchun esa alohida mashinalar ajratilgan".
I. Sa'dullayevning ta'kidlashicha, chiqindilarni qayta ishlashni 50 foizga yetkazish ko'zda tutilgan.
Press-tur yakunida OAV xodimlari Ohangarondagi chiqindi poligoni faoliyati bilan ham yaqindan tanishishdi.
Ma’lumot uchun, Toshkent shahrida hosil boʻlgan qattiq maishiy chiqindilar Toshkent viloyatida joylashgan Ohangaron poligoniga olib chiqiladi. 2022-yilning 9 oyi davomida jami 998 857 m3 (399 542 tonna) qattiq maishiy chiqindi yig'ilgan va 95 643 tonnasi qayta ishlangan. Shundan 6 997,4 tonnasi polimer chiqindilari, 18 753,98 tonnasi qogʻoz chiqindilari, 346,7 tonnasi rezina chiqindilari, 46,6 tonnasi tekstil chiqindilari, 4 504,1 tonnasi shisha, 64 994,42 tonnasi metall chiqindilari va 0,57 tonnasi boshqa turdagi chiqindilardir.

Организован пресс-тур для ознакомления с деятельностью по обращению с бытовыми отходами населения
18 июля Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата был организован пресс-тур для представителей СМИ и блогеров с целью ознакомления общественности с проводимой работой в Ташкенте и Ташкентской области в сфере обращения с бытовыми отходами.
В ходе мероприятия представители СМИ впервые посетили предприятие по переработке макулатуры «Profpack» в Янгихаетском районе города Ташкента.
«Рост населения и растущие потребности, в свою очередь, вызывают увеличение отходов», – рассказал главный специалист Отдела политики обращения с отходами Министерства экологии Умаржон Абдуллаев. – «В частности, в нашей республике образуется более 7 млн тонн бытовых отходов в год. Эти отходы обрабатывают примерно 300 мусороперерабатывающих предприятий. При этом только 25-30% отходов возможно переработать».
На предприятии «Profpack» изначально бумажные отходы сваривают в котле и измельчают на ножах. Затем их помещают в машину для производства бумаги. Таким образом, они постепенно высыхают и приобретают вид готовой бумаги.
«Мы перерабатываем до 120 тонн отходов в сутки. Мы изготавливаем бумажные коробки различной формы в соответствии со спросом. «На нашем предприятии создано 400 рабочих мест, в настоящее время занято 300 сотрудников», — сказал инженер-эколог предприятия «Profpack» Фаррух Имомалиев. – «Перерабатывая бумажные отходы, мы также сохраняем деревья. Например, при переработке 1 тонны продукции мы спасаем от вырубки 17 деревьев. Если мы перерабатываем в среднем 100 тонн бумажных отходов в день, нам не нужно вырубать 1700 деревьев».
Пресс-тур продолжился на мусороперерабатывающей станции в Юнусабадском районе.
«Мусороперерабатывающая станция в Юнусабадском районе полностью отремонтирована и оснащена техникой, привезенной из Германии», — сказал руководитель филиала «Maxsustrans» по перегрузке и утилизации отходов Рафаэль Бекмуллин. – «Отходы сюда привозят сортированными. Они не хранятся открытыми и выносятся в течение 24 часов».
Заместитель начальника Ташкентского городского производственного управления «Махсустранс» Исмаил Садуллаев рассказал о приобретении новой техники для вывоза отходов.
«Правительство предоставило льготный кредит в размере 69 миллионов долларов. На эти средства мы приобрели более 341 единицы современной техники. Также для города было закуплено более 18 000 контейнеров», — сказал он. – «В Ташкенте за сутки образуется 2300-2400 тонн отходов. Эти отходы вывозятся в течение дня на станции сбора отходов с помощью техники «Maxsustrans». Отдельные машины выделяются для строительных отходов и отходов, сброшенных в неположенные места».
Садуллаев отметил, что планируется довести переработку отходов до 50 процентов.
В завершение пресс-тура представители СМИ ознакомились с деятельностью полигона бытовых отходов в Ахангароне.
Для справки, твердые бытовые отходы, образующиеся в городе Ташкенте, вывозятся на полигон Ахангарона, расположенный в Ташкентской области. Всего за 9 месяцев 2022 года было собрано 998 857 м3 (399 542 тонны) твердых бытовых отходов и переработано 95 643 тонны. Из них полимерных отходов –6997,4 тонн, бумажных – 18753,98 тонн, резиновых – 346,7 тонн, текстильных –  46,6 тонн, отходов стекла – 4504,1 тонн, металлических – 64994,42 тонн, других видов отходов – 0,57 тонн.