2023-yil 24-iyuldan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi huzuridagi Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o'zgarishini o'rganish universiteti ("Green University") rektori lavozimiga Salixov Jasur Shavkatovich tayinlandi.
Jasur Salixov 1976-yilda Toshkent shahrida tug'ilgan. Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (bakalavr)ni tamomlagan.
Ta'kidlash joizki, Jasur Salixov katta xalqaro ilmiy tajribaga ega. Buyuk Britaniya Tashqi ishlar va Hamdo‘stlik vazirligining “Chivning” stipendiyasi (FCO Chevening Scholarship) sohibi. Buyuk Britaniyaning “York” universitetida magistr darajasini egallagan. Shuningdek, Yaponiyaning “Vaseda” universitetini Xalqaro strategiya yo’nalishi bo’yicha magistrlik darajasini tamomlagan hamda Buyuk Britaniyaning “Oksford” universiteti “Oriel” kollejida tadqiqotchi sifatida faoliyat olib borgan.
Jasur Salixov 2007-yilda Oʻzbekistondagi Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida doktorlik dissertatsiyasini muvaffaqiyatli himoya qilib, fan doktori – dotsent darajasini qo‘lga kiritgan.
Bundan tashqari, J.Salixov Yaponiya fondi aʼzosi boʻlgan va Tokio universitetida doktorlik dissertatsiyasidan keyingi ilmiy tadqiqotlarni yakunlagan. 15 yildan ortiq vaqt davomida Iqtisodiyot, Mikroiqtisodiyot va tegishli fanlardan ma'ruzalar o‘qigan va seminarlar o‘tkazgan.
Solihov bungacha Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti ijtimoiy rivojlanish departamenti direktori, moliya va boshqaruv prorektori lavozimlarida ishlagan.
J. Salixov 2014-yildan 2023-yil boshiga qadar Toshkent shahridagi Singapur menejmentni rivojlantirish instituti rektori sifatida faoliyat yuritgan. Rahbarlik davrida Buyuk Britaniyaning “Bangor” va “Sandrlend” universitetlari hamda yangi qo‘shilgan “Tissayd” universitetlarining bir nechta yangi o'quv dasturlarini joriy etgan.
Ma'lumot uchun, "Green University"ning Vasiylik kengashi bo‘lib, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov to'g'ridan-to'g'ri kengash raisi hisoblanadi. Kengash hamraislari esa Markaziy Osiyo mamlakatlarining tegishli vazirliklari tomonidan tavsiya qilinadi.
Kengash tarkibidan, shuningdek, Prezident Administratsiyasi, Oliy Majlis Senati va Qonunchilik palatasining mas'ul xodimlari, Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi bosh direktori, BMT Rivojlanish dasturi doimiy vakili va boshqa ekologiya sohasidagi nufuzli xalqaro tashkilotlar vakillari o‘rin olgan.

Назначен ректор Green University при Министерстве экологии
С 24 июля 2023 года Жасур Шавкатович Салихов назначен на должность ректора Центрально-Азиатского университета по изучению окружающей среды и изменения климата (Green University) при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Жасур Салихов родился в 1976 году в Ташкенте. Окончил Университет мировой экономики и дипломатии (бакалавр).
Важно отметить, Ж.Салихов имеет большой международный научный опыт. Является обладателем стипендии «Чивнинг» Министерства иностранных дел и по делам Содружества (FCO) в Великобритании. Получил степень магистра в Йоркском университете в Великобритании. Он также окончил университет «Васэда» в Японии со степенью магистра в сфере международной стратегии и работал исследователем в Ориел-колледже Оксфордского университета в Великобритании.
В 2007 году Ж.Салихов успешно защитил докторскую диссертацию в Университете мировой экономики и дипломатии в Узбекистане и получил степень доктора наук – доцента.
Кроме того, Ж.Салихов был членом японского фонда и завершил постдокторантуру в Токийском университете. Более 15 лет читал лекции и проводил семинары по экономике, микроэкономике и смежным дисциплинам.
Ранее Салихов работал директором Департамента социального развития Вестминстерского международного университета в Ташкенте и проректором по финансам и управлению.
С 2014 года до начала 2023 года Ж.Салихов занимал должность ректора Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте. За время своего руководства он внедрил несколько новых образовательных программ университетов Великобритании – «Бангор», «Сандерленд» и «Тисайд».
Для справки: Попечительский совет Green University возглавляет непосредственно министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов. Сопредседатели совета рекомендованы профильными министерствами стран Центральной Азии.
В состав совета также входят должностные лица Администрации Президента, Сената Олий Мажлиса и Законодательной палаты, генеральный директор Международного союза охраны природы, постоянный представитель Программы развития ООН и представители других влиятельных международных организаций в сфере экологии.