Qozog‘istonning Olmaota viloyati Konayev shahrida 21–23-iyul kunlari bo‘lib o‘tgan I Xalqaro media va turizm forumida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi vakillari ishtirok etdi.
Forumni Olmaota viloyati hokimi Marat Sultongaziyev, Qozog‘iston Respublikasi axborot va ijtimoiy rivojlanish vaziri Darxon Kidirali va Turkiy tilli jurnalistlar jamg‘armasi prezidenti Naziya Joyamergen ochib berdi.
Bugungi kunda turizmni rivojlantirishda axborot bilan ta’minlash va ommalashtirish muhim ahamiyatga ega. Shu bois, media sohasi va turizmni bir yo‘nalishda birlashtirgan bugungi forum ushbu tarixiy makon imkoniyatlarini yanada ko‘proq ko‘rsatib, butun dunyoga namoyish etishda muhim ahamiyat kasb etadi, deb o‘ylaymiz”, — dedi Darxon Kidirali.
“Turkiyzabon jurnalistlar jamg‘armasi” jamoat fondi tomonidan Olmaota viloyati hokimligi, Qozog‘iston Respublikasi Axborot va ijtimoiy rivojlanish vazirligi, Qozog‘iston Respublikasi Madaniyat va sport ishlari vazirligi hamkorligida tashkil etilgan tadbirda Qozog‘iston, Buyuk Britaniya, Shveytsariya, Avstriya, Belgiya, Germaniya, Fransiya, Niderlandiya, Moldova, Turkiya, Shimoliy Kipr, O‘zbekiston, Ozarbayjon, Qirg‘iziston kabi xorijiy davlatlardan 200 ga yaqin ommaviy axborot vositalari va turizm vakillari ishtirok etdi.
“Bunday tadbirlar Qozog‘istonni sayyohlik maskani sifatida tanitish va uning boy madaniy merosiga e’tibor qaratishda muhim ahamiyat kasb etadi. Olmaota viloyati qadimiy qozoq anʼanalari, urf-odatlari va tarixi rivojlangan yetakchi viloyatdir. Shuning uchun bu yilgi forumni shu yerda tashkil qildik. Qozog‘istonda sayohat qilish uchun yetarli joylar mavjud. Ijtimoiy tarmoqlarni mamlakat tabiatini keng targ‘ib qilishga va yoritishga chaqiraman”,dedi Naziya Joyamergen.
Tadbir davomida O'zbekiston Ekologiya vazirligi tomonidan vazirning axborot siyosati bo‘yicha maslahatchisi – matbuot kotibi Lola Rahmonboyeva “Markaziy Osiyoda ekoturizmni rivojlantirish istiqbollari” mavzusida taqdimot qildi. Unda hududda ekoturizmni rivojlantirishning afzalliklari, kamchiliklari ko‘rsatib o‘tildi va tavsiyalar berildi.
"O‘zbekistonda davlatimiz rahbari tomonidan nafaqat ekoturizm, balki, turizmning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirish yo‘lida qator islohotlar amalga oshirilmoqda. Buning samarasi o'laroq yurtimizga kelayotgan xorijlik turistlar soni yildan-yilga oshib boryapti, — dedi Ekologiya vaziri matbuot kotibi Lola Rahmonboyeva. — Aslida, nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo o‘zining noyob tabiiy go‘zalligi, boy madaniy merosi va xilma-xil ekologik resurslari tufayli ekoturizmni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlarga ega. Ko'plab milliy bog'lar, qo'riqxonalar va tabiiy diqqatga sazovor joylar ekoturizmga qiziquvchi sayyohlarni jalb qiladi. Qolaversa, Markaziy Osiyo bir qancha madaniy-geografik mintaqalar tutashgan joyda joylashgani madaniy va ekologik turizmni rivojlantirish uchun noyob imkoniyatlar yaratadi. Sayyohlar milliy bog‘lar va qo‘riqxonalarga sayohat qilish chog‘ida mahalliy madaniyat, an’ana va urf-odatlar bilan tanishishlari, mahalliy tabiatning go‘zalligidan bahramand bo‘lishlari mumkin".
Shuningdek, forum doirasida tadbir ishtirokchilari Qozog‘istonning Charin kanyoni va Ko‘lsay ko‘li kabi diqqatga sazovor joylari va tabiiy maskanlarida bo‘lishdi.
Charin kanyoni yoki "Qal'alar vodiysi" — erigan suvlar bilan yuvilgan quruq dara. Kanyonning o'ziga xosligi turli xil flora va faunaning ko'pligidadir. Masalan, bu yerda 1,5 mingga yaqin o'simlik turlarini ko'rishingiz mumkin (bundan tashqari, 17 tur juda kam uchraydi, milliy Qizil kitobga kiritilgan va davlat muhofazasida).
Koʻlsay koʻllari — shimoliy Tyan-Shandagi, Koʻlsay darasida, Kungey-Olatau va Zayliy Olatau tizmalarini bogʻlovchi uchta koʻl tizimi. Koʻllar Qozogʻistonning Olmaota viloyati Rayimbek tumani hududida dengiz sathidan taxminan 1000 m, 2500 m, 2700 m balandlikda joylashgan.
Ma’lumot uchun, forumni o‘tkazishdan maqsad – media va turizm sohasidagi yangi jarayonlarni hisobga olgan holda tajriba almashish, axborot makonini kengaytirish, o‘zaro manfaatli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, Qozog‘istonning tarixiy-madaniy maskanlarini xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalarida targ‘ib qilish, OAV vakillari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashdan iborat.

Перспективы развития экотуризма в Центральной Азии обсуждены на I Международном форуме медиа и туризма
20:07
3322
Представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата приняли участие в I Международном форуме медиа и туризма, который состоялся 21-23 июля в г. Конаев Алматинской области в Казахстане.
Форум открыли аким Алматинской области Марат Султангазиев, министр информации и общественного развития Республики Казахстан Дархан Куандыкулы Кыдырали и президент Фонда тюркоязычных журналистов Назия Жоямерген.
«На сегодняшний день для развития туризма важна информационная поддержка и популяризация. Поэтому считаем, что сегодняшний форум, объединивший медиасферу и туризм в одно русло, имеет глубокое значение для того, чтобы еще больше подчеркнуть возможности этого исторического пространства и представить его всему миру», — отметил Дархан Куандыкулы Кыдырали.
В мероприятии, организованном Общественным фондом «Фонд тюркоязычных журналистов» в партнерстве с акиматом Алматинской области, Министерством информации и общественного развития РК, Министерством культуры и спорта РК, приняли участие около 200 представителей медиа и туризма из зарубежных стран, таких как Казахстан, Великобритания, Швейцария, Австрия, Бельгия, Германия, Франция, Нидерланды, Молдова, Турция, Северный Кипр, Узбекистан, Азербайджан, Кыргызстан.
«Мероприятия такого рода играют важную роль в популяризации Казахстана как туристического направления и привлечения внимания к его богатому культурному наследию. Алматинская область — ведущий регион с развитыми древними казахскими традициями, обычаями и историей. Поэтому в этом году мы организовали форум именно здесь. В Казахстане достаточно мест для путешествий. Призываю в социальных сетях широко пропагандировать и демонстрировать природу страны», — сказала Назия Жоямергенкызы.
В ходе мероприятия, Министерством экологии в лице советника министра по информационной политике – пресс-секретаря Лолы Рахманбаевой была представлена презентация на тему «Перспективы экотуризма в Центральной Азии», в которой были отмечены преимущества, недостатки и рекомендации для развития экотуризма в регионе.
«В Узбекистане главой государства проводится ряд реформ, направленных на развитие не только экотуризма, но и всех направлений в сфере туризма. Благодаря этому количество иностранных туристов, приезжающих в нашу страну, увеличивается с каждым годом», – говорит пресс-секретарь министра экологии Лола Рахманбаева. «На самом деле, не только Узбекистан, но и вся Центральная Азия имеют большой потенциал для развития экотуризма благодаря своей уникальной природной красоте, богатому культурному наследию и разнообразным экологическим ресурсам. Многочисленные национальные парки, заповедники и природные достопримечательности привлекают туристов, интересующихся экотуризмом. Кроме того, расположение Центральной Азии на стыке нескольких культурно-географических регионов создает уникальные возможности для развития культурного и экологического туризма. Туристы могут познакомиться с местной культурой, традициями и обычаями, насладиться красотой местной природы во время поездок в национальные парки и заповедники».
Также в рамках форума, участники мероприятия посетили туристические достопримечательности и природные объекты Казахстана, такие как Чарынский каньон и озеро Колсай.
Чарынский каньон или «Долина замков» — сухое ущелье, промытое талыми водами. Уникальность каньона заключается в обилии разных видов флоры и фауны. Например, только в этом месте можно увидеть порядка 1,5 тысяч видов растений (причем 17 разновидностей являются очень редкими и занесены в национальную Красную Книгу и находятся под охраной государства).
Кольсайские озёра – система из трёх озёр в северном Тянь-Шане, в ущелье Кольсай, в перемычке, соединяющей хребты Кунгей-Алатау и Заилийский Алатау. Озёра расположены на территории Райымбекского района Алматинской области Казахстана на высоте порядка 1000 м, 2500 м, 2700 м над уровнем моря.
Для справки: Цель форума – обмен опытом с учетом новых процессов в сфере медиа и туризма, расширение информационного пространства, реализация взаимовыгодных совместных проектов, популяризация историко-культурных мест Казахстана в зарубежных и отечественных средствах массовой информации, укрепление сотрудничества и партнерства между представителями СМИ.