Wiki Loves Earth: Xalqaro fotosuratlar tanlovi g‘oliblari taqdirlandi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligida Wiki Loves Earth xalqaro fototanlovi g‘oliblarini taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov kirish so‘zi bilan ochib, mazkur tanlovning madaniy-ma’rifiy ahamiyati yuqori ekanligini ta’kidladi.
Wiki Loves Earth xalqaro fotosuratlar tanlovi har yili dunyoning ko‘plab mamlakatlarida Wikimedia fondi va uning mahalliy filiallari ko‘magida o‘tkaziladi.
Tanlovning maqsadi O'zbekiston tabiiy merosi obʼyektlarining (qoʻriqlanadigan tabiiy hududlar, qoʻriqxonalar, buyurtma qoʻriqxonalar, milliy bogʻlar va boshqalar) noyob tasvirlarini yaratishdan iborat. Ushbu tanlov tufayli jahonning millionlab kishilari sayyoramizning o'simlik va hayvonot dunyosi, tabiiy landshaftlarning go'zalligi va xilma-xilligi, tabiatni muhofaza qilish sohasidagi muammolar va yutuqlar haqida yangi bilimlarga ega bo'lishadi.
Bu yil O'zbekiston ushbu tanlovda ilk bor ishtirok etdi . 15-maydan 15-iyungacha 69 nafar ishtirokchi 3282 ta fotosurat taqdim etdi. Ulardan 6 nafar muallifning 12 ta fotosurati tanlovning xalqaro bosqichiga taqdim etish uchun munosib deb topildi.
Ta’kidlash joizki, ushbu xalqaro tanlovda barcha ishtirokchi davlatlar orasida taqdim etilgan fotosuratlar soni bo‘yicha ikkinchi o‘rinni egallaganligi uchun O‘zbekiston alohida e'tirof etildi.
Tadbir davomida tanlov g‘oliblarining asarlari taqdimoti bo'lib o'tdi. G'olib va sovrindorlarga diplomlar, internet-do‘kondan esdalik sovg‘alari xarid qilish uchun sertifikatlar   topshirildi.
Tadbirda Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov kelgusida har yili “Wiki Loves Uzbekistan” respublika tanlovini tashkil etish, tanlov yakunida fotosuratlar koʻrgazmasi o'tkazilishini yo'lga qo'yish va Oʻzbekiston tabiiy merosining fotoalbomi yaratishni taklif qildi.

Wiki Loves Earth: Награждены победители международного фотоконкурса
В здании Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялось награждение призеров международного фотоконкурса Wiki Loves Earth.
Открыл мероприятие министр экологии Азиз Абдухакимов, отметивший образовательное и культурно-познавательное значение конкурса.
Международный конкурс фотографии Wiki Loves Earth («Вики любит землю») – проводится ежегодно во многих странах мира при поддержке Wikimedia Foundation и его местных филиалов.
Цель конкурса – создание уникальных кадров объектов природного наследия Узбекистана (охраняемых природных территорий, заповедников, заказников, национальных парков и т.д.). Благодаря этому конкурсу миллионы людей во всём мире получают новые знания о животном и растительном мире нашей планеты, о красоте и разнообразии природных ландшафтов, о проблемах и достижениях в области охраны природы.
В этом году Узбекистан впервые принял участие в этом конкурсе. В период с 15 мая по 15 июня 69 участников конкурса прислали 3282 фотографии. Из них для прохождения на международный этап конкурса отобраны 12 фотографий 6 авторов.
Стоит отметить, Узбекистан проявил невероятный интерес к международному конкурсу, заняв второе место из всех стран-участников по количеству представленных фотографий.
В ходе мероприятия, были презентованы работы победителей конкурса, а также вручены дипломы, сертификаты на покупки от интернет-магазина и памятные подарки.
Также министр экологии Азиз Абдухакимов предложил в дальнейшем организовать ежегодный республиканский конкурс Wiki Loves Uzbekistan, по итогам которого будет организована выставка фотографий и создан фотоальбом природного наследия Узбекистана.