“UZPLOGGING”: bir kunda 150 kiloga yaqin plastik chiqindi yig‘ildi
27-avgust kuni Toshkentda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan “ProRun” yugurish maktabi hamda “Sanfa” kompaniyasi bilan hamkorlikda ekologik yugurish – “UZPLOGGING” tashkil qilindi.
Tadbirda Ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, hamkor tashkilotlar vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari va ishtirokchilar qatnashdi.
“Ekologiya vazirligi tashkil topganidan keyin aynan plogging tadbirlariga katta e’tibor qaratilyapti, — dedi ploggingni ochib bergan Jusipbek Kazbekov. — Chunki bu tadbir orqali sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish bilan birga aholida ekologik madaniyatni shakllantirish, chiqindilarni faqat belgilangan joyga tashlash kerakligini tushuntirish, tabiatni toza saqlash asosiy burchimiz ekanligini anglatish maqsad qilingan”.
Tadbir “Ekopark”dagi qabul punkti hududida plogging ishtirokchilari yig'ilishidan boshlandi. Yomg‘irli kun bo‘lishiga qaramasdan, ishtirokchilar 3 kilometrga yaqin masofani yugurib bosib o‘tib, plastik chiqindilar yig‘ishdi.
Har bir ishtirokchiga qayta ishlangan plastikdan tayyorlangan maxsus medal hamda futbolka berildi. Og‘irligiga ko‘ra eng ko‘p chiqindi to‘plagan ishtirokchilar esa g‘olib deb topildi.
Ta’kidlash kerakki, kun davomida ishtirokchilar tomonidan jami 150 kilogrammga yaqin plastik chiqindi yig‘ildi. Plogging yakuniga ko‘ra, 1-o‘rinni Suxrob Ro‘zaliyev (14,2 kg), 2-o‘rinni Ro‘zimboy Yo‘ldoshboyev (14,2 kg), 3-o‘rinni esa Mirazim Mahmudov (9,34 kg) qo‘lga kiritdi.
G‘oliblarga plogging hamkori — Sanoat-qurilish bankning pul sertifikatlari topshirildi:
1-o‘rin – 1 000 000 so‘m;
2-o‘rin – 1 000 000 so‘m;
3-o‘rin – 1 000 000 so‘m.
Shu bilan birga, 1 soat ichida eng ko‘p plastik to‘plagan ishtirokchi Dinara Oxunova (6,66 kg) 500 ming so‘m pul mukofoti bilan taqdirlandi.
Ma’lumot uchun, Ekologiya vazirligi tomonidan chiqindilarni ommaviy yig‘ish (plogging) tadbirlari doimiy tarzda o‘tkazilib kelinmoqda. Xususan, o‘tgan safargi plogging davomida ishtirokchilar kun davomida 300 kilogrammdan ortiq plastik chiqindilarni to‘plashgan.
Eslatib o‘tamiz, yig‘ilgan plastmassadan “Sanfa” kompaniyasi Qoraqalpog‘istonda yovvoyi hayvonlarni sug‘orish uchun geomembran ishlab chiqaradi.

UZPLOGGING: за один день в Ташкенте собрали 150 кг мусора из пластика
27 августа Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с школой бега ProRun и компанией Sanfa был организован экологический забег UZPLOGGING.
В мероприятии приняли участие заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков, представители партнерских организаций, СМИ и участники.
«С момента создания Министерства экологии, большое внимание уделяется организации плоггингов», – рассказал Жусипбек Казбеков на открытии мероприятия. «Потому что плоггинг направлен на пропаганду здорового образа жизни и формирование экологической культуры у населения, разъяснение того, что мусор следует выбрасывать только в отведенных для этого местах, а также то, что наша главная обязанность – сохранять природу чистой», - добавил Ж.Казбеков.
Мероприятие началось со встречи участников плоггинга около пункта приема в Экопарке. Несмотря на дождливый день, участники пробежали более 3 километров, собирая по дороге мусор из пластика.
Каждый участник получил специальную медаль из переработанного пластика и футболку. Участники, собравшие наибольшее количество мусора по весу, стали победителями.
Стоит отметить, что за день участники собрали около 150 килограммов мусора из пластика. По итогам плоггинга 1-е место занял Сухроб Рузалиев (14,2 кг), 2-е место – Рузимбой Юлдошбоев (14,2 кг), 3-е место – Миразим Махмудов (9,34 кг).
Победители получили денежные сертификаты партнера плоггинга — банка «Саноат-Курилиш»:
1 место – 1 000 000 сум;
2 место – 1 000 000 сум;
3 место – 1 000 000 сум.
Также в рамках плоггинга отличилась Динара Охунова, собравшая больше всего пластика за 1 час (6,66 кг). Ее наградили денежным призом в размере 500 000 сумов.
Для информации, Министерство экологии постоянно проводит массовый сбор мусора (плоггинг). В частности, во время предыдущего плоггинга, участники за день собрали более 300 килограммов мусора из пластика.
Напомним, из собранного пластика компания Sanfa произведет геомембрану для водопоев диких животных Каракалпакстана.