Orol dengizi hududidan noqonuniy tarzda artemiya sistalarini yig‘ib olayotgan shaxslar qo‘lga olindi
15:02
3019
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Еkologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Qoraqalpog‘iston Respublikasi bojxona boshqarmasi Kontrabandaga qarshi kurashish bo‘limi, Mo‘ynoq tumani ichki ishlar boshqarmasi hamda Milliy gvardiya xodimlari hamkorligida Qozog‘iston Respublikasi chegara oldi hududlari, Orol dengizi qirg‘oqlarida tezkor reyd tadbiri o‘tkazildi.
Tadbir davomida bir guruh shaxslar tomonidan qiymati 102,9 million so‘mga teng bo‘lgan jami 1029 kg “artemiya sista”lari hech qanday hujjatlarsiz, noqonuniy ravishda yig‘ib olib ketilayotganligi aniqlandi va to‘xtatildi.
Holat natijasida tabiatga 68 million so‘m miqdorida moddiy zarar keltirilganligi ma’lum bo‘ldi. Ayni damda holat yuzasidan tegishli idoralar tomonidan tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilmoqda.
Ma’lumot uchun, artemiya sistalari Orol dengizining qurigan sohillarida hayot kechiradi. Xlorlangan, sulfatlangan, karbonat va tuzli muhitda yaxshi ko‘payishga ixtisoslashgan ushbu tirik mavjudotlar akvamadaniyat sanoatida, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, tibbiyot va kosmetologiyada keng qo‘llaniladi.
Orol dengizi hududlaridan artemiya sistalarini yig‘ib olish uchun ekologiya organlari tomonidan kvota berilishi va tabiatga zarar yetkazmagan holda ushbu tirik mavjudot sistalaridan ko‘rsatilgan miqdorlardagina foydalanish mumkinligi belgilangan.

Задержаны лица, незаконно собиравшие цисты артемии на территории Аральского моря
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Каракалпакстан совместно с отделом по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Республике Каракалпакстан, управлением внутренних дел Муйнакского района и сотрудниками Национальной гвардии проведено оперативное рейдовое мероприятие в приграничных районах с Республикой Казахстан, на побережье Аральского моря.
В ходе мероприятия установлен факт незаконного сбора и перевозки группой лиц «цист артемии» в общей сложности 1029 кг на сумму 102,9 миллиона сумов.
В результате произошедшего природе нанесен материальный ущерб на сумму 68 миллионов сумов. На данный момент соответствующие органы проводят расследование инцидента.
Для информации, цисты артемии обитают на высушенных берегах Аральского моря. Эти организмы, специализирующиеся на хорошем росте в хлорированной, сульфатированной, карбонатной и засоленной среде, широко используются в аквакультуре, сельском хозяйстве, фармацевтике, медицине и косметологии.
На сбор цист артемии и право использования экологическими органами выделена квота в ограниченном количестве, без нанесения ущерба природе.