2021-yil 2-dekabr kuni Jizzaxda 2022–2026-yillarda chiqindi sohasini rivojlangan mamlakatlardagidek tashkil etish va rivojlantirish yuzasidan Janubiy Koreyaning atrof-muhit sanoati va texnologiyalari instituti (KEITI) Jizzax viloyati hokimligi oʼrtasida bu borada qoʼshma Mermorandum imzolangan. Loyiha uchun 6,6 mln АQSh dollari miqdoridagi grant va 90 mln АQSh dollari miqdoridagi kredit mablagʼlari ajratilgan.
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 28-dekabrdagi “Oʼzbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi oʼrtasidagi alohida sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi PQ-67-son Qaroriga asosan grant mablagʼlari Jizzax viloyati Sh.Rashidov tumanidagi chiqindilar poligonida 500 kVt-1 MVt quvvatiga teng chiqindi poligonlaridan chiqayotgan gazlarni yigʼish inshooti va 500 kVt-1 MVt quvvatga ega elektr stansiyasiga ulanishi mumkin boʼlgan chiqindi gaz yigʼish tizimi quriladi.
Shuningdek, bu mablag‘lar evaziga kuniga 5-10 tonna tibbiyot chiqindilarni yoqish inshootini oʼrnatiladi hamda chiqindixonaning moddiy texnik bazasini mustahkamlash maqsadida maxsus texnika va boshqa qurilmalar xarid qilinadi.
Qiymati 90 mln АQSh dollari boʼlgan kredit mablagʼlari esa Koreya Iqtisodiy taraqqiyot hamkorlik jamgʼarmasi (EDCF) tomonidan ajratilgan boʼlib, mazkur loyiha hujjati Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi tomonidan koʼrib chiqilib, xorijiy hamkor “EDCF” Fondi hamda KEITIga kiritilgan.
Ta’kidlash joizki, loyiha doirasida Zomin va Sharof Rashidov tumanlarida 3 ta ekologik norma va sanitar talablarga javob beradigan qattiq maishiy chiqindi poligonlari, 5 ta hududda kompostlash va chiqindilarni saralash kompleksi hamda Zarbdor, Аrnasoy, Paxtakor, Mirzachoʼl, Yangiobod va Baxmal tumanlarida 6 ta chiqindilarni qayta yuklash stansiyalari quriladi.
Qolaversa, chiqindixonalar moddiy-texnik bazasini mustahkamlash maqsadida qattiq maishiy chiqindi poligonlarida zichlash ishlarini amalga oshirish uchun 5 ta maxsus texnika, konteynerlarni tashish uchun 12 ta maxsus texnika, chiqindilarni qayta yuklash stansiyasi uchun sigʼimi 60 kub metr boʼlgan 28 ta konteyner, 5 ta buldozer, 5 ta ekskavator, 5 ta avtoyuklagich, 5 ta samosval va kompostlash uchun uskunalar xarid qilinadi.

В Джизакской области построят полигоны твердых бытовых отходов
В период 2024-2026 годы в Джизакской области на существующих полигонах будет осуществляться создание мобильных станций по перегрузке твердых бытовых отходов, реконструкция и строительство новых полигонов, отвечающих современным требованиям.
2 декабря 2021 года между Южнокорейским институтом экологической промышленности и технологий (KEITI) и Хокимиятом Джизакской области подписан совместный меморандум по организации и развитию отрасли обращения с отходами в Джизакской области в 2022-2026 годах. На реализацию проекта выделены гранты в размере 6,6 миллиона долларов США и кредиты в размере 90 миллионов долларов США.
Согласно Постановлению Президента Республики, Узбекистан от 28 декабря 2021 года «О мерах по дальнейшему углублению особого стратегического партнерства между Республикой Узбекистан и Республикой Корея» № ПП-67, грантовые средства направляются в Джизакскую область. На полигоне в Шараф-Рашидовском районе будет построена установка по сбору выхлопных газов на свалках мощностью 500 кВт-1 МВт и система сбора выхлопных газов, которая может быть подключена к электростанции мощностью 500 кВт-1 МВт.
Также на эти средства будет установлена установка по сжиганию медицинских отходов мощностью 5-10 тонн в сутки, а также приобретено специальное оборудование и другие приспособления для укрепления материально-технической базы полигона.
Кредитные средства на сумму 90 млн. долларов США были выделены Фондом экономического развития и сотрудничества Республики Корея EDCF, данный проектный документ был рассмотрен Министерством инвестиций, промышленности и торговли и внесен на рассмотрение в Фонд EDCF и KEITI.
Стоит отметить, что в рамках проекта в Зааминском и Шараф-Рашидовском районах будут построены 3 полигона твердых бытовых отходов, соответствующие экологическим нормам и санитарным требованиям, комплекс по компостированию и сортировке мусора на 5 участках, а также 6 полигонов в Зарбдорском, Арнасайском, Пахтакорском, Мирзачульском, Янгиабадском и Бахмальском районах.
Кроме того, в целях укрепления материально-технической базы полигонов имеется 5 специальных машин для уплотнения полигонов ТБО, 12 специальных машин для перевозки контейнеров, 28 контейнеров вместимостью 60 кубических метров для станции перегрузки отходов, 5 бульдозеров, 5 экскаваторов, 5 автопогрузчиков, 5 самосвалов и оборудование для компостирования.