Buxoroda 4 tup daraxt qo‘porildi. Huquqbuzar 400 tup daraxt ekadi
Ijtimoiy tarmoqlarda Buxoro viloyati, G’ijduvon tumanida yo’l qurilish ishlari olib borilayotganligi, qurilish davomida manzarali daraxtlar qo’porib tashlanganligi haqida xabar tarqaldi.
Holat yuzasidan Buxoro viloyati Ekologiya boshqarmasi hamda viloyat prokuraturasi tomonidan o’rganish ishlari olib borildi. O’rganish davomida G’ijduvon tumani yo’llardan foydalanish unitar korxonasi tomonidan 4 tup manazarali daraxt qo’porib tashlanganligi aniqlandi.
Holat yuzasidan korxona direktori E. F.ga nisbatan MJtKning 79-moddasi 2-qismi bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.
Shuningdek, daraxtlar qo‘porilishi natijasida tabiatga 50 million 325 ming so‘m zarar yetkazilganligi aniqlandi. Huquqbuzar qo‘shimcha jazo tariqasida kesilgan daraxtlar o‘rniga jami 400 tup daraxt ekish va uni parvarishlash majburiyati yuklandi.

В Бухарской области выкорчевали 4 дерева.  Нарушителя обязали посадить 400 деревьев
В социальных сетях распространилась новость о том, что в Гиждуванском районе Бухарской области ведутся дорожно-строительные работы, в ходе которых были выкорчеваны декоративные деревья.
В Управлении экологии Бухарской области совместно с областной прокуратурой изучили данную ситуацию. В ходе исследования было установлено, что унитарным предприятием по эксплуатации дорог Гиждуванского района было выкорчевано 4 декоративных дерева.
По данному факту в отношении директора предприятия составлен протокол в соответствии с ч.2 ст.79 КоАО РУз.
Также установлен ущерб, нанесенный природе в результате произошедшего в размере 50 млн 325 тысяч сумов. В качестве дополнительного наказания нарушителя обязали посадить в общей сложности 400 деревьев вместо 4 выкорчеванных, и ухаживать за посаженными деревьями в дальнейшем.