"Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universitetining xorijiy OTM bilan hamkorligi kengaymoqda
10:25
4637
Samarqanddagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida Xitoy – O‘zbekiston arxeologiya va madaniy merosni muhofaza qilish ilmiy-texnologik qo‘shma xalqaro laboratoriyasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti rektori Aziz  Abduhakimov, Xitoy kommunistik partiyasining Shensi provinsiyasi kotibi Chjao Yide, Samarqand viloyat hokimi o‘rinbosari Rustam Qobilov, Shimoli-G‘arbiy universitet vitse-prezidenti Chang Jiang va boshqalar ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun, laboratoriya Xitoy Xalq Respublikasining Shimoli-g‘arbiy universiteti tashabbusi bilan  Butunjahon turizm tashkiloti (UNWTO) shafeligida Xalqaro turizm akademiyasi Samarqand kampusi binosida tashkil etilmoqda. Laboratoriya biokimyoviy tadqiqotlar va hayvon suyaklarini o‘rganishga ixtisoslashgan 2 ta qismdan iborat bo‘lib, unda O‘zbekiston hududida topilgan har qanday arxeologik qazishma materiallarini tadqiq qilish imkoniyati mavjud.
Tashrif davomida Xitoyning Shimoliy-G‘arbiy universiteti hamda Samarqanddagi "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti o‘rtasidagi hamkorlik masalalari ham muhokama qilindi.
“Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetini ishonch bilan bugungi kunda yurtimizda turizm sohasidagi birinchi Flagman universitetiga aylandi, deb ayta olamiz, — dedi universitet rektori Aziz Abduhakimov. — Universitetning Xitoy bilan ta’lim sohasidagi hamkorligi yildan-yilga mustahkamlanib bormoqda. Shimoli-g'arbiy universitet bilan hamkorlik ham biz uchun juda muhim sanaladi".
Shimoli-g'arbiy universitet vitse-prezidenti Chang Szyan esa hamkorlik istiqbollari haqida gapirdi.
"Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti bilan hamkorlikdan juda mamnunmiz, — dedi u. — Hozirgacha universitetimizda 51 nafar o‘zbekistonlik talaba tahsil olmoqda. "Ipak yo‘li" universitetida qo‘shma laboratoriyamiz qurilishi yakunlanmoqda. Mutaxassislar va tajriba almashinuvi ham davom etmoqda. Umid qilamanki, universitetlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik uzoq davom etadi".
Tashrif davomida janob Chang Szyan Shimoli-g‘arbiy universitet “Ipak yoʻli” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti bilan yaqin aloqalar va keng hamkorlik yoʻnalishlariga ega ekanligini ta'kidladi.
“O‘zaro hamkorlikni yuqori baholaymiz. Maqsadimiz “Bir kamar, bir yoʻl” mamlakatlari ta'lim muassasalari oʻrtasidagi hamkorlikning mezonini belgilash va shu orqali Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasida madaniy almashinuv va oʻzaro taʼlimni rivojlantirishdir", dedi Chang Szyan.
Ta'kidlash joizki, "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti faoliyatining dastlabki yillaridayoq xorijiy oliy o'quv yurtlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan. Xususan, Xitoy Xalq Respublikasining ham bir qancha oliy o‘quv yurtlari — Pekin xalqaro fanlar universiteti, "Sibei" universiteti, Hong Kong politexnika universiteti, Shanxay turizm universiteti, "Jejiang" xalqaro fanlar universiteti, "Sanya" universiteti, "Guilin" turizm universiteti bilan doimiy hamkorlik qilib kelmoqda.
Qayd etish kerakki, mazkur hamkorliklarning samarasi o‘laroq "Ipak yo‘li" universitetining 3 nafar talabasi Xitoyning "Jejiang" xalqaro fanlar universitetida grant asosida Xalqaro almashinuv dasturlari bo‘yicha tahsil olmoqda.
Shuningdek, 2023-yilning birinchi yarmida 12 nafar talaba xitoy tilidan HSK 3 darajali sertifikatga ega bo‘ldi. Natijada ushbu talabalardan 3 nafari "Guilin" turizm universiteti, 5 nafari "Nanjing" turizm universiteti va 4 nafari "Sibei" universiteti grantini qo‘lga kiritib, Xitoyda o‘qishni davom ettirish imkoniyatini qo‘lga kiritishdi.
Ma'lumot uchun, "Ipak yo‘li" turizm va madaniy meros xalqaro universiteti AQSH, Xitoy, Italiya, Singapur, Hindiston, Indoneziya, Turkiya, Rossiya, Fransiya, Kanada va boshqa mamlakatlarning turizm sohasidagi eng taniqli oliygohlari bilan ham hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Xitoyning Shimoli-g‘arbiy universitet 1902-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Ipak yo‘lining boshlang‘ich nuqtasi bo‘lgan Shensi provinsiyasining Sian shahrida joylashgan. Universitet Xitoydagi eng uzoq tarixga ega zamonaviy oliy o'quv yurti hisoblanadi.

Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» расширяет сотрудничество с зарубежными вузами
4639
В Международном университете туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» в Самарканде состоялась церемония открытия совместной китайско-узбекской научно-технологической лаборатории археологии и охраны культурного наследия.
В мероприятии приняли участие ректор Международного университета туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» Азиз Абдухакимов, секретарь провинции Шэньси Коммунистической партии Китая Чжао Идэ, вице-президент Северо-Западного университета Чан Цзян и другие.
Для информации, лаборатория организуется в Самаркандском кампусе Международной академии туризма под эгидой Всемирной туристской организации (ЮНВТО) по инициативе Северо-Западного университета Китайской Народной Республики. Лаборатория состоит из 2-х частей, специализирующихся на биохимических исследованиях и изучении костей животных, где можно исследовать любые материалы археологических раскопок, найденные на территории Узбекистана.
В ходе мероприятия были обсуждены вопросы сотрудничества между Северо-Западным университетом Китая и Международным университетом туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» в Самарканде.
«Можно с уверенностью сказать, что Международный университет туризма и культурного наследия «Шелковый путь» сегодня стал первым флагманским вузом в сфере туризма в нашей стране», – отметил Азиз Абдухакимов на открытии мероприятия. – «Сотрудничество университета с Китаем в сфере образования крепнет с каждым годом. Также для нас очень важно сотрудничество с Северо-Западным университетом», – добавил ректор.
О перспективах сотрудничества рассказал вице-президент Северо-Западного университета Чан Цзян.
«Мы очень довольны сотрудничеством с Международным университетом туризма и культурного наследия «Шёлковый путь», – сказал Чан Цзян. – «На данный момент в нашем университете учится 51 узбекских студентов. Завершается строительство нашей совместной лаборатории в Университете «Шёлковый путь». Также продолжается обмен экспертами и опытом. Надеюсь, что сотрудничество между нашими университетами будет продолжаться еще долгое время», – добавил вице-президент.
В ходе визита г-н Чан Цзян отметил, что Северо-Западный университет имеет тесные связи и широкие направления сотрудничества с Международным университетом туризма и культурного наследия «Шёлковый путь».
«Мы высоко ценим взаимное сотрудничество. Наша цель - задать ориентир для сотрудничества между образовательными учреждениями стран «Один пояс – один путь» и тем самым развивать культурный обмен и взаимное образование между Китаем и Узбекистаном», отметил Чан Цзян.
Следует отметить, что Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» еще в первые годы своей деятельности наладил сотрудничество с зарубежными высшими учебными заведениями. В частности, с такими высшими учебными заведениями Китайской Народной Республики, как Пекинский международный университет наук, университет «Сибэй», Гонконгский политехнический университет, Шанхайский университет туризма, Международный университет наук «Чжэцзян», университет «Санья» и Гуйлиньский институт туризма.
Отметим, что в результате данного сотрудничества 3 студента Университета «Шёлковый путь» обучаются в Университете международных наук Китая «Чжэцзян» по программе международного обмена на основе гранта.
Также в первой половине 2023 года 12 студентов получили сертификат HSK 3-го уровня по китайскому языку. В результате, трое студентов выиграли грант Гуйлиньского института туризма, 5 — Нанкинского университета, 4 —Университета Сибэй.
Для информации Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» также наладил сотрудничество с известными университетами в сфере туризма США, Италии, Сингапура, Индии, Индонезии, Турции, России, Франции, Канады и других стран.