O‘zbekistonda birinchi marta “X-factor” xalqaro shousi o‘tkaziladi
O‘zbekistonda ilk bor joriy yilning 24-sentabr kuni FTV telekanalida “X-factor” jahon shousi boshlanadi. Shou "Uzreport" axborot agentligi tomonidan Ekologiya vazirligi va Turizm qo‘mitasi, PayMe to‘lov tizimi va "Procter & Gamble" transmilliy kompaniyasi ko‘magida tashkil qilinmoqda.
Ma’lumot uchun, "X-factor" — dunyoning 55 dan ortiqroq davlatida bo‘lib o‘tadigan mashhur vokal iste’dodlari shousi. Ko'rgazma uzoq vaqtdan beri jahon sahnasida mustahkam o'rin egalladi va yangi iste'dodlarni kashf qilib, yangi xalqaro yulduzlarni o‘ziga jalb qiladigan platformaga aylandi.
Ta'kidlash kerakki, "UzReport" axborot agentligiga tegishli FTV telekanali O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Britaniyaning "FreemantleMedia" kompaniyasidan "X-Factor" xalqaro formatini mahalliy bozorga moslashtirish uchun rasmiy huquqlarni qo‘lga kiritdi.
Shou uchun kastinglar O‘zbekistonning beshta yirik shahri – Samarqand, Namangan, Buxoro, Xorazm va Toshkentda bo‘lib o‘tdi. Ularda 6 mingga yaqin kishi qatnashdi. Tanlovning bir necha bosqichlaridan so'ng 12 nafar vokalchi jonli efirda mamlakatning eng yaxshi ijrochisi bo‘lish uchun sahnaga chiqadi.
Qaysi ijrochilar g‘olib bo‘lishini va shouda ishtirok etishini tomoshabinlarning ovozi hal qiladi.
“Biz O‘zbekistonda media industriyani rivojlantirishga, televideniye yo‘nalishlarini belgilashga, eng mashhur jahon formatlari bilan hamkorlikda ishlashga va ilg‘or xalqaro tajribalarni o‘zlashtirishga hissa qo‘shamiz. Bugungi kunda mamlakatimizda keng formatli shoularni tayyorlash qiyin, ammo intilish va tajribadan qo‘rqmaslik orqali muvaffaqiyatga erishamiz”, — dedi "UzReport" bosh direktori Ravshanxon Jo‘rayev.
“X-factor” o‘zbek shousi g‘olibi mamlakatning eng yaxshi ijrochisi unvoni, 100 million so‘m pul mukofoti, shuningdek, FTV telekanalidan axborot ko‘magi va efirda qo‘shiqlarini aylantirish huquqiga ega bo‘ladi.

В Узбекистане впервые стартует мировое шоу «Х-фактор»
Впервые в Узбекистане, 24 сентября текущего года, на телеканале FTV стартует популярное мировое шоу «Х-фактор», организованное ИА UzReport при поддержке Министерства экологии и Комитета по туризму, платёжной системы PayMe и транснациональной компании «Procter& Gamble».
Для информации, «X-фактор» – популярное вокальное талант-шоу, которое проводится более чем в 55 странах мира. Шоу давно и прочно зарекомендовало себя на мировой арене и стало платформой для открытия новых талантов и запуску новых звезд международного масштаба.
Телеканал FTV, принадлежащий ИА UzReport, первым в Узбекистане приобрел официальные права на адаптацию международного формата «The Х Factor» на локальном рынке у британской компании FreemantleMedia.
Кастинги шоу прошли в пяти крупнейших городах Узбекистана – Самарканде, Намангане, Бухаре, Хорезме и Ташкенте. В них приняли участие около 6 тысяч человек. После нескольких этапов отбора, на сцену выйдут 12 вокалистов, которые продолжат битву за право называться лучшим исполнителем страны в прямых эфирах шоу.
Отметим, решать судьбу новых талантов будут зрители, отдавшие свой голос за понравившихся исполнителей, тем самым давая им право продолжить участие в шоу.
«Мы вносим вклад в развитие медиа индустрии в Узбекистане, задавая телевизионные тренды, работая в кооперации с самыми популярными мировыми форматами и перенимая передовой международный опыт. Производить сегодня большие форматные шоу в нашей стране – это вызов, но только мечтая, дерзая и не боясь экспериментировать, мы добьемся успеха», - так прокомментировал запуск шоу Генеральный директор «ИА UzReport» Равшанхон Джураев.
По итогу узбекского шоу «X-фактор», победитель получит титул лучшего исполнителя страны, вознаграждение в размере 100 млн. сумов,  а так же информационную поддержку и ротацию песен в эфире от телеканала «FTV».