“Hayvonot dunyosini muhofaza qilish va undan foydalanish toʼgʼrisida”gi Qonunga qoʼshimcha va oʼzgartish kiritildi. Prezident bu boradagi qonunni (OʼRQ–867-son, 07.09.2023 y.) imzoladi.
Unga koʼra, aholi tomonidan ayrim turdagi yovvoyi hayvonlarning yarim erkin sharoitlarda, sunʼiy yashash muhitida yoki tutqunlikda saqlanishi taqiqlanadi.
Uyda saqlash taqiqlangan hayvonlarning roʼyxati, shuningdek, ularni yuridik shaxslar (tashkilotlar) tomonidan saqlash tartibi Hukumat tomonidan belgilanadi.
Qonun rasmiy eʼlon qilingan kundan kuchga kiradi.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi jismoniy shaxlar tomonidan yovvoyi hayvonlarning 66 dan ortiq turi, jumladan, hasharotlar, baliqlar, zaharli ilonlar, ayiqlar oilasining barcha kenja turlari, yoʻlbarslar, timsohlar, lochinlar, yovvoyi mushuklar, boʻrilar, shoqollar, tulkilar, orangutanlar, shimpanzelar va boshqa koʻplab hayvonlarni saqlash taqiqlanishi haqida xabar bergan edi. (https://eco.gov.uz/yz/site/news?id=3428)

В Узбекистане запретили содержание диких животных в домашних условиях
Внесены дополнения и изменения в Закон «Об охране и использовании животного мира». Это предусмотрено Указом Президента УП-867 от 07.09.2023г.
Согласно документу, запрещается содержание отдельных видов диких животных населением в полусвободных условиях, в искусственной среде обитания или в неволе.
Перечень животных, запрещенных к содержанию в домашних условиях, а также порядок их содержания юридическими лицами (организациями) устанавливаются правительством.
Напомним, ранее сообщалось о включении в перечень более 66 видов диких животных, включая насекомых, рыб, ядовитых змей, все подвиды семейства медвежьих, тигров, крокодилов, соколообразных, диких кошек, волков, шакалов, лис, орангутангов, шимпанзе и других.