Markaziy Osiyo uchun Ekologik reabilitatsiya hisobi (ERH) Assambleyasi yig‘ilishi doirasida 8–9-sentabr kunlari Angren va Yangiobod shaharlarida sobiq uran konlarini bartaraf etishga qaratilgan tadbir o‘tkazildi.
Unda  Ekologiya vazirligi, Favqulodda vaziyatlar vazirligi, ERH, Atom energiyasi bo‘yicha xalqaro agentlik, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (YXHT), BMT Taraqqiyot dasturi, Yevropa Ittifoqi, Chexiya, Estoniya, Finlyandiya, Fransiya, Vengriya, Latviya diplomatik vakolatxonalari rahbarlari, Niderlandiya, Ruminiya, Ispaniya, Shvetsiya, Shveytsariya, Buyuk Britaniya, AQSH, Qirgʻiziston va Tojikiston respublikalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida ishtirokchilar Angren shahridagi 42-umumta’lim maktabi va Yangiobod shahridagi “Trekking” oromgohida bo‘lib, BMTTD va YXHT loyihalari natijalari bilan yaqindan tanishdilar, shuningdek, jamoatchilik faollari, talabalar va kichik grantlar dasturi g‘oliblari bilan uchrashdilar. Shuningdek, 42-umumta’lim maktabi hududida tashrif ishtirokchilari Angren shahar hokimligi vakillari bilan birgalikda daraxt ko‘chatlari ekishdi.
“Ekologiya vazirligi bilan sobiq uran konlarini yo‘q qilish bo‘yicha dasturimiz bor. Biz Yangioboddamiz, chunki bu yerda qayta tiklanadigan ko‘plab tarixiy uran konlari saqlanib qolgan, – dedi Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian. – Vazifamiz murakkab, ammo shu yerda yashayotgan aholi, bolalar manfaati uchun buni qilishimiz shart”.
Bundan tashqari, tadbir davomida maktab o‘quvchilari tomonidan viloyat aholisi va mehmonlari uchun xavfsizlik asoslari ko‘rsatilib, “Yashil patrullar” loyihasi taqdim etildi.
“Bu maktabda tahsil olayotgan bolalarning radiatsiyaviy xavfsizlik asoslarini bilishlari ular uchun foydalidir. Ular konlarga kira olmasligini va u yerda radiatsiya kuchayishini bilishadi. Biz ularning bu boradagi savodxonligini oshirish bilan shug'ullanamiz, shu tufayli ular shaxtalar yaqinida tasodifiy tosh yoki metall olib ketmasliklari kerakligini bilishadi, - dedi gid va jamoat faoli Alekseeva E. - Bu yerda bizda radiatsiyani o'lchash uchun zarur asboblar bilan jihozlangan laboratoriya mavjud. Farzandlarimiz undan mohirlik bilan foydalanmoqdalar”.
Tadbir davomida delegatsiya Yangiobod shahridagi sobiq uran konlari – “Рудный двор” va “Kattasoy”, shuningdek, Angren shahridagi "Бедной руды" va "Вскрышных пород" uchastkalarida bo‘lib, meliorativ ishlar va bu sohada uran qazib olish oqibatlarini bartaraf etish borasidagi ishlar natijalari bilan tanishishdi.
Ma’lumot uchun, O‘zbekistondagi sobiq uran qazib olingan maydonlarni rekultivatsiya qilish Yevropa Ittifoqi (YI) tashabbusi bilan tashkil etilgan va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki tomonidan boshqariladigan Markaziy Osiyo Ekologik reabilitatsiya hisobi (ERH) ajratilgan 9 million yevro miqdoridagi grant ko‘magida davom etmoqda. O‘zbekiston Markaziy Osiyoda ERH doirasida bunday reabilitatsiya tadbirlari o‘tkazilayotgan ikkinchi davlatdir.
Grant mablagʻlari aniqlangan konlarni yopish, uran rudasini qayta ishlash uchun foydalanilgan tashlandiq obyektlarni buzish, shuningdek, Yangiobod va Chorkesar konlaridagi chiqindi jinslarning alohida maydonlarini rekultivatsiya qilishga yoʻnaltiriladi.
“Markaziy Osiyo Ekologik reabilitatsiya hisobining maqsadi — uran qoldiqlari muammolarini hal qilishda Markaziy Osiyoga yordam berish. Biz uch davlatda – Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston va O‘zbekistonda ishlaymiz. Bugun O‘zbekistondagi eng yirik uran qazib olish maydonchalarini yopish bo‘yicha erishilgan yutuqlarni baholash uchun shu yerdamiz”, — dedi YTTB vakili Ester Hollander.
Hozirda ERH Markaziy Osiyodagi yettita uran qoldiqlari obyektlaridan beshtasini rekultivatsiya qilish uchun mablagʻ ajratdi (ulardan ikkitasi Oʻzbekistonda va uchtasi Qirgʻiz Respublikasida). ERH tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan tadbirlar 15 milliondan ortiq aholi istiqomat qiladigan Farg‘ona vodiysi daryolari tizimiga zaharli moddalar kirib kelishining oldini olishga yordam beradi.
"Loyiha 2025-yilning mart oyida tugaydi. Uran konlarining barcha ish joylari hududi xavfsiz holatga keladi", — dedi loyihaning qurilish muhandisi, geologiya-mineralogiya fanlari nomzodi V.P.Kupchenko.
Ta’kidlash joizki, loyiha tugallangach, sobiq uran konlari hududlari ommaviy turizm uchun ochiq bo‘ladi, bu esa, shubhasiz, mintaqaga keladigan turistlar oqimi va mahalliy aholi farovonligini oshiradi.

В Ташкентской области ликвидируют объекты бывших урановых месторождений
В рамках заседания Ассамблеи Счета экологической реабилитации (СЭР) для Центральной Азии, 8-9 сентября в города Ангрен и Янгиабад Ташкентской области состоялся визит представителей Министерства экологии, МЧС,  СЭР, Международного агентства по атомной энергии, Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Программы развития ООН, глав дипломатических миссий Европейского союза, Чехии, Эстонии, Финляндии, Франции, Венгрии, Латвии, Нидерландов, Румынии, Испании, Швеции, Швейцарии, Великобритании, США, представителей  Республик Кыргызстан и Таджикистан.
В ходе мероприятия участники посетили среднюю школу № 42 в г. Ангрен и Треккинговый лагерь в г. Янгиабад, где ознакомились с результатами проектов ПРООН и ОБСЕ, а также встретились с общественными активистами, учащимися и победителями программы малых грантов. На территории средней школы № 42 участники визита совместно с представителями хокимията г. Ангрен приняли участие в посадке саженцев деревьев.
«У нас есть действующая программа с Министерством экологии по ликвидации бывших урановых месторождений. Мы находимся в Янгиабаде, потому что именно здесь осталось много исторических урановых месторождений, которые будут рекультивированы», – рассказала Посол ЕС в Узбекистане Шарлот Адриан. «Восстановление окружающей среды – это сложная часть работы, связанная с обеззараживанием земли. Однако это делается ради людей и детей, проживающих здесь», – добавила Посол.
Кроме того, в ходе мероприятия, учащимися школы была продемонстрирована сценка основ безопасности для жителей и гостей региона и представлена презентация по проекту «Зеленые патрули».
«Данную школу выбрали потому, что детям, учащимся здесь полезно знать основы радиационной безопасности, так как они посещают эти объекты и иногда даже могут играть рядом с ними. Наши дети знают, что в шахты ходить нельзя и там повышенное излучение. Мы занимаемся их радиационной грамотностью, благодаря чему они знают, что нельзя брать случайные камни или металл рядом с шахтами», – рассказала гид и общественная активистка Алексеева Е. «Здесь у нас находится лаборатория с необходимыми приборами для измерения радиации, с которыми наши дети умело обращаются», – добавила она.
Также в ходе мероприятия состоялся визит делегации на объекты бывших урановых месторождений – «Рудный двор» и «Каттасай» в Янгиабаде, а также объекты «Бедной руды» и «Вскрышных пород» в Ангрене, где ознакомились с результатами рекультивационных работ и ликвидации последствий добычи урана в этой местности.
Для справки, работы по рекультивации бывших уранодобывающих объектов в Узбекистане продолжаются при поддержке гранта в размере 9 млн. евро, предоставленного Счетом экологической реабилитации для Центральной Азии (СЭР), созданным по инициативе Европейского Союза (ЕС) и управляемым Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР). Узбекистан – второе государство в ЦА, где проводится подобная реабилитационная деятельность в рамках СЭР.
Средства гранта будут направлены на поддержку работ по закрытию выявленных выработок, сносу заброшенных объектов, которые использовались для переработки урановой руды, а также по рекультивации отдельных участков пустой породы на Янгиабадском и Чаркесарском рудниках.
«Целью Счета экологической реабилитации является поддержка Центральной Азии в решении проблем уранового наследия. Мы работаем в трех странах – Кыргызской Республике, Таджикистане и Узбекистане, и сегодня находимся здесь, чтобы оценить прогресс, достигнутый в ликвидации крупнейших горнодобывающих объектов в этой стране по добыче урана», – рассказала представитель ЕБРР Эстер Холландер.
В настоящее время в рамках СЭР выделено финансирование на рекультивацию пяти из семи высокоприоритетных объектов уранового наследия в Центральной Азии (два из которых находятся в Узбекистане и три в Кыргызской Республике). Помимо обязательных работ по рекультивации территорий и сносу производственных зданий, деятельность, поддерживаемая СЭР, поможет предотвратить попадание токсичных материалов в речную систему Ферганской долины, где проживает более 15 миллионов человек.
«Проект закончится в марте 2025 года и тогда риски будут снижены до такого уровня, что можно будет безопасно находиться на территории всех этих рабочих площадок урановых рудников», –отметил инженер-строитель проекта, кандидат геолого-минералогических наук Купченко В.П.
Стоит отметить, по завершению проекта, территории бывших урановых месторождений будут доступны для массового туризма, что несомненно увеличит туристский поток в регион и благосостояние местного населения.