Avval xabar qilinganidek, O‘zbekiston tanlovda ilk bor ishtirok etmoqda.
Tanlovda ishtirok etish uchun 2023-yil 1-oktabrdan 31-oktabrgacha O‘zbekistonning madaniy meros obyektlarini suratga olishingiz va ularni "Wikimedia Commons"ga yuklashingiz kerak.
O‘zbekistonning tanlovda ishtirok etishidan maqsad respublikaning madaniy merosiga keng jamoatchilik e’tiborini jalb qilish va turizmni rivojlantirishdan iborat. Tanlovning Respublika bosqichi Oʻzbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi, "Wikimedia" fondi va UNESCO koʻmagida Rossiyaning “WikiGid” jamiyati aʼzolari bilan birgalikda oʻzbekzabon vikimediachilar guruhi tomonidan tashkil etildi.
Eng yaxshi fotosurat mualliflari sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.
Tanlovning Oʻzbekistonda oʻzbek, rus, ingliz va qoraqalpoq tillarida oʻtkazilishi shartlari bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?title=Commons:Wiki_Loves_Monuments_2023_in_Uzbekistan/ru&uselang
Xalqaro tanlovda ishtirok etuvchi mamlakatlarning toʻliq roʻyxati bilan esa quyidagi havola orqali tanishasiz:

WLM: В Узбекистане стартовал международный фотоконкурс
1 октября 2023 года в Узбекистане стартовал международный фото конкурс Wiki loves monuments («Вики любит памятники»). Как сообщалось  ранее, Узбекистан впервые принимает в нем участие.
Wiki loves monuments (WLM) – это ежегодный международный фотоконкурс, проводимый в сентябре-октябре викимедийцами различных стран. Целью является привлечение внимания к историческому архитектурному наследию.
Для участия в конкурсе необходимо сделать снимки объектов культурного наследия Узбекистана и загрузить их на Викисклад в период с 1 по 31 октября 2023 года.
Целью участия Узбекистана в конкурсе является привлечение широкого внимания общественности к культурному наследию республики и продвижение туризма. Республиканский этап конкурса организован группой узбекоязычных викимедийцев совместно с участниками русского сообщества «Викигид» при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана, Wikimedia Foundation и ЮНЕСКО.
Авторы лучших работ будут награждены сертификатами и ценными призами.
Подробные условия конкурса в Узбекистане на узбекском, русском, английском и каракалпакском языках доступны по ссылке