Yovvoyi krake qushi tabiatga qo‘yib yuborildi
Farg‘ona viloyati Ekologiya boshqarmasiga Marg‘ilon shahar “Iqbol” MFY hududida yashovchi fuqaro R.U. xonadoniga notanish yovvoyi qush kelib qolgani haqida xabar berdi.
Viloyat Ekologiya boshqarmasi va viloyat prokuraturasi xonadonga borganida notanish qush, aslida, temir yo‘l oilasidan bo‘lgan krake qushi ekanligi aniqlandi.
Ma'lumot uchun, krake qushining kelib chiqishi Yaponiya, Hindiston, Janubiy Osiyo, Janubiy Afrika, Madagaskar, Avstraliya va Yangi Zelandiyaga borib taqaladi. Krake ko‘chmanchi qushlar safiga kiradi va soni yildan-yilga kamayib bormoqda.
Qushning holati o‘rganilib, ahvoli qoniqarli bo‘lganligi sababli Farg‘ona shahrida joylashgan "Qirguli" sport havaskor baliqchilik xo‘jaligidagi maxsus ko‘l hududiga olib borilib, ochiq tabiatga qo‘yib yuborildi.
Ekologiya vazirligi biologik xilma-xillikni saqlash borasidagi g‘amxo‘rlik uchun sizga minnatdorlik bildiradi hamda yovvoyi hayvonlarga ehtiyotkorona munosabatda bo‘lishga va ularni asrab-avaylashga chaqiradi.

Дикую птицу погоныш-крошку выпустили на волю
В Управление экологии Ферганской области поступило сообщение от жителя махалли «Икбол» г. Маргилан Р.У. о том, что в его дом залетела неизвестная дикая птица.
Сотрудники Управления экологии и областной прокуратуры, выяснили, что редкой птицей является  погоныш-крошка из семейства пастушковых.
Для справки, Родиной этих птиц считаются Япония, Индия, Южная Азия, Южная Африка, Мадагаскар, Австралия и Новая Зеландия. Погоныш-крошка – относится к перелетным птицам, численность которых с каждым годом уменьшается.
После исследования состояния, птицу выпустили в дикую природу на территорию озера рыболовецкого хозяйства «Кыргули» города Ферганы.
Министерство экологии благодарит за неравнодушие к сохранению биоразнобразия и призывает к бережному отношению и сохранению диких животных.