Qo‘riqxonalar va milliy bog‘lar kuni
Qo‘riqxonalar va milliy bog‘lar kuni 1997 yilda Yovvoyi hayvonlarni muhofaza qilish markazi va Jahon yovvoyi tabiat jamg‘armasi tashabbusi bilan ta’sis etilgan. Qo‘riqxonalar va milliy bog‘larning xodimlari o‘simliklar va hayvonot olami genetik fondini asrashga harakat qiladilar, tadqiqotlar o‘tkazadilar, muhofaza etiladigan zonalarga brakonyerlar kirmasligini nazorat qiladilar.
Hozirgi vaqtda davlat O‘zbekiston Muhofaza etiladigan tabiiy hududlari tizimini belgilagan. Ushbu tizimga quyidagilar kiradi:
qattiq qo‘riqlash rejimi o‘rnatilgan 6 qo‘riqxona;
7 milliy bog‘;
jayronlarni ko‘paytirish uchun 1 parvarishxona – “Jayron” ekomarkazi;
u yoki bu darajada faoliyat ko‘rsatuvchi 10 buyurtma qo‘riqxonasi;
12 davlat tabiiy yodgorligi; va
2 biosfera rezervati (Ugam Chatqol davlat biosfera rezervati 2018 yil 31 dekabrdagi 1062 son qarori, Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati. O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining 2011 yil 26 avgustdagi 243-son Qarori bilan «Baday – To‘g‘ay» davlat qo‘riqxonasini tugatish asosida tashkil etilgan).

День заповедников и национальных парков
День заповедников и национальных парков был учрежден в 1997 году по инициативе Центра охраны дикой природы и Всемирного фонда дикой природы. Сотрудники заповедников и национальных парков стараются сохранить генетический фонд растений и животных, проводят исследования, контролируют недопущение браконьеров на охраняемые территории.
В настоящее время государством определена система охраняемых природных территорий Узбекистана. Эта система включает в себя:
6 заповедников со строгим режимом безопасности;
7 национальных парков;
1 питомник по разведению джейранов – экоцентр «Джейран»;
10 заказников, действующих на том или ином уровне;
12 государственных памятников природы;
2 биосферных заповедника (Угам-Чаткольский государственный биосферный заповедник, Решение № 1062 от 31 декабря 2018 года, Нижне-Амударьинский государственный биосферный заповедник. РешениемПравительства Республики Узбекистан от 26 августа 2011 года № ПКМ-243 создан Бадай-Тугайский государственный заповедник.