“Dendropark"dagi qoidabuzarliklar yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi, Bosh prokuratura va boshqa mutasaddi davlat idoralari bilan hamkorlikda Toshkent tumanida joylashgan Oʻrmon xoʻjaligi agentligi huzuridagi  “Darxon” ilmiy-tajriba stansiyasi (Dendropark) yer maydoni hududida oʻsimliklar dunyosi muhofazasi va oʻrmon fondi yerlaridan foydalanish holati oʻrganilgan.
Oʻrganish jarayonida “Darxon” ilmiy-tajriba stansiyasi hududida daraxtlarni nobud qilish, yer ajratish va undan foydalanish qoidalarini buzish bilan bogʻliq koʻplab holatlar aniqlandi.
Aniqlangan holatlar yuzasidan Bosh prokuratura tomonidan Jinoyat kodeksining 198-(ekinzorlarni, oʻrmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa oʻsimliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) va 205-(hokimiyat yoki mansab vakolatini suiisteʼmol qilish) moddalari bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilgan.

По факту выявленных нарушений на территории Дендропарка возбуждено уголовное дело
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Генеральной прокуратурой и другими государственными органами изучено состояние растительного мира и землепользования лесного фонда на территории научно-экспериментальной станции «Дархан» (Дендропарк) Агентства лесного хозяйства, расположенной в Ташкентской области.
В ходе исследования выявлены случаи, связанные с уничтожением деревьев, нарушениями правил отвода и использования земель.
По выявленным фактам Генпрокуратура возбудила уголовное дело в соответствии с ст. 198 (Повреждение или уничтожение посевов, леса, деревьев либо других растений) и 205 (Злоупотребление властью или должностными полномочиями) УК.