"Yashil makon": Arnasoyda 12 ming 300 ta koʻchat ekildi. Jarayon davom etmoqda
Ayni damda yurtimiz bo‘ylab "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida daraxtlar ekilmoqda. Xususan, Jizzax viloyatining Arnasoy tumanida ham daraxt ekish boshlandi.
Ma'lumot uchun, yurtimizda "Yashil makon" harakati boshlanganiga 2 yil boʻldi. Shu davrda 1 ming 200 gektardan ortiq yashil bogʻ va jamoat parklari, 1 million gektardan ziyod yashil hudud va qoplamalar barpo etildi. 25-oktyabrdan 1-dekabrgacha esa “kuzgi daraxt ekish mavsumi” eʼlon qilindi. Bu mavsumda 85 million tup koʻchat ekilishi moʻljallangan.
Ta'kidlash joizki. Arnasoy tumanida yillar davomida foydalanilmay turgan dala chetlari, zovur atroflari hamda katta yoʻl boʻylari, qolaversa, 13 ta mahallada iqlim sharoitidan kelib chiqib tut, qayrogʻoch, terak, pavloniya kabi 12 ming 300 ta koʻchat ekildi.
Shuningdek, "Bobur" mahallasining "Chinor" koʻchasi katta yoʻl chetida 2 km masofadagi yerga 3 qator qilib 6 mingta tut hamda terak koʻchatlari ekildi.
“Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida Arnasoy tumanida joriy yilning bahor mavsumida 788 ming 200 ta koʻchat ekildi. Kuz mavsumida esa 525 ming 100 ta daraxt, buta koʻchatlari va qalamchalari ekish rejalashtirilgan.

В настоящее время по всей республике в рамках национального проекта «Яшил Макон» («Зеленое пространство») высаживают саженцы деревьев. В частности, начался активный процесс посадки саженцев в Арнасайском районе Джизакской области.
Для справки, с момента начала массового движения «Яшил Макон» в стране прошло 2 года. За этот период было создано более 1200 гектаров зеленых садов и общественных парков, более 1 миллиона гектаров зеленых насаждений вдоль улиц и тротуаров. С 25 октября по 1 декабря текущего года объявлен «осенний сезон посадки деревьев». В этот период планируется высадить 85 миллионов саженцев.
Стоит отметить, в Арнасайском районе вокруг полей, каналов и вдоль автомагистралей, а также в 13 махаллях высажено 12 тысяч 300 саженцев деревьев, адаптированных к климатическим условиям региона, среди которых тутовник, тополь, павловния и др.
Также на расстоянии в 2 км около 6 тыс саженцев тутовника и тополя были посажены в три ряда на обочине главной дороги по улице «Чинор» в махалле «Бабур».
В рамках общереспубликанского проекта «Яшил Макон» в весеннем сезоне текущего года в Арнасайском районе было высажено 788 тыс 200 саженцев кустарников и деревьев, в этом сезоне планируется высадить 525 тыс. 100 саженцев.