Xitoy O‘zbekiston bilan turizm sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdor — Xu Xepin
Joriy yilning 28-oktabr kuni Xitoy Xalq Respublikasi Madaniyat va turizm vaziri Xu Xepin, BMT Butunjahon turizm tashkiloti Bosh kotibi Zurab Pololikashvili hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov oʻrtasida turizm sohasida hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan uch tomonlama uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda Aziz Abduhakimov XXR Madaniyat va turizm vaziri X.Xepinning mamlakatimizga tashrifidan mamnun ekanligini taʼkidlab, bu nafaqat turizm sohasida ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari, balki UNWTO doirasida qoʻshma harakatlarni belgilab olishga xizmat qilishini ta’kidladi.
Xitoy tomoni esa Oʻzbekistonning turizm sohasida strategik hamkori ekanligini alohida qayd etdi. X.Xepin oʻzaro turistik oqimni oshirish, mamlakatimizda turizm maskanlarini rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, turizm infratuzilmasiga sarmoya kirituvchilar uchun berilayotgan imtiyozlar bilan yaqindan tanishtirildi. Xitoy tomoniga 2023-yil mart oyida mazkur davlatning turistik guruhlari tashrif buyurishi tavsiya etilgan mamlakatlar roʻyxatiga Oʻzbekiston kiritilganligi uchun alohida minnatdorlik bildirildi.
Qolaversa, hozirgi kunda Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasida haftasiga 11 ta aviaqatnov 3 ta aviakompaniya “Uzbekistan airways”, “China Southers Airlines” va “Loongair” tomonidan amalga oshirilayotgani hamda kelgusida ushbu qatnovlar sonini va geografiyasini kengaytirish boʻyicha fikr almashildi. Xitoy tomoni respublika hududiy aeroportlarini davlat xususiy sheriklik shartlari asosida modernizatsiya qilish loyihalariga taklif etildi.
Bundan tashqari, UNWTO Bosh assambleyasining 25-sessiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan bildirilgan tashabbuslarni tashkilot doirasida hamkorlikda amalga oshirish masalalari koʻrib chiqildi. Shuningdek, O‘zbekiston Turizm qoʻmitasi delegatsiyasing Xitoyga tashrifini amalga oshirib, turizm sohasida Xitoy tajribasini oʻrgangan holda, 2030-yilga qadar turizmni rivojlantirish strategiyasi uchun asosli taklif va loyihalarni ishlab chiqishga kelishildi.
Oʻz navbatida Xu Xepin yuqori saviyada tashkil etilgan tashrif va Xitoy tomoniga koʻrsatilayotgan samimiy mehmondoʻstlik uchun minnatdorlik bildirdi. Shu bilan birga, UNWTO Bosh assambleyasining 25-sessiyasi muvaffaqiyatli va samarali oʻtganligini alohida qayd etib, Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslar nafaqat tashkilot doirasida hamkorlikni kuchaytirishga, balki sohadagi dolzarb masalalarga samarali yechim ekanligiga ishonch bildirdi. U Xitoy, Oʻzbekiston va UNWTO oʻrtasida uch tomonlama hamkorlikni kengaytirish muhimligini inobatga olib, Oʻzbekiston tomonidan ilgari surilgan taklif va loyihalarni “Bir makon — bir yoʻl” loyihasi doirasida ham amalga oshirish imkoniyatlarini koʻrib chiqish maqsadga muvofiq ekanligini ta’kidladi. X.Xepin xitoylik turistlar orasida eng ommabob turizm yoʻnalishlari sifatida Oʻzbekistonda yashil va ekoturizm, intellektual turizm, madaniy turizm imkoniyatlarini kengroq targʻib etishni taklif qildi. Shuningdek, o‘zaro hamkorlikda xitoy sayyohlari uchun maxsus turistik mahsulotlar va yoʻnalishlarni ishlab chiqish, kadrlarni tayyorlash, gidlarni oʻqitish boʻyicha hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanligini bildirdi.
UNWTO Bosh kotibi Z.Pololikashvili Bosh assambleya yubiley sessiyasining Samarqandda yuqori saviyada tashkil etilganligi uchun Oʻzbekiston tomoniga samimiy minnatdorlik bildirdi. U Madridga qaytishi bilanoq UNWTO sessiyasida Prezident tomonidan ilgari surilgan taklif va tashabbuslarni amalga oshirishga kirishishini ta’kidlab o‘tdi.
Z.Pololikashvili Samarqand shahrida ochilgan UNWTO Xalqaro turizm akademiyasiga XXR oʻqituvchi va mutuxassislarini taklif qilish uchun uch tomonlama hamkorlik tashabbusini ilgari surdi. Shuningdek, Samarqandda yangi tashkil etilgan UNWTO tematik ofisiga “Ipak yoʻlida turizm” boʻyicha Xitoydan yetakchi ekspertlarni jalb qilgan holda yangi loyihalar ishlab chiqish, Oʻzbekiston shaharlarini “Ipak yoʻli” shaharlari xalqaro turizm alyansiga aʼzo qilishni taklif etdi.

Китай заинтересован в дальнейшем расширении сотрудничества с Узбекистаном в сфере туризма - Ху Хэпин
3387
28 октября текущего года состоялась трехсторонняя встреча, направленная на дальнейшее расширение сотрудничества в сфере туризма между министром культуры и туризма Китайской Народной Республики Ху Хэпином, генеральным секретарем Всемирной туристской организации ООН Зураб Пололикашвили и министром экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азизом Абдухакимовым.
На встрече А.Абдухакимов отметил значимость визита министра культуры и туризма КНР Х.Хэпина в Узбекистан и то, что встреча послужит не только определению перспектив двустороннего сотрудничества в сфере туризма, но и определит совместные действия в рамках UNWTO.
Китайская сторона особо отметила, что Узбекистан является стратегическим партнером в сфере туризма. Х.Хэпин был проинформирован о проводимой работе по увеличению взаимного туристического потока, развитию туристической инфраструктуры в республике, предоставляемыми льготами для инвесторов в туристской сфере Узбекистана. В свою очередь китайской стороне была выражена особая благодарность за включение Узбекистана в список рекомендуемых стран для посещения туристическими группами из КНР в марте 2023 года.
Стоит отметить, между Узбекистаном и Китаем в настоящее время 3 авиакомпании «Uzbekistan Airways», «China Southers Airlines» и «Loongair» осуществляют 11 рейсов в неделю. В рамках встречи состоялся обмен мнениями о расширении количества рейсов в будущем. Китайской стороне было предложено модернизировать региональные аэропорты республики на основе государственно-частного партнерства.
Кроме того, были рассмотрены вопросы сотрудничества в рамках организации инициатив, озвученных Президентом Республики Узбекистан на 25-й сессии Генеральной Ассамблеи UNWTO. Также было согласовано посещение делегации Комитета по туризму Узбекистана в КНР для изучения китайского опыта в сфере туризма и разработки обоснованных предложений и проектов стратегии развития туризма до 2030 года.
В свою очередь Ху Хэпин выразил благодарность за организованную встречу на высоком уровне и теплое гостеприимство, оказанное китайской стороне. При этом он отметил, что 25-я сессия Генеральной Ассамблеи UNWTO прошла успешно и результативно, в связи с чем была выражена уверенность, что предложения и инициативы, выдвинутые Президентом Узбекистана, послужат укреплению сотрудничества не только внутри Организации, но и будут полезны для эффективного решения текущих проблем в сфере. Принимая во внимание важность расширения трехстороннего сотрудничества между Китаем, Узбекистаном и UNWTO, министр КНР отметил, что целесообразно рассмотреть возможности реализации предложений и проектов, выдвинутых Узбекистаном в рамках проекта «Один пояс – один путь». Х.Хепин предложил продвигать возможности эко, «зелёного», интеллектуального и культурного туризма в Узбекистане как наиболее популярных туристических направлений среди китайских туристов. Он также заявил, что готов расширять сотрудничество в разработке специальных туристических продуктов и маршрутов для китайских туристов, подготовке кадров и гидов.
В свою очередь, Генеральный секретарь UNWTO З.Пололикашвили выразил искреннюю признательность Узбекистану за организацию юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи на высоком уровне в Самарканде и подчеркнул, что приступит к реализации предложений и инициатив, выдвинутых Президентом Узбекистана на сессии UNWTO сразу по возвращению в Мадрид.
Кроме того, генсек выдвинул инициативу трехстороннего сотрудничества, включающую приглашение преподавателей и специалистов КНР в Международную академию туризма UNWTO, открывшуюся в Самарканде. Он также предложил совместно недавно созданным тематическим офисом UNWTO в Самарканде и ведущими экспертами Китая разработать новые проекты на тему «Туризм на Шёлковом пути» и включить туристические центры Узбекистана в международный туристический альянс городов «Шёлкового пути».
По итогам встречи стороны договорились организовать трехстороннюю встречу в подобном формате в Китае в 2024 году.