UNFF bilan “Yashil Makon” milliy loyihasini amalga oshirishda hamkorlik qilish boʻyicha kelishuvga erishildi
3231
O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov BMT Bosh kotibi yordamchisi, tashkilotning o‘rmonlar va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha Forumi (UNFF) kotibiyati direktori Juliette Biao bilan uchrashdi.
Ma'lumot uchun, BMTning o‘rmonlar va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha Forumi 2000-yilda tashkilotning Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi tomonidan tashkil etilgan. Maqsad barcha turdagi o‘rmonlarni boshqarish, saqlash va barqaror rivojlantirishga ko‘maklashish hamda uzoq muddatli siyosiy majburiyatlarni mustahkamlashdir.
Uchrashuvda UNFF bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish va kengaytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Xususan, UNFF Kotibiyati rahbariga O‘zbekistonda “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan daraxt ekish, Orol dengizining qurigan tubida deyarli 2 million gektar maydonda saksovulzorlar bunyod etish ishlari haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuv doirasida UNFF kotibiyati bilan O‘zbekistonda o‘rmonzorlashtirish ishlariga ilmiy yondashuvni rivojlantirishda, “aqlli” qishloq xo‘jaligini tatbiq etish hamda o‘rmonlarni barqaror boshqarishda BMTning o‘rmonlar va ko‘kalamzorlashtirish bo'yicha forumi ko‘magini jalb qilishga kelishib olindi.
Shuningdek, tomonlar “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirida hamkorlik qilish, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida yuqori malakali ekspertlar ma’ruzalarini tashkil etish, shu bilan birga O‘rmon xo‘jaligi sohasidagi mutaxassislarning salohiyatini oshirish maqsadida trening va seminarlar o‘tkazish borasida kelishuvga erishdilar.
Qolaversa, o‘zaro manfaatli aloqalarni har tomonlama mustahkamlash bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqilib, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Ta’kidlash joizki, BMT Bosh kotibi yordamchisi Juliette Byao xonim O‘zbekistonda ekologiya va o‘rmon xo‘jaligi sohasida olib borilayotgan ishlarda UNFFning faol ishtirok etishidan manfaatdor ekanligini bildirdi. BMTning o‘rmonlar va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha Forumi (UNFF) kotibiyati direktori tashkilot nafaqat o‘rmon xo‘jaligi va bog‘dorchilik sohasini rivojlantirishga yordam berishga, balki Ekologiya vazirligi mutaxassislarini malaka oshirish uchun qabul qilishga ham tayyor ekanligini ta'kidladi.

Достигнута договоренность с UNFF о сотрудничестве в реализации общенационального проекта «Яшил Макон»
3228
Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов встретился с помощником Генерального секретаря ООН, Директором Секретариата Форума ООН по лесам и озеленению  Джульеттой Биао Куденукпо (UNFF).
Для справки: Форум ООН по лесам (United Nations Forum on Forests ) - это межправительственный политический форум высокого уровня, учрежденный в 2000 г. Экономическим и Социальным советом ООН с целью продвижения идеи «управления, сохранения и устойчивого развития всех типов лесов и укрепления долгосрочной политической приверженности».
На встрече были обсуждены перспективы дальнейшего развития и расширения сотрудничества с UNFF. Руководитель секретариата UNFF была детально проинформирована о проводимых по инициативе Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиеева работах по озеленению республики.
В частности, главы UNFF высоко оценила работы по озеленению и посадке саксаулов на площади 2 млн га в засушливых районах на высохшем дне Аральского моря, а также  общенациональный проект по высадке ежегодно 200 млн.саженцев «Яшил Макон» («Зеленое пространство») в Узбекистане.
По результатам проведённой встречи, с Секретариатом UNFF достигнута договоренность о привлечении поддержки Форума ООН по лесному хозяйству в разработке научного подхода к облесению в Узбекистане, внедрению «умного» сельского хозяйства и устойчивого управления лесами.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в реализации общенационального проекта «Яшил Макон», организации лекций высококвалифицированных специалистов в Центрально-Азиатскоом Университете изучения окружающей среды и изменения климата Green University, а также в повышении потенциала экспертов в области лесного хозяйства и проведении тренингов и семинаров.
Кроме того были рассмотрены предложения по всестороннему укреплению взаимовыгодных отношений и определены приоритетные направления сотрудничества.
Следует отметить, Джульетт Биао выразила заинтересованность в активном участии UNFF в работах, проводимыми в области экологии и лесного хозяйства в Узбекистане. Директор секретариата Форума ООН по лесному хозяйству (UNFF) сообщила, что организация готова не только помочь в институциональном развитии сферы лесоводства и озеленения, но и принять специалистов Министерства экологии для прохождения стажировок в самой организации.