Xitoy milliy kengashi bilan ekologiya sohasida hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi
BMTning cho‘llanish to‘g‘risidagi konvensiyasi (CRIC-21) ijrosini ko‘rib chiqish qo‘mitasining 21-sessiyasi doirasida Ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov Xitoy Xalq Respublikasining qum bo'ronlari va cho'llarni nazorat qilish bo'yicha milliy kengashi raisi An Fendzi bilan ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda yerlarning degradatsiyasi va barqaror yer boshqaruvi boʻyicha tadqiqotlar olib borish, jumladan, tajriba almashish va Oʻzbekistonning chang va qum bo'ronlari xavfi yuqori boʻlgan hududlarida qoʻshma ilmiy-tadqiqot faoliyatini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Ma'lumot uchun, Xitoy Xalq Respublikasining qum bo'ronlari va cho'llarni nazorat qilish bo'yicha milliy kengashi Xitoyda cho'llanishning oldini olish bo'yicha yagona jamiyat bo‘lib, 1992-yilda tuzilgan. Faxriy rais – Butunxitoy xalq vakillari kengashi doimiy qo‘mitasi raisining sobiq o‘rinbosari Syu Szyalu. Jamiyat yaratish toʻgʻrisidagi qaror 1950-yilda Xitoyning gʻarbiy qismida kuchli qum-chang boʻronlari sodir boʻlganidan keyin paydo boʻlgan.
Ta'kidlash joizki, kengash milliy darajadagi akademik, jamoat va notijorat tashkilotdir. Uning tarkibiga cho‘llanishga qarshi kurash sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislar, olimlar, tadbirkorlar kiradi.
Uchrashuvda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin tashabbusi bilan cho‘llanish va qum bo‘ronlariga qarshi kurashish strategiyasi qabul qilingani, unda fermerlar va xususiy sektor uchun yaylovlarni subsidiyalash, shaxsiy yaylovlarni taqiqlash nazarda tutilgani, chorva mollarini ko'paytirish va jamoaviy chorvachilikni yaratish (sovxozlarni tashkil etish), shuningdek, ilgari haydalgan yer uchastkalarida o'rmon va o't qoplamini tiklash ta’kidlandi.
Oʻz navbatida Aziz Abduhakimov Xitoy tomonini Oʻzbekistonning janubiy qismida chang va qum bo'ronlari tahdidlarining kuchayishi va boshqa hududlarda ham jadalligi hamda milliy tashabbus doirasida bu ekologik muammoga qarshi kurash boʻyicha nazorat choralaridan biri — "Yashil makon” va uning respublikada amalga oshirilishining borishi haqida batafsil maʼlumot berdi.  Vazir, shuningdek, jamiyat yer va umuman tabiat bilan munosabatlarini qayta ko‘rib chiqish zarurligini qayd etdi.
Uchrashuv yakunida Ekologiya vazirligi va jamiyat oʻrtasida choʻllanish va yerlarning degradatsiyasiga qarshi kurashish sohasida ilmiy-amaliy hamkorlik toʻgʻrisida Memorandum ishlab chiqish va imzolash orqali tez orada yaqin hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha kelishuvga erishildi.

Достигнута договоренность о сотрудничестве в сфере экологии с Китайским национальным обществом
В рамках 21-го заседания Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН по опустыниванию (CRIC-21) министр экологии Азиз Абдухакимов провел двустороннюю встречу с председателем Китайского национального общества по борьбе с песками и индустрией пустынь Ан Фенгджи.
На встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Министерством экологии и Центром в области исследования деградации земель и устойчивого управления земельными ресурсами, в том числе обмен опытом и реализация совместной научно-исследовательской деятельности в регионах Узбекистана с повышенным риском пыльных и песчаных бурь (ППБ).
Для справки: Китайское национальное общество по борьбе с песками и индустрии пустынь является единственным обществом по предотвращению опустынивания в Китае. Национальное общество было создано 1992 году. Почетным председателем является Сюй Цзялу, бывший заместитель председателя Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей. Решение по созданию общества зародилось после того как в 1950 году в западной части Китая обрушились сильные песчаные пыльные бури.
Стоит отметить, общество является академической, общественной и некоммерческой организацией национального уровня. В его состав входят эксперты, учёные, предприниматели, работающие в сфере борьбы с опустыниванием.
В ходе встречи отмечено, что по инициативе Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина была принята Стратегия по борьбе с опустыниванием и песчаными бурями, которая включает в себя субсидирование пастбищ для фермеров и частного сектора, запрет на частный выпас скота и создание коллективного выпаса скота (создание Совхозов), а также восстановление лесного и травяного покровов на распаханных ранее земельных участках и уничтожение очагов ППБ.
В свою очередь Азиз Абдухакимов проинформировал китайскую сторону об усилении угроз ППБ в южной части Узбекистана и их интенсивности в остальных регионах, а также подробно представил информацию об одной из контрольных мер по борьбе с ППБ в рамках общенациональной инициативы «Яшил макон» и ходом ее реализации в республике. Министр также подчеркнул необходимость общества переосмыслить отношение с землей и природой в целом.
По итогам встречи достигнута договоренность о скорейшем налаживании тесного сотрудничества между Министерством экологии и Обществом путем проработки и подписания Меморандума по научно-практическому сотрудничеству в области по борьбе с опустыниванием и деградацией земель.