Ohangarondagi “Ekologiya bog‘i”da qrim qarag‘ayi ko‘chatlari o‘tqazildi
Toshkent viloyati, Ohangaron tumani "Tangatopdi" qishlogʻidagi “Ekologiya bogʻi”da qrim qarag‘ayi koʻchatlari o‘tqazildi.  Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi hamda vazirlik tizimidagi O‘rmon xo‘jaligi agentligi xodimlari ishtirok etdi.
“Prezidentimiz tashabbusi bilan “Yashil makon” loyihasi doirasida har yili 200 milliondan ortiq manzarali daraxtlar ekilmoqda. Xususan, Ekologiya vazirligi va Senat hamkorligida Ohangarondagi “Tangatopdi” qishlogʻida 15 gektar hududda bogʻ yaratildi, dedi Oliy Majlis Senatining Mudofaa va xavfsizlik masalalari qo'mitasi raisi o'rinbosari Tolibjon Madumarov.Bugun mana shu bog‘da uzoq yillik, iqlimga chidamli daraxtlar ekilyapti. Mazkur jarayonga yoshlarni ham koʻproq jalb qilyapmiz. Maqsadimiz yoshlar ongida ekologik madaniyatni shakllantirishdir”.
Ta'kidlash joizki, “Ekologiya bogʻi”ning maydoni 15 gektarga teng boʻlib, 2023-yil oxiriga qadar 7500 ta qrim qaragʻayi daraxtini ekish rejalashtirilgan.
"Mazkur hududda 5000 dan ortiq daraxt ko‘chatlari ekildi. Bugungi kunda 1000 dan ortiq daraxt ko‘chatlari ekilmoqda, — Toshkent viloyati Ekologiya boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari Nodir Yo‘ldoshev. — Ekilgan ko‘chatlarning qurib qolmasligi, o‘sib borishi Ekologiya vazirligi xodimlari tomonidan doimiy nazorat qilinadi".
Bogʻda suvni tejash va samaradorlikka erishish maqsadida tomchilatib sugʻorish usuli yoʻlga qoʻyiladi. Qrim qaragʻayi tanlanishidan maqsad esa bu daraxt doimiy yashil, iqlimga chidamli, moslashuvchandir.
Ma'lumot uchun, davlatimiz rahbari tashabbusi bilan yoʻlga qoʻyilgan va anʼanaga aylangan “Yashil makon” umummilliy loyihasi yurtimizni yanada koʻkalamzorlashtirish, havodagi karbonat angidridni yutib, kislorod chiqaradigan va bu orqali sizu bizni toza havo bilan taʼminlab beradigan daraxtlarning sonini yanada oshirishda muhim qadam boʻldi.

В «Экологическом парке» Ахангаранского района посадили саженцы крымских сосен
В недавно созданном «Экологическом парке», расположенном на территории поселка «Тангатопди» Ахангаранского района Ташкентской области высадили саженцы крымской сосны. В мероприятии приняли участие представители Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Агентства лесного хозяйства при Министерстве.
«По инициативе нашего президента ежегодно в рамках общенационального проекта «Яшил Макон» высаживается более 200 миллионов декоративных деревьев. В частности, в селе «Тангатопди» Ахангаранского района при поддержке Министерства экологии и Сената создан сад площадью 15 гектаров земли», – сообщил заместитель председателя Комитета по обороне и безопасности Сената Олий Мажлиса Талибжон Мадумаров. – «Сегодня в этом парке высаживают многолетние, климатоустойчивые деревья. Мы вовлекаем в этот процесс больше молодежи. Наша цель – сформировать экологическую культуру в ее сознании», добавил зампредседателя.
Отметим, что площадь «Экологического парка» составляет 15 га, а до конца 2023 года планируется здесь посадить 7500 саженцев крымской сосны.
«На этой территории уже посажено более 5000 саженцев деревьев. Сегодня высаживается более 1000 саженцев», – сообщил заместитель начальника Управления экологии Ташкентской области Нодир Ёлдошев.«За этим постоянно следят сотрудники Министерства экологии», - добавил он.
В целях экономии воды и эффективного использования природных ресурсов в саду будет внедрен метод капельного орошения. Крымская сосна была выбрана по причине того, что это вечнозеленое, климатостойкое и гибкое дерево.
Для информации: общенациональный проект «Яшил Макон» («Зеленое пространство»), инициированный главой нашего государства и ставший традиционным, стал важным шагом в озеленении нашей страны, увеличении количества деревьев, поглощающих углекислый газ из воздуха и выделяющих кислород, что в свою очередь обеспечивает нас чистым воздухом.