Voqea joyidan qochishga uringan huquqbuzarlar 9 million 900 ming so‘mdan jarimaga tortildi
Samarqand viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi davlat inspektorlari va Milliy gvardiya xodimlari hamkorligida qo‘shma  reyd tadbiri o‘tkazildi.
Kattaqo‘rg‘on va Ishtixon tumanlari kesishmasi hududidan oqib o‘tuvchi Qoradaryo daryosi o‘zanida o‘tkazilgan navbatdagi reyd davomida 3 nafar fuqaro qum-shag‘al aralashmasini noqonuniy qazib, yuk mashinalariga ortgani aniqlandi. Huquqbuzarlar voqea joyidan qochishga urinishdi, ammo javobgarlikdan qutula olishmadi.
Holat yuzasidan qonun talablariga bo‘ysunmagan 3 nafar huquqbuzarga nisbatan MJtKning 70-moddasi prim1-qismiga binoan BXMning 30 barobari (noyabr holatiga ko‘ra) miqdoridan jarima qo‘llanildi. Har bir huquqbuzar 9 million 900 ming so‘mdan jarimaga tortildi.

Нарушителей, пытавшихся скрыться с места происшествия, оштрафовали на 9 млн 900 тыс сумов
Государственными инспекторами Управления экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Самаркандской области совместно с Национальной гвардией проведено рейдовое мероприятие.
В ходе очередного рейда в прибрежной зоне реки Карадарья, протекающей на границе Каттакурганского и Иштиханского районов, были задержаны трое граждан, которые незаконно добывали песчано-гравийную смесь и грузили ее на грузовое транспортное средство. Нарушители пытались скрыться с места происшествия, но избежать ответственности не удалось.
В связи с этим по ч.1 ст.70 АК на 3 правонарушителей, не подчинившихся требованиям закона, наложен штраф в размере 30 БРВ административного штрафа (по состоянию на ноябрь). Каждый нарушитель оштрафован на 9 миллионов 900 тысяч сумов.