BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida Dubaydagi Markaziy Osiyo pavilyonida “Uch tomonlama sayyora inqirozi muammolariga qarshi ahillik va birdamlik” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda BMT Bosh kotibi yordamchisi, tashkilotning o‘rmonlar va ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha Forumi Kotibiyati (UNFF) direktori doktor Juliette Biao Kudenukpo, shuningdek, Markaziy Osiyoning uchta davlati ekologiya vazirlari: Qirg‘iziston Respublikasi tabiat resurslari, ekologiya va texnik nazorat vaziri Melis Turg‘unboyev, Qozog‘iston Respublikasi ekologiya va tabiat resurslari vaziri Yerlan Nysanboyev va O'zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi Aziz Abduhakimov ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad – Markaziy Osiyo davlatlarining BMT xalqaro platformalarida ekologiya va iqlim o‘zgarishi muammosi bo‘yicha ovozini kuchaytirish, shuningdek, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining “Markaziy Osiyo global iqlim tahdidlari qarshisida: umumiy farovonlik yo‘lida birdamlik” rezolyutsiyasini qabul qilishga doir tashabbusini qo‘llab-quvvatlashdan iborat.
Uchrashuvda tomonlar butun xalqaro hamjamiyat, xususan, Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun bioxilma-xillikning yo‘qolishi bilan tavsiflangan “Uch tomonlama sayyora inqirozi”dan boshlab, chiqindilar bilan ifloslanish va iqlim o‘zgarishi bilan yakunlangan yangi chaqiriq va muammolarni muhokama qildilar.
Ta’kidlash joizki, ekspertlarning fikricha, so‘nggi 30 yil ichida Markaziy Osiyo mintaqasida havo harorati 1,5 darajaga ko‘tarilgan, bu esa jahon o‘rtacha ko‘rsatkichidan ikki baravar ko‘p va yaqin kelajakda aholi jon boshiga suv bilan ta’minlanganlik darajasining 25 foizga, qishloq xo‘jaligi mahsuldorligining esa 40 foizga qisqarishiga olib kelishi mumkin.
Muloqot chog‘ida Yerlan Nysanboyev iqlim o‘zgarishi iqtisodiy yo‘qotishlarga olib kelishini, masalan, bugungi kunda ular har yili jahon yalpi ichki mahsulotining 2 foizini tashkil etishini ta’kidladi.
O‘z navbatida, Aziz Abduhakimov uch karra sayyoraviy inqirozning havoning ifloslanishi, Orol dengizidagi bioxilma-xillikning yo‘qolishi, tez-tez uchraydigan tuz va qum-chang bo‘ronlari kabi dolzarb muammolari butun mintaqaning eng muhim muammolari ekanini ta’kidladi.
Markaziy Osiyo mintaqasidagi 70 million aholining 30 milliondan ortig'i havo ifloslanishidan aziyat chekmoqda. Ushbu iqlim muammolarini muhokama qilish fonida Melis Turg‘unboyev mintaqaviy hamkorlikni yanada mustahkamlash, transchegaraviy suv resurslarini barqaror boshqarish, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va mintaqada qishloq xo‘jaligini barqaror rivojlantirishga qaratilgan konstruktiv va adolatli muloqotni yo‘lga qo‘yishga chaqirdi.
Tadbirda Aziz Abduhakimov Markaziy Osiyo davlatlarining birlashishi BMTning turli xalqaro platformalarida respublikalar pozitsiyasi, mintaqa manfaatlari va g‘oyalarini ifoda etishda muhim ahamiyatga ega ekanini qayd etdi.  Vazirning soʻzlariga koʻra, BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha joriy konferensiyasida Markaziy Osiyo davlatlari yaqinda tashkil etilgan yoʻqotish va zararni qoplash jamgʻarmasi mexanizmiga qoʻshilishi kerak.
“Bu iqlim oʻzgarishidan yetkazilgan zararni qoplash uchun mintaqaga moliyaviy resurslarni jalb qila oladigan yaxshi vosita. Buning uchun Markaziy Osiyo davlatlari mintaqa muammolari qarshisida birgalikda harakat qilishlari kerak. Markaziy Osiyo mintaqasining global issiqxona effektidagi ulushi unchalik katta emas, ammo mintaqa, kichik orol davlatlari kabi, global isishdan ko'proq aziyat chekmoqda”, — dedi vazir.
Ta’kidlash joizki, Markaziy Osiyo mamlakatlari ekologiya sohasi yetakchilarining COP28 doirasida bo‘lib o‘tgan “Uch tomonlama sayyora inqirozi muammolariga qarshi ahillik va birdamlik” mavzusidagi yuqori darajadagi yalpi sessiyada ishtirok etishi mamlakatlarning mintaqaviy muloqot va almashinuvni kuchaytirishga intilishi, iqlim va barqaror rivojlanish masalalari bo'yicha bilimlar, shuningdek, mintaqa davlatlarining iqlim o'zgarishiga qarshi kurashda birdamligi va kelajakdagi muammolarni hal qilishda birgalikda ishlashga tayyorligini aks ettirdi.

Солидарность и единство: в рамках COP28 обсудили вызовы «Тройного планетарного кризиса»
В рамках 28-ой Конференции ООН по изменению климата (COP28) в павильоне Центральной Азии в г. Дубай  состоялось мероприятие на тему «Солидарность и единство перед лицом вызовов тройного планетарного кризиса».
В мероприятии приняли участие директор Секретариата Форума ООН по лесам (UNFF) доктор Джульетта Биао Куденукпо, министр природных ресурсов, экологии и технического надзора Кыргызской Республики Мелис Тургунбаев, министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Ерлан Нысанбаев и министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов.
Цель мероприятия – укрепление голоса стран Центральной Азии на международных площадках ООН по вопросу экологии и изменения климата, а также мобилизация поддержки инициативы Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева касательно принятия Резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Центральная Азия перед лицом глобальных климатических угроз: солидарность во имя общего процветания».
В рамках встречи стороны обсудили новые вызовы и сложности для всего международного сообщества, в особенности для стран Центральной Азии, начиная с «Тройного планетарного кризиса», характеризующегося утратой биоразнообразия и заканчивая загрязнением отходами и изменением климата.
Следует отметить, согласно данным экспертов за последние 30 лет температура воздуха в регионе Центральной Азии повысилась на 1,5 градуса, что вдвое превышает глобальный средний уровень и в ближайшем будущем может привести к снижению обеспеченности водой на душу населения на 25 процентов, а урожайность сельскохозяйственных культур снизить на 40 процентов.
В ходе диалога Ерлан Насынбаев отметил, что изменение климата приводит к экономическим потерям, к примеру, сейчас они ежегодно составляют 2% от ВВП во всем мире.
В свою очередь Азиз Абдухакимов подчеркнул, что такие актуальные вопросы тройного планетарного кризиса, как загрязнение воздуха, потеря биоразнообразия на территории Верхнего Аральского моря с частыми солевыми и песчано-пыльными бурями являются самыми важными проблемами всего региона, в результате которых из 70 миллионов жителей Центральноазиатского региона более 30 миллионов страдают от загрязнения воздуха.
На фоне обсуждения данных климатических проблем Мелис Тургунбаев призвал и далее укреплять региональное сотрудничество, налаживать конструктивный и справедливый диалог, направленный на устойчивое управление трансграничными водными ресурсами, обеспечение продовольственной безопасности и устойчивое развитие сельского хозяйства в регионе.
В ходе мероприятия Азиз Абдухакимов подчеркнул, что объединение стран Центральной Азии важно для озвучивания позиции республик, интересов и идей региона на различных международных платформах ООН. По словам министра, на нынешней Конференции ООН по изменению климата странам Центральной Азии необходимо присоединиться к механизму недавно созданного фонда компенсации убытков и ущерба.
«Это хороший инструмент, который может привлечь финансовые ресурсы в регион для компенсации ущерба, причиненного изменением климата. Для этого страны Центральной Азии должны действовать совместно в озвучивании проблем региона. Доля Центральноазиатского региона в глобальном парниковом эффекте незначительна, вероятно, но регион, как и небольшие островные государства больше всего страдает от глобального потепления», – рассказал министр.
Стоит отметить, участие лидеров сферы экологии стран ЦА в пленарной сессии высокого уровня «Солидарность и единство перед вызовами тройного планетарного кризиса» на COP28 продемонстрировало стремление стран к укреплению регионального диалога и обмену знаний по вопросам климата и устойчивого развития, а также отразило солидарность стран региона в борьбе с изменением климата, и готовность совместно противостоять будущим вызовам.