Eko-jurnalistlar uch tomonlama sayyora inqirozining oldini olishga hissa qo'shish uchun ilg'or tajribalarni muhokama qildilar
2589
BMTning Iqlim oʻzgarishi boʻyicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida 5-dekabr kuni Dubay (BAA) shahridagi “Oʻzbekiston” pavilyonida “Jurnalistika uch tomonlama sayyora inqirozi davrida” mavzusida seminar boʻlib oʻtdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishlari vaziri maslahatchisi Suna Park, BMTning Choʻllanishga qarshi kurash toʻgʻrisidagi konvensiyasi (UNCCD) kommunikatsiya, tashqi aloqalar va hamkorlik boʻlimi boshligʻi Kseniya Skenlon, “Kommunikatsiyalar uyushmasi” xalqaro ekologik tashkiloti (IECA), BBC, “Earth Journalism Network”, “Third Plus” jurnali va boshqa xorijiy mamlakatlar ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan maqsad ekologik jurnalistika sohasi mutaxassislari uchun o‘zaro tajriba almashish va global iqlim muammolari sharoitida ularni ommalashtirish uchun platforma yaratishdan iborat.
Seminarda ekologik muammolar oldida jurnalistikaning asosiy roli muhokama qilindi. Ishtirokchilar atrof-muhit masalalari bo‘yicha aholining xabardorligini oshirish va shaffoflikni ta’minlash uchun atrof-muhitga oid aniq ma’lumotlar zarurligini ta’kidladilar.
Shuningdek, iqlim o‘zgarishi, biologik xilma-xillikning yo‘qolishi va atrof-muhit degradatsiyasi kabi uch tomonlama sayyora inqirozini hal qilishda jurnalistika xabardorlikni oshirish, harakatni rag‘batlantirish va ongli qarorlar qabul qilishga ko‘maklashuvchi kuchli vosita ekanligi qayd etildi. Ushbu hisobot shaklining rivojlanishi mahalliy ommaviy axborot vositalariga mintaqaga xos ekologik muammolar haqida xabar berish imkoniyatini beradi, mahalliy ovozlar va muammolar mintaqaviy va global miqyosda ifodalanishini ta'minlaydi.
Ta’kidlanganidek, eko-jurnalistika va muloqot yo‘lidagi to‘siqlarni muhokama qilish aholining ekologik muammolardan xabardorligini oshirish, ilmiy dalillarni turli auditoriyalar uchun ochiqlash, tashkilotlarni o‘z harakatlari uchun javobgarlikka tortish uchun zarur.
Tadbir davomida ma'ruzachilar ekologik jurnalistika va iqlim aloqasidagi imkoniyatlar hamda to'siqlar haqida o'z tajribalari bilan o'rtoqlashdilar.

Эко журналисты обсудили лучшие практики для вклада в предотвращение тройного планетарного кризиса
В рамках 28-ой Конференции ООН по изменению климата (COP28) в павильоне Узбекистана в г. Дубай (ОАЭ) 5 декабря состоялся семинар «Журналистика в эпоху тройного планетарного кризиса».
В мероприятии приняли участие советник министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Суна Парк, руководитель отдела коммуникаций, внешних связей и партнерства Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием (КБО ООН) Ксения Скенлон, представители международной экологической организации «Коммуникационная ассоциация» (IECA),  BBC, Earth Journalism Network, журнала «Третий плюс», и др. иностранных СМИ.
Целью мероприятия является - создание площадки для экспертов в области экологической журналистики для обмена опытом лучших практик в сфере и их популяризации перед лицом глобальных климатических проблем.
На семинаре была обсуждена ключевая роль журналистики перед лицом экологических проблем. Участниками была подчеркнута острая потребность в точной экологической информации для повышения осведомленности общественности обеспечения прозрачности по экологическим вопросам.
Было подчеркнуто, что в решение тройного планетарного кризиса: изменения климата, утраты биоразнообразия и деградации окружающей среды – журналистика является мощным инструментом повышения осведомленности, стимулирования действий и содействию принятия обоснованных решений. Разработка этой формы отчетности дает местным СМИ возможность освещать экологические проблемы, специфичные для региона, гарантируя, что местные голоса и проблемы будут представлены в региональном и глобальном масштабе.
Было отмечено, что обсуждение барьеров для экологической журналистики и коммуникации необходимо для того, чтобы привлечь внимание общественности к экологическим проблемам, сделать научные данные доступными для различных аудиторий и привлечь организации к ответственности за свои действия.
В рамках мероприятия лекторы поделились опытом касательно возможностей и препятствий в экологической журналистике и климатической коммуникации.