O‘zbekistondagi muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda bioxilma-xillikni saqlash bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda
17:35
3086
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda (METH) bioxilma-xillikni saqlash va yovvoyi hayvonlarning yashash sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha biotexnik ishlar olib borilmoqda. Maqsad hayvonlarni qishki sovuqdan asrash, ularni ichimlik suvi va oziq-ovqat bilan ta’minlashdir.
Ayni paytda mamlakatimizning bir qancha qo‘riqlanadigan hududlarida, jumladan, Samarqand viloyatidagi Zarafshon milliy tabiat bog‘i, Jizzax viloyatidagi Zomin davlat qo‘riqxonasi, Surxondaryo viloyatidagi Yuqori-To‘palang milliy tabiat bog‘ida biotexnik tadbirlar o‘tkazilmoqda. Shuningdek, Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati xodimlari qish mavsumining izg‘irinli sovuq kunlarida qo‘riqxona hududidagi Buxoro bug‘ularini qo‘shimcha ozuqa bilan ta’minlash maqsadida biotexnik ishlarni amalga oshirishmoqda.
Ma’lumot uchun, avvalroq bunday tadbirlar Surxon va Qizilqum qo‘riqxonalarida ham o‘tkazilgandi.
Zarafshon qo‘riqxonasida ham Buxoro bug‘ulari uchun sharoitni yaxshilash ishlari olib borildi. Shuningdek, Zomin tabiat qo‘riqxonasi hududida qishda qorli sharoitda oziq-ovqat izlaydigan hayvonlarning yashash muhitini muhofaza qilish, saqlash va ko‘paytirish bo‘yicha biotexnik tadbirlar amalga oshirildi.
Bundan tashqari, Andijon viloyatida viloyat ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi, IIB Jamoat tartibini saqlash boshqarmasi patrul xizmati, Milliy gvardiya hamda Ovchi va baliqchilar sport birlashmasi  viloyat bo‘limi hamkorligida Oʻzbekistonda yovvoyi hayvonlarni qutqarish va ularni oziq-ovqat bilan taʼminlash boʻyicha biotexnika tadbiri tashkil etildi.

В заповедных зонах регионов Узбекистана проводят мероприятия по сохранению биоразнобразия
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата на природоохраняемых территориях (ОПТ) проводятся биотехнические работы по сохранению биоразнобразия и улучшения условий для жизни диких животных. Цель мероприятий – защита животных от зимних холодов, их обеспечение питьевой водой и пищей.
В настоящее время биотехнические мероприятия проводятся в нескольких заповедных зонах страны, среди которых Зарафшанский национальный природный парк в Самаркандской области, Зааминский государственный заповедник в Джизакской области, Национальный природный парк «Юкори-Тупаланг» в Сурхандарьинской области. Также сотрудники Нижне-Амударьинского государственного биосферного заповедника проводят биотехнические работы в целях обеспечения бухарский оленей на территории заповедной зоны дополнительным кормом в зимних условиях.
Для справки: Ранее такие мероприятия были проведены в Сурханском и Кызылкумском заповедниках.
В частности, в Зарафшанском заповеднике на территории 1 квартала проведены работы по улучшению условий для Бухарских оленей. В свою очередь в Зааминском природном парке сотрудники заповедной зоны провели биотехнические мероприятия по охране, сохранению и воспроизводству среды обитания животных, которые необходимы для их безопасного спуска в поисках пищи в зимний период в снежных условиях.
Кроме того, в Андижанской области региональным Управлением экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, патрульно-постовой службой Управления общественного порядка УВД, Национальной гвардией и областным отделением Спортивного объединения охотников и рыболовов Узбекистана организовано биотехническое мероприятие по спасению диких животных и обеспечению их пищей.