O‘zbekistonda ekologiya va turizm sohasiga oid tadbirlarda 2,5 millionga yaqin ekofaol yoshlar ishtirok etdi
13:24
5192
Mamlakatimizda ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiatni asrash, tabiiy resurslardan oqilona foydalanishda yoshlarning ishtirokini oshirish, ular o‘rtasida ekotarg‘ibotni ko‘paytirish hamda yoshlarni bir g‘oya ostida birlashtirish maqsadida qator ishlar amalga oshirildi.
2023-yilning yakuniga qadar respublikamiz bo‘yicha o‘tkazilgan tadbirlarda jami 2 500 000 nafarga yaqin volontyorlar va ekofaol yoshlar ishtirok etdi.
Yil davomida respublika bo‘ylab tashkil etilgan “Yashil makon” umummilliy loyihasining bahorgi va kuzgi mavsumlari doirasida mamlakatni ko‘kalamzorlashtirish uchun mevali va manzarali daraxtlar ekish aksiyalarida ham tizimli ravishda ekofaollar va volontyorlarning ishtiroki ta’minlandi. Loyiha doirasida o‘tkazilgan tadbirlarda mamlakatimizning barcha hududlaridan jami 800 000 nafarga yaqin ekofaollar va volontyorlar qatnashdi.
Ta'kidlash joizki, MT Bosh Assambleyasining 2022-yil 14-dekabrdagi 77-sessiyasida qabul qilingan rezolyutsiyasiga muvofiq, 30-mart — “Xalqaro chiqindisiz dunyo kuni” (“International Day of Zero Waste”) deb eʼlon qilingan. Shu munosabat bilan, 30-mart kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida keng jamoatchilik bilan birgalikda yugurish orqali chiqindilarni saralab yig‘ish – “plogging” tadbirlari tashkil etildi. Unda 800 nafardan ortiq ekofaollar va volontyorlar qatnashib, tabiatni asrash va hududlarni chiqindilardan tozalashda faollik ko‘rsatishdi.
27-aprel kuni respublika bo‘ylab aholini tabiat qo‘ynida dam olishga chorlash hamda ular o‘rtasida piknik madaniyatini targ‘ib qilish maqsadida “Piknik madaniyati” tadbiri tashkil etildi. Respublikamizdagi barcha tuman va shaharlarda joylashgan bog‘lar va xiyobonlarda 180 ga yaqin piknik zonalar tashkil qilindi.
12-may kuni Qarshida “Ekologik bilimlar kuni” munosabati bilan plogging ekoaksiyasi oʻtkazildi. Unda 100 dan ortiq ishtirokchilar tomonidan atrof-muhit 400 kg.ga yaqin chiqindidan tozalandi. Qolaversa, Xalqaro biologik xilma-xillik kuniga bag‘ishlab bolalar o‘rtasida “Bioxilma-xillik ekspressi” tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda ekologik bilimlar tanlovi tashkil etildi va 100 dan ortiq eko-faol yoshlar ishtirok etishdi. Toshkentdagi botanika bogʻida “Yoshlar kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan “Tabiat bilan uyg'unlikda” shiori ostidagi tadbir esa yoshlarda tabiatga mehr uygʻotish, ularda ekologik madaniyatni yuksaltirish hamda intellektual, ijodiy salohiyatini kamol toptirish maqsadida 10 nafar ekofaol yoshlar munosib taqdirlanishdi.
7-11 avgust kunlari Qashaqdaryo viloyati, Shahrisabz tumanidagi “Lochin” oromgohida “Yosh ekologlar” harakati qurultoylari o‘tkazildi. Qayd etish joizki, 18-avgust kuni Toshkentda ilk bor “EduCO Fest” yoshlar festivali bo‘lib o‘tdi. Ekologiya sohasidagi ta’limni rivojlantirish va mamlakatda ekologiya hamjamiyatlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida o‘tkazilgan tadbirda bir qancha ekovolontyorlar va eko-faollar ishtirok etishdi. 16-sentabr kuni esa Respublikamizning barcha hududlarida, xususan, Toshkent shahrida “Butunjahon tozalik kuni” tadbirlari o‘tkazildi. Poytaxtdagi tozalik tadbirlarida esa 800 kg.dan ortiq chiqindi yig‘ildi. Shuningdek, tadbir davomida 16-sentyabr – Ozon qatlamini muhofaza qilish xalqaro kuni munosabati bilan aholi, xususan, yoshlar oʻrtasida qushlarni asrab-avaylashga qaratib oʻtkazilgan “Ozonni asraylik” tanlovi doirasida 100 dan ortiq volontyorlar va eko-faol yoshlar taqdirlandi.
Shu bilan birga, Toshkent viloyatida “Green Eco Games” va "UzPlogging" tadbirlari bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirda 230 dan ortiq eko-faollar va  ko‘ngilli volontyorlar atrof-muhit tozaligi uchun munosib hissalarini qo‘shishdi. 25–26-sentabr kunlari esa Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanida “Amirsoy” dam olish maskani hududida “Membership Training” (MT) tadbiri bo‘lib o‘tdi. Tabiatga muhabbat uyg‘otish, uni asrab-avaylash, unga mas’uliyat hissi bilan qarash ko‘nikmalarini shakllantirishga qaratilagan ushbu tadbirda 200 dan ortiq yosh eko-faollar ishtirok etdi. 29-sentabr kuni yoshlarimizni iqlim kun tartibiga jalb qilish bo‘yicha Milliy strategiya hamda Yo‘l xaritasi imzolandi. Tadbirda 20 nafarga yaqin  eko-faollar Strategiyani UNICEF va UNESCO xalqaro ekspertlari ko‘magida GEP tavsiyalarini hisobga olgan holda ishlab chiqish jarayonining teng huquqli ishtirokchisi bo‘ldilar.
2-oktabr kuni esa Samarqanddagi “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universitetida “Markaziy Osiyo ovozi” tadbiri bo‘lib o‘tdi. Unda 5 ta mamlakatdan kelgan 60 ga yaqin  eko-faollar Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanish madaniyatini taraqqiy etish strategiyasini muhokama qilishdi. 4-oktabrda esa Samarqand shahridagi Markaziy Osiyo yoshlari ekologik oromgohi doirasida 2000 nafarga yaqin talabalar ishtirokida “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti hududida daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi.
Yilning eng muhim tadbirlaridan biri Samarqandda tashkil etilgan BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasi — COP-28ga bag‘ishlangan “Dunyoni yanada yaxshilaymiz” Markaziy Osiyo yoshlar ekologik oromgohidir. Oromgohda 5 ta mamlakatdan kelgan 60 nafar ekofaol yoshlar  Markaziy Osiyoning barqaror rivojlanish madaniyatini rivojlantirish strategiyasini muhokama qilishdi. Buxorodagi “Xalqaro ziyorat turizmi haftaligi” doirasida esa 20 ga yaqin ekofaol yoshlar va volontyorlar manzarali va mevali daraxt ko‘chatlarini ekishdi.
21-dekabr kuni esa Toshkentdagi “Yoshlar ijod saroyi”da Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va eko-faol yoshlar o‘rtasida ochiq muloqot o‘tkazildi. Forum doirasida “Ekologiya — yosh rassomlar nigohida” ko‘rgazmasi ham tashkil etildi. Forumda 500 nafar ekofaol va volontyor yoshlar qatnashib, muhim taklif va mulohazalarini bildirishdi. Tadbirda, shuningdek, 500 ga yaqin yoshlar onlayn ishtirok etdi. Uchrashuv yakunida 20 nafar yosh ekolog va turizm faollari sohaga qo‘shayotgan munosib hissasi uchun esdalik sovg‘alar va tashakkurnomalar bilan taqdirlanishdi.
Ta’kidlash joizki, kelgusi yillarda ham ekologiya va turizm sohalarida yoshlarning faolligiga alohida e’tibor qaratiladi. Dolzarb ekologik muammolarni hal qilishda, shuningdek, turizm sohasini rivojlantirishda yoshlarning o‘rni va ovozi muhim ahamiyat kasb etadi.

Около 2,5 млн молодых экоактивистов приняли участие в мероприятиях, посвященных экологии и туризму Узбекистана
13:24
5215
В целях повышения активизации молодежи в вопросах экологии, охраны окружающей среды, охраны природы, рационального использования природных ресурсов, популяризации экокультуры среди молодого поколения, объединения молодежи под одной идеей в Узбекистане проведен ряд мероприятий.
По итогам 2023 года в мероприятиях, проводимых по всей республике, приняли участие около 2 500 000 волонтеров и молодых экоактивистов.
В течении весенне-осеннего периода общенационального проекта «Яшил Макон» («Зеленое пространство»), организованного в целях озеленения всей республики, в акциях по посадке плодовых и декоративных деревьев на регулярной основе обеспечивалось участие волонтеров и экоактивистов. В мероприятиях, проводимых в рамках проекта, приняли участие около 800 тысяч молодых людей со всех регионов страны.
Отметим, в соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН, принятой на 77-й сессии 14 декабря 2022 года, 30 марта объявлено Международным днем ​​за мир без отходов. В связи с этим 30 марта в Республике Каракалпакстан, областях и в городе Ташкенте совместно с местным населением были организованы мероприятия по сортировке мусора и акция УзПлоггинг. В них приняли участие более 800 экоактивистов и волонтеров, которые активно занимались защитой природы и очисткой территорий от мусора.
27 апреля было организовано мероприятие «Культура пикника» с целью проведения активного досуга на лоне природы и популяризации среди молодежи экокультуры на природе. Также в среднем 180 зон для пикника было организовано в парках и аллеях во всех районах и городах республики.
12 мая по случаю Дня экологических знаний в Карши прошла экоакция-плоггинг. Более 100 участников помогли очистить окружающую среду от 400 кг мусора. Кроме того, среди детей было проведено мероприятие «Биоразнообразие Экспресс», посвященное Международному дню биоразнообразия. Был организован конкурс экологических знаний, в котором приняли участие более 100 молодых экоактивистов. В целях привития молодым людям любви к природе, воспитания у них экологической культуры и совершенствования интеллектуального и творческого потенциала у молодого поколения была организована церемония награждения 10 экоактивных молодых людей.
7-11 августа в лагере «Лочин» Шахрисабзского района Кашакдарьинской области прошли съезды движения «Юные экологи». Также 18 августа в Ташкенте впервые прошел молодежный фестиваль «EduCO Fest». В мероприятии, направленном на повышение экообразования и поддержку экологических сообществ в стране, приняли участие специалисты сферы и молодые экоактивисты. 16 сентября по всей Республике были организованы мероприятия по случаю Всемирного дня чистоты. В рамках очистных работ в столице было собрано более 800 кг мусора. Также в рамках конкурса «Защитим озон», проведенного по случаю Международного дня защиты озонового слоя 16 сентября были награждены более 100 волонтеров и экоактивистов.
В это же время в Ташкентской области прошли мероприятия Green Eco Games и UzPlogging. На мероприятии вклад в чистоту окружающей среды внесли более 230 экоактивистов и волонтеров. 25-26 сентября на территории курорта «Амирсай» Бостанлыкского района Ташкентской области состоялось мероприятие Membership Training (МТ). В мероприятии, направленном на привитие любви к природе, ее сохранению, формированию навыков бережного отношения к ней и повышения ответственности, приняли участие более 200 юных экоактивистов.
29 сентября были подписаны Национальная стратегия и Дорожная карта по вовлечению молодежи Узбекистана в климатическую повестку. На мероприятии около 20 экоактивистов стали равноправными участниками процесса разработки Стратегии при поддержке международных экспертов UNICEF и UNESCO с учетом рекомендаций GEP.
2 октября в Самаркандском Международном университете туризма и культурного наследия «Шёлковый путь» состоялось мероприятие «Голос Центральной Азии». В мероприятии около 60 молодых экоактивистов из 5 стран обсудили стратегию продвижения культуры устойчивого развития в Центральной Азии. 4 октября на территории Университета в рамках Экологического лагеря для молодежи Центральной Азии с участием 2000 студентов были посажены саженцы деревьев.
Одним из важнейших событий этого года стал Центральноазиатский молодежный экологический лагерь в Самарканде, посвященный Конференции ООН по изменению климата COP-28. В ходе мероприятия 60 молодых экоактивистов из 5 стран обсудили стратегию развития культуры устойчивого развития Центральной Азии.
Также в рамках Международной недели паломнического туризма в Бухаре около 20 экоактивистов и волонтеров посадили декоративные и фруктовые деревья.
21 декабря во Дворце творчества молодежи в Ташкенте состоялся открытый диалог министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова с экоактивной молодежью. В рамках форума также была организована выставка «Экология – глазами молодых художников». В форуме приняли участие 500 молодых экоактивистов и волонтеров, которые высказали предложения и комментарии по вопросам экологии. Помимо этого, в мероприятии онлайн также приняли участие около 500 молодых людей. По итогам встречи 20 молодых экологов и активистов туризма были награждены сувенирами и благодарственными сертификатами за достойный вклад в сферы экологии и туризма.
Следует отметить, в ближайшие годы планируется и дальше уделять особое внимание активизации молодежи в сферах экологии и туризма. Отмечается, что роль и голос молодежи безусловно значимы в решении экологических проблем, а также в развитии туристического сектора.