Oʻzbekiston Milliy tabiiy meros obyektlari roʻyxati shakllantirildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan mamlakatimizning davlat ahamiyatiga molik tabiiy obyektlari xatlovdan o‘tkazildi, shu jumladan, noyob va betakror ekotizimlar, biologik xilma-xillik turlari, suv havzalari va tabiiy landshaftlar, buning natijasida milliy tabiiy meros ob'ektlari ro'yxati shakllantirildi va tasdiqlandi.
Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoniga muvofiq amalga oshirildi.
Olib borilgan oʻrganishlar koʻlami koʻp yillik qimmatbaho va noyob daraxt va archazorlarni, toʻqayzorlarni, daryolar, tabiiy koʻllar va buloqlarni, soylar va sharsharalarni, shuningdek, tabiiy geologik tuzilmalarni, yaʼni daralar va qoyalarni, togʻ-toshlar, muzliklar, botqoqliklarni, choʻllar va barxanlarni, oʻsimlik va hayvonlarning muhim oʻsish hamda yashash areallarini, tabiiy landshaft va muhim ornitologik hududlarni, shuningdek, davlat muhofazasida boʻlgan qoʻriqxonalarni, tabiiy bogʻlarni oʻz ichiga qamrab oldi.
Milliy tabiiy meros obyektlari Oʻzbekiston Respublikasi milliy qonunchiligiga muvofiq, xususiyatlariga koʻra biologik, gidrologik, geologik va paleontologik tabiiy meros obyektlariga ajratilib tasniflandi. Xususan, olib borilgan tadqiqotlar natijasi oʻlaroq vazirlik mutaxassislari tomonidan jami 177 ta obyekt (qoʻriqxona va milliy tabiat bogʻlari bilan birgalikda) Milliy tabiiy meros obyektlari sifatida tanlandi. Ular orasida:
— daraxtzor, archazor, toʻqayzor va tabiiy maskanlardan iborat 16 ta obyekt;
— 50 ta buloq, 14 ta koʻl, 3 ta daryo, 10 ta sharshara, 4 ta soy va Orol dengizini oʻz ichiga olgan 82 ta gidrologik obyekt;
— 10 ta gʻor, 5 ta dara, 10 ta togʻ, qoya va toshlar, 6 ta choʻl, qumlik va barxanlardan tarkib topgan 31 ta geologik obyekt;
— "Dinozavr izi" tabiiy maskani paleontologik obyekti oʻrin oldi.
Shu bilan birga respublika hududidagi 7 ta davlat qoʻriqxonasi, 1 ta majmua (landshaft) buyurtma qoʻriqxonasi va 13 ta buyurtma qoʻriqxonasi hamda 13 ta milliy tabiat bogʻi va 11 ta tabiat yodgorligi Milliy tabiiy meros obyektlari safiga kirdi.
Shu oʻrinda UNESCOning Umumjahon merosi roʻyxatiga kiritilgan transchegaraviy tabiiy obyektlar — Gʻarbiy Tyan-Shan togʻi (2016-yil) va Moʻtadil mintaqadagi Turon sahrolari (Ustyurt platosi, 2023-yil) hamda UNESCOning Butunjahon biosfera rezervatlari tarmogʻiga kiritilgan Chotqol biosfera qoʻriqxonasi (1978-yil) va Quyi Amudaryo biosfera qoʻriqxonasi (2021-yil) ham Milliy tabiiy meros obyektlari roʻyxatida oʻz ifodasini topdi.
Shuningdek, xalqaro ahamiyatga ega boʻlgan suvda suzuvchi qushlarning yashash joylari boʻlgan suvli-botqoq joylar toʻgʻrisidagi Ramsar konvensiyasi roʻyxatiga kirgan Dengizkoʻl (2002-yil), Aydar-Arnasoy koʻllar tizimi (2008-yil), Toʻdakoʻl tabiiy suv havzasi va Quyimozor suv ombori (2008-yil) hamda Sudochye koʻli (2023-yil) roʻyxatdan oʻrin oldi.
Mazkur tabiiy meros obyektlari nominatsiyalarini Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN), YUNESKO va FAO kabi  nufuzli xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik dasturlari doirasida xalqaro roʻyxatlarga  taqdim etishga oid tegishli chora-tadbirlarning amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Bu boradagi natijalar yurtimiz tabiiy yodgorliklarini jahon jamoatchiligiga keng targʻib etishda va milliy turizm salohiyatimizni yanada yuksaltirishda ulkan ahamiyat kasb etadi.

В Узбекистане сформирован Перечень объектов национального природного наследия
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проведена инвентаризация природных объектов  страны, имеющих национальное значение, в том числе уникальных и неповторимых экосистем, видов биоразнообразия, водоемов и природных ландшафтов, по итогу чего сформирован и утвержден перечень объектов национального природного наследия.
Проект реализован согласно Указу Президента Республики, Узбекистан «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа».
Масштаб проведенных исследований охватил многолетние ценные и уникальные деревья, арчовые рощи, кустовые заросли, естественные геологические строения (ущелья и скалы), реки, естественные озера и родники, ручья и водопады, а также ледники, болота, пустыни и барханы, значимые ареалы произрастания растений и обитания животных, природные ландшафты и другие орнитологические территории, а также охраняемые государством заповедники и природные парки.
Объекты национального природного наследия были классифицированы в соответствии с национальным законодательством Республики Узбекистан согласно их характеристикам. А именно на виды объектов биологического, гидрологического, геологического и палеонтологического природного наследия.
В результате проведенных исследований специалистами Министерства в общей сложности было отобрано 177 объектов  национального природного наследия (с учетом заповедников и национальных природных парков) . Среди них:
— 16 биологических объектов, состоящие из лесистой местности, арчовых рощ, кустовых зарослей и природных зон;
— 82 гидрологических объекта, включающие 50 родников, 14 озер, 3 реки, 10 водопадов, 4 ручьев и Аральское море;
— 31 геологический объект,куда входят 10 пещер, 5 ущелий, 10 гор, утесов и скал, 6 пустынь, дюн и барханов;
— палеонтологический объект «След динозавра».
Кроме этого в список включены 7 государственных заповедников, 1 комплексный (ландшафтный) заказник и 13 заказников, 13 национальных природных парков и 11 природных памятников.
При этом внесенные в список Всемирного природного наследия ЮНЕСКО трансграничные объекты – Западный Тянь-Шань (2016г.) и Туранские пустыни умеренного пояса (Устюртское плато/2023г.), а также включенные во Всемирную сеть биосферных резерватов ЮНЕСКО Чаткальский биосферный заповедник (1978г.) и Нижне-Амударьинский биосферный резерват (2021г.) также внесены в перечень объектов Национального природного наследия.
Не остались без внимания и объекты,  включенные в Рамсарскую конвенцию о водно-болотных угодьях, имеющих международное значение главным образом в качестве местообитаний водоплавающих птиц, среди которых озеро Денгизкуль (2002г.), Система озер Айдар-Арнасай (2008г.), Тудакульский природный водоем, Куйимозорское водохранилище (2008г.) и озеро Судочье (2023г.).
Планируется, что реализация проекта по представлению номинаций объектов Национального природного наследия в международные списки в рамках программ сотрудничества с Международным союзом охраны природы (IUCN), ЮНЕСКО и ФАО, а также полученные результаты в данном направлении будут иметь огромное значение в широком продвижении природных памятников нашей страны среди мировой общественности и дальнейшем повышении национального туристического потенциала.