Ekologiya uchun zararsiz: Oʻzbekistonga ilk bor chiqindi tashiydigan elektromobil olib kelindi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tashabbusi bilan endi yurtimizda chiqindi tashishda elektrda yurishga moʻljallangan texnika vositasidan foydalaniladi. Elektromobil “Eko House” chiqindi klasteri tomonidan Xitoydan keltirildi.
“Bugungi kunda ekologiya, xususan, chiqindi sohasida yangi texnologiyalar joriy qilinmoqda, — dedi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov. — Xitoyning “Chengdu Shiny Technology Co Ltd” kompaniyasi bilan hamkorlikda olib kelingan elektrotexnika vositasi, avvalo, atmosferaga zaharli tashlamalar chiqarmasligi bilan ahamiyatli. Yaʼni bu mashina ekologiyaga zarar yetkazmaydi”.
Xitoy kompaniyasi mutaxassisi Vey Go xonim ushbu elektromobil atmosferaga zararsiz ekanligini, Oʻzbekiston ham aynan shu jihatga eʼtibor qaratganini taʼkidladi.
“Elektromobil Xitoyning Chenju shahrida ishlab chiqarilgan. Ekologik jihatdan zararsiz. Oʻzbekiston bilan oʻzaro hamkorlikdan mamnunmiz va kelajakda chiqindi tashiydigan elektromobillarni Oʻzbekistonda ishlab chiqarishni rejalashtirganmiz”, — dedi Vey Go.
Elektromobil dastlab Jizzax viloyatida sinovdan oʻtkaziladi. Eʼtiborli tomoni, u tor koʻchalarda ham yurishga moʻljallangan.
“Mashina toʻliq quvvatda 300 kilometr masofani bosib oʻtadi. Bu esa kun davomida aholi yashash punktlaridan chiqindilarni olib, maxsus poligonlarga tashish imkonini beradi. Shuningdek, 3 tonnagacha yukni bemalol koʻtara oladi”, — dedi “Eko House” chiqindi klasteri rahbari Jahongir Xudoyberdiyev.
Maʼlumot uchun, 2023-yilda Ekologiya vazirligi tashabbusi bilan aholi yashash punktlaridan chiqindilarni olib ketishning signal usuli oʻrniga musiqali usul joriy qilingan edi. Bu aholining chiqindi yigʻadigan maxsus texnika vositalarining baland signalidan norozi boʻlganini inobatga olib amalga oshirilgan.

Без вреда для экологии: В Узбекистан доставлен первый электромобиль для перевозки отходов
По инициативе Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в стране для вывоза отходов впервые будет использована техника, работающая на электричестве. Электромобиль был импортирован из Китая кластером отходов Eco House.
«Сегодня в стране внедряются новые технологии в области экологии, в частности в области управления отходами», — сказал министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов. -«Электромобиль, импортированный в партнерстве с китайской компанией Chengdu Shiny Technology Co Ltd. важен прежде всего тем, что не выделяет токсичных выбросов в атмосферу и не наносит вреда экологии».
Специалист китайской компании Вэй Го отметила, что машина не наносит вреда атмосфере, а Узбекистан уделяет в свою очередь внимание этому аспекту.
««Электромобиль производится в китайском городе Чэнду. Экологически безвреден. Мы рады сотрудничеству с Узбекистаном и планируем в будущем производить в этой стране электромобили для вывоза отходов», — сказала Вэй Го.
Электромобиль будет протестирован в Джизакской области. Стоит отметить, что он также предназначен для движения по узким улицам.
«Автомобиль преодолевает расстояние в 300 километров на полной мощности. Это позволяет вывозить отходы из населенных пунктов в течение дня и перевозить их на специальные полигоны. Он также может легко перевозить до 3 тонн груза», - отметил руководитель кластера отходов Еco House Жахонгир Худойбердиев.
Для информации, в 2023 году по инициативе Министерства экологии был введен музыкальный способ вывоза отходов из населенных пунктов. Это было инициировано ввиду недовольства населения громким сигналом специальной техники при вывозе отходов.