Qo‘riqxonalar, milliy bog‘lar va o‘rmon xo‘jaliklarida ekoturizm xizmatlari yo‘lga qo‘yiladi
Yurtimizning mavjud resurslaridan oqilona foydalangan holda ekologik turizmni rivojlantirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratiladi. Bu haqda Davlatimiz rahbarining “Oʻzbekiston Respublikasida ekologik turizmni jadal rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarorida alohida belgilab qoʻyilgan.
Joriy yilning 12-yanvar kuni qabul qilingan qarorda turizm xizmatlarini diversifikatsiya qilish va investitsiya loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish, tadbirkorlarga qoʻshimcha imkoniyatlar yaratish orqali togʻli va chekka hududlar hamda choʻl mintalaridagi aholini ish bilan taʼminlash, ularning daromad manbaini kengaytirish maqsad qilingan.
Qarorga koʻra, Ekologiya vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklarining davlat qoʻriqxonalari bufer zonalari, milliy tabiat bogʻlari, pitomniklar (qoʻriqxonaga aylantirilgan zonalar bundan mustasno), oʻrmon va oʻrmon-ov xoʻjaliklari, togʻli va choʻl hududlari hamda suv obyektlarining suvni muhofaza qilish zonalarida (ekohududlar) joylashgan yer uchastkalari kompleks turizm xizmatlarini yoʻlga qoʻygan holda turistik klasterlar tashkil etish uchun tadbirkorlik subyektlariga ajratiladi. Bunda yer uchastkalari “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali faoliyat koʻrsatish muddatini keyinchalik oʻzgartirish imkoniyati bilan 10 yil muddatga ijaraga beriladi.
Shuningdek, turistik klasterlar hududidagi turistik obyektlar yengil va tez quriladigan konstruksiya hamda ekologik toza qurilish materiallaridan barpo etiladi.
Qolaversa, Ekologiya vazirligi tomonidan ekohududlarni rivojlantirish dasturlari ishlab chiqiladi. Dasturlar klasterlarda turizm xizmatlarini koʻrsatishda atrof-muhitga salbiy taʼsir koʻrsatmaslik masalasiga qaratiladi.
Qarorga koʻra, quyidagilar ham amalga oshiriladi:
— ekohududlarning mavjud tabiiy resurslaridan kelib chiqqan holda turistik soʻqmoqlar, selfi zona va piknik zonalar, manzalari tomosha maydonchalari va hayvonlarni masofadan kuzatish imkonini beruvchi fototurlar tashkil qilish;
— chiqindilarni tashlash va ekohududda oʻrnatiladigan yoʻl koʻrsatkichlari nuqtalarini belgilash hamda ekologik talablarga javob beradigan sanitariya-gigiyena shoxobchalarini joylashtirish;
— kemping, glemping, oʻtov, ekouylar va boshqa turdagi joylashtirish vositalarini oʻrnatish;
— ekohududlarga kirish qismida elektromobillar uchun quvvatlantirish stansiyalari, koʻchma restoranlari boʻlgan avtoturargohlar qurish;
— ekohududlarda turistlar oʻzlari kerakli maʼlumotlarni olishlari uchun tashrif markazlari faoliyatini yoʻlga qoʻyish.
Turistik klasterlarda faoliyat koʻrsatuvchi tadbirkorlik subyektlariga yer uchastkasini ijaraga berishda quyidagi talablar qoʻyiladi:
— ekohududning ekologik holati va turizmni rivojlantirishning barqarorligini taʼminlash;
— ekohududda noyob tabiiy obyektlar va majmualarni, oʻsimliklar va hayvonlarning genetik fondini saqlash boʻyicha chora-tadbirlarni amalga oshirish;
— ekologik talablar asosida turizm xizmatlarini diversifikatsiya qilish va xizmatlar sifatini jahon standartlari darajasiga yetkazish;
— energiyaning muqobil va qayta tiklanuvchi manbalaridan foydalangan holda yangi zamonaviy energiya tejovchi tizimlar va texnologiyalarni joriy qilish asosida oʻziga xos ekologik tizim yaratish;
— yangi ish oʻrinlarini yaratish orqali aholi daromadlarini oshirish;
— ekohududga mahalliy va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish;
— innovatsion va zamonaviy turizm infratuzilmasini yaratish;
— avtomatlashtirilgan maxsus elektron dastur yordamida axborot almashinuvini yoʻlga qoʻyish orqali tashrif buyuruvchilar oqimini koʻpaytirish;
— ekohududdagi turistik soʻqmoqlar va yoʻl koʻrsatkichlarining belgilangan talablarga muvofiqligini taʼminlash;
— yangi turizm xizmatlari (shu jumladan, Planting Tour, Plogging Tour va boshqalar) va ekoaksiyalarni tashkil qilish;
— ekohududning ishlab chiqilgan brendi asosida targʻibot dasturlarini amalga oshirish;
— ekohududning rekreatsion salohiyatini oshirish.
Qarorga ko‘ra, Surxon, Hisor, Nurota, Zomin davlat qo‘riqxonalari, “Sudochye-Akpekti”, “Barsakelmes” davlat buyurtma qo‘riqxonalari, “Saygachiy” majmua (landshaft) buyurtma qo‘riqxonasi, Markaziy Qizilqum, Janubiy Ustyurt, Zarafshon, Xorazm, Zomin, Yuqori To‘palang, Bobotog‘ milliy tabiat bog‘lari, Quyi Amudaryo davlat biosfera rezervati, Buxoro ixtisoslashtirilgan “Jayron” pitomnigi, shuningdek, Burchmulla, Qiziriq, Boysun, Bobotog‘, Hisor, Uzun, Surxondaryo, Dehqonobod, Ohangaron davlat o‘rmon xo‘jaliklari va Darg‘om davlat o‘rmon ishlab chiqarish korxonasida ekoturizm xizmatlari yo‘lga qo‘yilishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, 2024-yil 1-sentyabrga qadar “Tabiatga sayohat” elektron platformasi va uning mobil ilovasi ishga tushiriladi. Ular turistik klasterlarning elektron xaritasi, turistik klasterlarning tashrif markazlarida koʻrsatiladigan xizmatlar, sayohatni rejalashtirish va joylashtirish vositalarini oldindan band qilish imkoniyati, mavjud togʻ va gʻorlar, turistik soʻqmoqlar va ularning imkoniyatlari haqidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga oladi.
Shu bilan birga, 2027-yil 1-yanvarga qadar choʻl hududlarida rekreatsion turistik xizmatlar koʻrsatuvchi kurort zonalarini (toifali mehmonxonalar, SPA-mehmonxonalar, sanatoriy va pansionatlar) tashkil qilgan tadbirkorlik subyektlari uch yil davomida foyda soligʻini va yuridik shaxslardan olinadigan yer soligʻining 50 foizini toʻlaydi. Choʻl hududlarida tematik xiyobonlarni tashkil qilgan yuridik shaxslar ham xiyobonlar foydalanishga topshirilgan kundan eʼtiboran uch yil davomida mol-mulk va yer soligʻining 50 foizidan ozod qilinadi.

В заповедниках, национальных парках и лесных хозяйствах будут запущены услуги экотуризма
В целях диверсификации туристских услуг и ускорения реализации инвестиционных проектов, создания более благоприятных условий для развития экологического туризма за счет рационального использования имеющихся природных ресурсов нашей страны 12 января 2024 года принято Постановление Президента «О мерах по ускоренному развитию экологического туризма в Республике Узбекистан».
Документ направлен на привлечение прямых иностранных инвестиций в сферу экотуризма, обеспечение занятости и расширения источников доходов населения, проживающего в горных и труднодоступных районах, в пустынных территориях путем создания дополнительных возможностей для субъектов предпринимательства.
Согласно решению, на экотерриториях (в буферных зонах государственных заповедников, национальных природных парках, питомниках, лесных и лесоохотничьих хозяйствах, на горных и пустынных территориях, в водоохранных зонах водных объектов) предпринимателям будут выделяться земельные участки для создания туристских кластеров с организацией комплексных туристских услуг.
При этом земельные участки сдаются в аренду сроком на 10 лет с возможностью последующего изменения срока эксплуатации через электронную торговую площадку ««E-auksion».
Также туристические объекты на туристских кластерах экотерриторий будут возводиться из легких, быстровозводимых и экологически чистых строительных материалов.
Кроме того, Министерство экологии разработает программы развития экорегионов. В программах основное внимание будет уделяться предотвращению негативного воздействия на окружающую среду при предоставлении туристических услуг в кластерах.
Согласно решению, на экотерриториях будут организованы:
— туристические тропинки, селфи-зоны, пикник-зоны, живописные смотровые площадки;
— урны, дорожные указатели, санитарно-гигиенические пункты;
— кемпинги, глэмпинги, юртовые лагеря, экодома и другие средства размещения;
— автостоянки, включающие станции зарядки электромобилей и передвижные рестораны, во въездной зоне экотерриторий;
— туристические центры (visitor center), информирующие туристов об имеющихся услугах, туристском потенциале и электронной карте экотерриторий.
При передаче земельных участков в аренду предпринимателям на экотерриториях будет предусмотрено:
— соблюдение Программы развития экотерриторий предпринимателями;
— стабильность экологической обстановки;
— сохранение генофонда уникальных природных объектов и комплексов, растений и животных;
— диверсификацию туристских услуг на основе экологических требований и доведение качества услуг до уровня международных стандартов;
— реализацию проектов в целях создания своеобразной экологической системы путем внедрения новейших современных энергосберегающих систем и технологий с использованием альтернативных и возобновляемых источников энергии;
— привлечение отечественных и иностранных инвестиций в экотерритории;
— увеличение доходов населения путем создания новых рабочих мест;
— создание инновационной и современной туристской инфраструктуры;
— увеличение посетителей экотерриторий;
— создание туристических тропинок и установка дорожных указателей согласно соответствующим требованиям;
— организация Planting Tour, Plogging Tour и других экологических акций;
— реализация программ по продвижению на основе разработанного бренда экотерриторий;
— повышение рекреационного потенциала экотерриторий;
— обеспечение ведения учета туристов туристическими центрами туристских кластеров.
Услуги экотуризма будут запущены в таких государственных заповедниках и национальных природных парках, как Сурханский, Гиссарский, Нуратинский, Зааминский заповедники, «Судочье-Акпекти», «Барсакельмес», «Сайгачий», «Центральный Кызылкум», «Южный Устюрт», Зарафшанский, Хорезмский, Зааминский парки и «Юкори Тупаланг». Также планируется запустить услуги экотуризма в национальных природных парках «Боботог», Нижне-Амударьинский государственный биосферный заповедник, Бухарский специализированный питомник «Джейран», а также в Бурчмулле, Кызырикском, Байсунском, Боботогском, Гиссарском, Узунском, Сурхандарьинском, Дехканабадском, Ахангаронском государственных лесхозах и Даргомском государственный лесопромышленном комплексе.
Кроме того, к 1 сентября 2024 года будет запущена электронная платформа «Путешествие на природу» и ее мобильное приложение, где будет доступна: электронная карта экотерриторий туристских кластеров; услуги, функции планирования путешествий бронирования средств размещения; информация о горах и пещерах, а также о туристических тропинках республики.
При этом до 1 января 2027 года:
– Предприниматели, организовавшие на пустынных территориях курортные зоны (гостиницы, имеющие категорию (звезды), SPA-центры, санатории и пансионаты) и предоставляющие рекреационные туристские услуги в течении 3–х лет уплачивают налог на прибыль и налог на имущество по ставкам, сниженным на 50% от установленной ставки.
– Юридические лица, создавшие тематические парки на пустынных территориях, в течении 3–х лет со дня сдачи в эксплуатацию уплачивают налог на прибыль и налог на имущество по ставкам, сниженным на 50% от установленной ставки.