Kerakli uskunalarni oʻrnatmagan korxonalar javobgarlikka tortiladi
Ekologiyaga zarar yetkazilishining oldini olish maqsadida atrof-muhitga taʼsiri boʻyicha I va II toifaga kiruvchi sanoat korxonalariga qator majburiyatlar yuklatilgan.
Eslatib o‘tamiz, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 31-maydagi "Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasini transformatsiya qilish va vakolatli davlat organi faoliyatini tashkil etish chora-tadbirlari toʻgʻrisida"gi farmonida I toifaga kiruvchi xoʻjalik yurituvchi subyektlarda 2024-yil yakuniga qadar, II toifaga kiruvchi xoʻjalik yurituvchi subyektlarda esa 2025-yil yakuniga qadar atmosfera havosiga ifloslantiruvchi manbalardan chiqadigan tashlanmalarni tahlil qiluvchi avtomatik monitoring stansiyalari oʻrnatilishi lozimligi belgilab qo‘yilgan.
Shuningdek, yuqori samaradorlikka ega chang-gaz tozalash uskunalari va lokal suv tozalash inshootlari oʻrnatilishi hamda mavjudlari modernizatsiya qilinishi lozim. Qolaversa, xoʻjalik yurituvchi subyektlarning sanitar himoya zonalarini avtomat statsionar kuzatuv postlari bilan jihozlash talab qilinadi.
2023-yil 1-iyuldan talab qilingan uskunalarni oʻrnatgan (yoki shartnomaga asosan 15 foizdan ortiq toʻlovlarni amalga oshirgan) korxonalarga atrof tabiiy muhitni ifloslantirganligi va chiqindilarni joylashtirganligi uchun kompensatsiya toʻlovlarini teng ulushlarda 36 oy davomida boʻlib-boʻlib toʻlashga ruxsat etilgan.
Prezident Farmoniga ko‘ra, kerakli uskunalarni oʻrnatmagan xoʻjalik yurituvchi subyektlarga nisbatan atrof-muhitni ifloslantirganlik uchun kompensatsiya toʻlovlari 5 baravarga oshirilgan holda qoʻllaniladi.
2024-yil 1-yanvardan atrof-muhitga taʼsiri boʻyicha I toifaga va II toifaga kiruvchi yangi obyektlarni loyihalashtirishda yuqori samaradorlikka ega chang-gaz tozalash uskunalari va (yoki) lokal suv tozalash inshootlari oʻrnatilishi koʻzda tutilmagan loyihalarni davlat ekologik va shaharsozlik ekspertizalaridan oʻtkazish hamda qurilishi tugallangan obyektlarni, ularni oʻrnatmagan holda foydalanishga qabul qilish man etiladi.

Предприятия, не установившие соответствующее оборудование, будут привлечены к ответственности
В целях предотвращения нанесения ущерба природе, на предприятия, отнесенные к I и II категориям воздействия на окружающую среду, возложен ряд обязательств.
Напоминаем, согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 31.05.2023г. № УП-81 «О мерах по трансформации сферы экологии и охраны окружающей среды и организации деятельности уполномоченного государственного органа», предприятия I категории воздействия на окружающую среду до конца 2024 года, и предприятия II категории до конца 2025 года должны установить  автоматизированные подстанции мониторинга анализа выбросов в атмосферный воздух из приоритетных источников загрязнения.
Также им необходимо установить новые или модернизировать функционирующие высокоэффективные пыле- и газоочистные устройства и локальные водоочистные сооружения. Кроме того, предприятиям предписано оснастить санитарно-защитные зоны на своей территории автоматизированными стационарными наблюдательными постами.
Стоит отметить, с 1 июля 2023 года предприятиям, установившим данные оборудования (или осуществившие более 15% платежей за их установку) разрешается платить компенсацию за загрязнение природы и размещение отходов в рассрочку в течение 36 месяцев.
Согласно документу, платежи для предприятий, не установивших соответствующее оборудование в определенный указом срок, увеличатся в 5 раз.
Отметим, с 1 января 2024 года запрещается проведение экологической и градостроительной экспертиз проектов новых объектов I и II категорий воздействия на окружающую среду, в которых не предусмотрена установка данного оборудования, а также их приемка к эксплуатации.