Trikotaj mahsulotlari ishlab chiqariladigan korxonaning ekologiyaga ta'siri o‘rganildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi Davlat ekologik ekspertizasi markazi hamda Toshkent shahar Ekologiya boshqarmasi Olmazor tuman bo‘limi tomonidan tumandagi  “ZELAL TEKSTIL” mas’uliyati cheklangan jamiyati xorijiy korxonasi faoliyati yuzasidan monitoring o‘tkazildi.
Monitoring O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Atrof-muhitga ta’sirni baholash mexanizmlarini yanada takomillashtirish to‘g‘risida”gi qarori 1-ilovasining 24-bandi (bo‘yash va oqartirish sexlari bo‘lgan yigiruv va to‘quv fabrikalari) ijrosini ta’minlash maqsadida amalga oshirildi.
O‘rganish jarayonida korxonada trikotaj mahsulotlarini ishlab chiqarishda hosil bo‘ladigan mato changlari samaradorligi yuqori bo‘lgan qo‘lqopli filtrlar bilan tozalanishi ma'lum bo‘ldi. Shuningdek, texnologik jarayonda hosil bo‘ladigan oqova suvlar amaldagi biologik lokal tozalash inshooti orqali tozalanishi aniqlandi.
Ma'lumot uchun, bugungi kunda, “ZELAL TEKSTIL” xorijiy korxonasi tomonidan zamonaviy xalqaro standartlarga javob beradigan lokal suv tozalash inshooti qurilmoqda. Bunda korxona hududini kengaytirish va yangi texnologiyalarni joriy qilgan holda ishlab chiqarishni tashkil qilishning atrof muhitga ta’siri to‘g‘risidagi bayonoti loyihasi uchun ekspertiza xulosasi olingan. Ushbu lokal suv tozalash inshooti bir kunda 633,365 m3 oqova suvni tozalash imkonini beradi.

Изучено воздействие трикотажного предприятия на окружающую среду
Государственный центр экологической экспертизы Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и Алмазарский районный отдел Ташкентского городского управления экологии провели мониторинг деятельности иностранного предприятия ООО ZELAL TEKSTIL.
Мониторинг проведен в целях обеспечения исполнения п.24 приложения №1 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан «О дальнейшем совершенствовании механизма оценки воздействия на окружающую среду» (прядильные и ткацкие фабрики при наличии красильных и отбеленных производств).
В ходе исследования стало известно, что тканевая пыль, образующаяся при производстве трикотажных изделий на предприятии, очищается высокоэффективными перчаточными фильтрами. Также установлено, что сточные воды, образующиеся в технологическом процессе, очищаются через действующую биологическую локальную очистную станцию.
Для информации, сегодня иностранным предприятием ZELAL TEKSTIL строится водоочистное сооружение, соответствующее современным мировым стандартам. По данному проекту было дано экспертное об экологических последствиях расширения территории предприятия и организации производства с внедрением новых технологий. Данная водоочистная станция может очистить 633 365 м3 сточных вод за один день.