Markaziy Osiyo davlatlari va xalqaro tashkilotlar migratsiya turlarini himoya qilish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirmoqda
21:26
4239
11-fevral kuni “Silk Road Samarkand” kongress zalida “Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisida”gi Konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari konferensiyasining 14-yigʻilishi doirasida “Tabiat chegara bilmaydi: ko’chib yuruvchi turlar va Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik qilish” mavzusida yuqori darajadagi tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Ko‘chib yuruvchi turlar to‘g‘risidagi konvensiya (CMS) ijrochi kotibi Emi Frenkel, BMTning Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP) ijrochi direktori Inger Andersen, Suvli-botqoqli yerlar boʻyicha Ramsar konvensiyasining Bosh kotibi doktor Musonda Mumba, Markaziy Osiyo davlatlarining atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi davlat sektori rahbarlari, xalqaro tashkilotlar va nodavlat notijorat tashkilotlari, ilmiy doiralar va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
“Keyingi besh kun ichida biz migratsiya turlari bilan bog‘liq qator masalalarni, jumladan, iqlim o‘zgarishining ijtimoiy-iqtisodiy va ekologik muammolarini muhokama qilamiz. Maqsadimiz – ekotizimlar va sog‘lom sayyorani saqlashda muhim rol o‘ynaydigan ko‘chib yuruvchi turlarni saqlash bo‘yicha yechim topish va samarali rejalar ishlab chiqish”, — dedi A.Abduhakimov.
“Markaziy Osiyoda koʻchib yuruvchi turlarni saqlash boʻyicha transchegaraviy va mintaqaviy hamkorlik” birinchi sessiyasi doirasida Markaziy Osiyo davlatlari vazirlari oʻrtasida koʻchib yuruvchi turlarni saqlash boʻyicha transchegaraviy va mintaqaviy hamkorlik boʻyicha muloqot boʻlib oʻtdi. Ikkinchi sessiyada xalqaro tashkilotlar rahbarlarining Markaziy Osiyodagi koʻp tomonlama munosabatlar va hamkorlik masalalari boʻyicha muloqoti oʻtkazildi. Uchinchi sessiyada esa davlat sektori rahbarlari ko‘chib yuruvchi turlarni saqlash sohasida xalqaro va transchegaraviy hamkorlik bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar.
Uchrashuv davomida Markaziy Osiyo davlatlari vazirlari va xalqaro tashkilotlar rahbarlari oʻrtasida migratsiya turlari va transchegaraviy yoʻlaklarni himoya qilish boʻyicha birgalikdagi harakatlarga qaratilgan qator kelishuvlar imzolandi.

Страны ЦА и международные организации укрепляют сотрудничество для охраны мигрирующих видов
11 февраля в конгресс-холле Silk Road Samarkand в рамках 14-го Заседания Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14) состоялось Пленарное заседание высокого уровня «Природа не знает границ: совместная работа во имя мигрирующих видов и устойчивого развития в Центральной Азии».
В мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана Азиз Абдухакимов, исполнительный секретарь Конвенции о мигрирующих видах (CMS) Эми Френкель, исполнительный директор программы ООН по окружающей среде (ЮНЕП) Ингер Андерсен, генеральный секретарь Рамсарской конвенции о водно-болотных угодьях д-р Мусонда Мумба, руководители государственного сектора в сфере охраны окружающей среды стран Центральной Азии, представители международных организаций и ННО, научных кругов и средств массовой информации.
«В течение следующих пяти дней мы будем обсуждать целый ряд вопросов, связанных с мигрирующими видами, включая социально-экономические и экологические проблемы изменения климата. Наша цель - найти решения и разработать действенные планы по сохранению мигрирующих видов, которые играют жизненно важную роль в поддержании экосистем и здоровой планеты», – рассказал А.Абдухакимов.
В ходе первой сессии «Трансграничное и региональное сотрудничество по сохранению мигрирующих видов в Центральной Азии» состоялся диалог министров стран Центральной Азии, посвященный трансграничному и региональному сотрудничеству в целях сохранения мигрирующих видов. Вторая сессия включила в себя диалог между руководителями международных организаций касательно многосторонних связей и сотрудничества в Центральной Азии. На третьей сессии руководители госсектора поделились своим опытом по международному и трансграничному сотрудничеству в области сохранения мигрирующих видов.
В рамках Заседания между министрами стран ЦА и главами международных организаций был подписан ряд соглашений, направленных на совместные действия по охране мигрирующих видов и трансграничных коридоров.